Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Mladí mají získat snazší přístup k hypotékám
08.04.2019
Mladí Češi do 36 let by mohli získat snadnější přístup k hypotékám než ostatní žadatelé. Na pořízení vlastního bydlení by si mohli půjčit až sto procent hodnoty nemovitosti a stačily by jim k tomu nižší příjmy. Novinka vyplývá z návrhu novely zákona o ČNB, který ministerstvo financí koncem minulého týdne poslalo vládě.
Pokud návrh odsouhlasí vláda a projde oběma komorami parlamentu, mladí si budou smět vzít v bance na nemovitost hypotéku až o deset procentních bodů nad limit, který ČNB stanoví ostatním. Na splátku hypotéky a dalších dluhů by pak mohli vydávat z čistého příjmu až o pět procent více než starší lidé. Celková hypotéka by mohla být také vyšší než u jiných žadatelů. Je to výrazná změna. Doposud ČNB ve svých doporučeních bankám ukládá, aby většině lidí poskytovaly hypotéky maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti a na 90 procent jen omezenému počtu žadatelů. Splátka hypotéky a dalších dluhů od 1. října loňského roku nesmí přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Centrální banka doposud chtěla, aby díky novému zákonu mohla stanovovat ukazatele, tak aby podmínky byly stejné pro všechny žadatele.
Za tři měsíce se v Česku prodalo 60 tisíc nových aut
05.04.2019
Prodej nových osobních aut v tuzemsku v letošním 1. čtvrtletí klesl meziročně o 12 procent na 59 616 vozů. Největší zájem byl o vozy SUV, které měly podíl téměř 31 procent. Dominovaly vozy s benzínovým motorem, podíl dieselových vozů klesl o čtyři procentní body pod 28 procent. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Domácí Škoda Auto prodala 20 586 aut, což je pokles o devět procent a znamená to podíl 34,5 procenta. Podobně klesl prodej Volkswagenu na 5715 aut a Dacia naopak rostla o dvě procenta na 4008 prodaných vozů. Na dalších místech skončily značky Hyundai a Peugeot. Celkem 72 procent osobních aut nakoupily firmy a zbytek soukromé osoby. Podíl benzínových vozů stoupl o pět procentních bodů na 70 procent. Zbytek vedle nafty připadá na LPG, CNG a elektrické vozy. Hybridů se prodalo celkem 1416 kusů, což je meziroční nárůst o 74 procent.
Loni do zahraničí odteklo v dividendách téměř 294 miliard korun
03.04.2019
Zahraniční vlastníci českých firem si loni na dividendách rozdělili téměř 294 miliard korun. Jde o druhý nejvyšší údaj, v roce 2016 odteklo do zahraničí ve formě dividend 314 miliard korun. Proti roku 2017 dividendy stouply o 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v úterý v rámci sektorových účtů zveřejnil Český statistický úřad. Výše dividend podle statistiků souvisí s vysokou ziskovostí přímých zahraničních investic v Česku.
Zisky zahraničních investic loni přesáhly 414 miliard korun, z nichž 120 miliard vlastníci reinvestovali. Zisky zahraničních vlastníků korporací loni dosáhly 7,8 procenta HDP. Na druhou stranu byl odliv důchodů ze zisků částečně kompenzován přílivem důchodů ze zahraničí, dodal ČSÚ. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy loni na dividendách odteklo nejvíce peněz do Německa, Nizozemska a Lucemburska. Podíl reinvestic na objemu výnosů pokulhává za situací v minulém desetiletí a zejména pak za obdobím let 1998 až 2003, kdy se investiční cyklus v Česku rozjížděl, dodal. Podle údajů ČSÚ reinvestice převyšovaly dividendy pravidelně do roku 2002 a pak ještě v roce 2005. Poté začaly být naopak dividendy vyšší než reinvestované zisky, od roku 2009 pak byl rozdíl minimálně dvojnásobný.
ČNB svým zpřísněním hypotečních podmínek ochladila úvěrový trh
01.04.2019
Regulace ze strany České národní banky, která na konci loňského roku zpřísnila podmínky pro poskytování úvěrů na bydlení, utlumila český úvěrový trh. Za únor letošního roku půjčily banky a stavební spořitelny na úvěrech na bydlení citelně méně než loni. "Objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení zůstal v meziročním srovnání zhruba o 26 procent nižší než před rokem," říká ke statistice za únor Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Zatímco loni finanční domy poskytly za první dva měsíce roku na nových úvěrech zhruba 33,5 miliardy korun, letos šlo za srovnatelné období o necelých 24,5 miliardy korun. Vyplývá to z dat ČNB. Vedle regulace svou roli pravděpodobně sehrály i rostoucí úroky. Centrální banka v loňském roce hned pětkrát zvýšila základní sazbu, za niž si u ní komerční finanční domy ukládají peníze. A podražily tak i úvěry. Zatímco loni v únoru činila RPSN, roční úroková sazba včetně dalších nákladů, 2,58 procenta, nyní je to lehce přes tři.