Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Český průmysl v dubnu meziročně zrychlil na 3,3 procenta
07.06.2019
Průmyslová výroba v Česku v dubnu výrazně zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta z březnových 0,2 procenta. Vzhůru ji táhl hlavně automobilový sektor a energetika. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o 0,8 procenta.
Produkce motorových vozidel se v dubnu zvýšila o 5,4 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stouply o 6,5 procenta. Růst zaznamenala také výroba kovových konstrukcí a výrobků. Naopak pokles o 5,8 procenta v dubnu postihl opravy a instalace strojů a zařízení. Nedařilo se ani zpracovatelům dřeva a výrobcům elektrických zařízení. Tržby v průmyslu v dubnu meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se zvýšila o devět procent. Nových objednávek ze zahraničí přišlo o devět procent více, nárůst nových domácích zakázek byl ještě o 0,1 procentního bodu vyšší. K celkovému růstu nových zakázek přispěl hlavně automobilový průmysl a výrobci optických a elektronických přístrojů. Nové zakázky klesly pouze ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Počet zaměstnanců v průmyslu v dubnu klesl meziročně o 0,4 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců naopak vzrostla, a to o 8,4 procenta.
Miliardový úspěch českého projektu
05.06.2019
Většinový podíl v brněnské firmě Kiwi.com, která vytvořila vyhledávač levných letenek, koupil americký fond General Atlantic. Svůj podíl prodal Impuls Capital Ondřeje Tomka i další investoři. Spoluzakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi si však ponechají nadále významný podíl. Cenu transakce společnost zveřejňovat nebude. Podle dřívějších nepotvrzených údajů měl General Atlantic za podíl zaplatit téměř tři miliardy korun.
Kiwi jeden jeden z nejúspěšnějších českých start-upových počinů. Hospodářské noviny v pondělí informovaly, že těsně nadpoloviční většinu kupuje americký fond General Atlantic, který se zaměřuje na investice do rostoucích technologických firem a má podíly například v Airbnb, Uberu či Flixbusu. Z Kiwi odchází většina českých investorů, spoluzakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi prodali nepatrný podíl a ve firmě se sídlem v Brně zůstávají. Pro české investory, kteří v minulosti do Kiwi vložili peníze, se jedná o životní obchod. Ačkoliv detaily transakce nebyly zveřejněny, podle dřívějších informací časopisu Forbes by cena za poloviční podíl Kiwi měla činit zhruba tři miliardy korun, před rokem se spekulovalo hovořilo o ještě vyšších částkách. Někteří investoři tak z vložených statisíců korun zinkasují stamiliony korun. Například Jiří Hlavenka, který byl prvním, kdo poskytl peníze na rozjezd Kiwi (tehdy ještě pod názvem Skypicker) by z původní investice půl milionu korun mohl vyinkasovat částky okolo jedné miliardy korun, informují HN.
Meziroční růst české ekonomiky je 2,6 procenta
03.06.2019
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta. Zpřesněná čísla v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jsou mírně lepší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle kterého rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta.
"Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly i běžné a investiční výdaje vládních institucí," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Výdaje domácností oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostly o 1,6 procenta a meziročně o 2,7 procenta. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 3,4 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta. Co se týká odvětví, přispěl k růstu podle statistiků nejvýrazněji zpracovatelský průmysl. Dařilo se zejména výrobě strojů a výrobě pryžových a plastových výrobků. Zvolnění statistici zaznamenali v automobilovém průmyslu a výrobě elektrických zařízení.Saldo zahraničního obchodu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšilo o 2,4 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb se meziročně zvýšil o dvě procenta, dovoz stoupl o 2,1 procenta, uvedl ČSÚ.
Česká ekonomika si drží solidní růst
31.05.2019
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,6 procenta. Zpřesněná čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Čísla jsou mírně lepší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle kterého rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta. "Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly i běžné a investiční výdaje vládních institucí," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Výdaje domácností oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostly o 1,6 procenta a meziročně o 2,7 procenta. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 3,4 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta.