Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Češi si stěžují na poplatky a úroky
27.03.2019
I přes stále rostoucí spokojenost Čechů s tuzemským bankovním sektorem zhruba 32 procent z nich uvažovalo o změně banky. Ve výsledku však většina klientů tento krok neudělala. Ke změně banky nakonec přistoupilo pouhé jedno procento těch, kteří to měli v úmyslu. Vyplývá to z pravidelného průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci, který se uskutečnil v lednu a v únoru.
V žebříčku důvěry mezi institucemi a dodavateli základních služeb zaujaly tuzemské banky první místo. Se 7,4 bodu předstihly letecké společnosti (7 bodů), dopravní společnosti (6,8), veřejná zdravotnická zařízení (6,7), obchodní řetězce (6,1), telekomunikace a energetické společnosti (5,9), ale i státní úřady (5,7) a pojišťovny (5,5). Průzkum také zkoumal banky z pohledu klientů podle takzvaného indexu spokojenosti zákazníků (CSI - Customer Satisfaction Index). Také podle něj je spokojenost Čechů s bankami vysoká. Banky v něm získaly 85 ze 100 možných bodů. Na této úrovni se drží od roku 2016. Méně než 70 bodů v průzkumu bankám dávala jen desetina klientů. Hlavně kvůli poplatkům a nedostatečně výhodným úrokům.
Nový protiinflační dluhopis má háček
25.03.2019
Ministerstvo financí nabídlo před týdnem občanům další emisi státních dluhopisů. Na rozdíl od prvních dvou emisí však tentokrát nabízí dva typy dluhopisů. Jeden výhodný a druhý už méně. Při prezentaci dluhopisů však ministryně Alena Schillerová nezmínila jeden důležitý háček. Lidé, kteří budou mít o výhodný protiinflační dluhopis zájem, musí nejprve koupit ten nevýhodný.
Ve třetí emisi státních Dluhopisů Republiky nabízí ministerstvo financí reinvestiční dluhopis s průměrným úrokem 1,91 procenta za šest let. Kvůli inflaci se obligace v čase ale příliš nezhodnotí, podle ekonomů může být nakonec pro střadatele ztrátový. Nyní však začalo nabízet i novinku - protiinflační dluhopis, který považuje řada ekonomů za finančně výhodný a majetnější investoři na něm mohou vydělat ročně i přes sto tisíc korun. Nabízí úrok, který bude přesně kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně.
Zdražuje se v průmyslu i zemědělství
23.03.2019
Ceny průmyslových výrobců v Česku v únoru meziročně vzrostly o 3,6 procenta.
Zvýšily se i ceny v ostatních odvětvích, a to u zemědělských výrobců o 8,2 procenta, stavebních prací o čtyři procenta a služeb pro podniky o 2,4 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Platební morálka českých firem se změnila
23.03.2019
Platební morálka českých firem se mezi lety 2017 a 2018 mírně zlepšila. Své závazky včas loni hradilo téměř 59 procent společností a do 30 dnů po splatnosti faktury zaplatilo 36 procent firem.
Vyplývá to z databáze platebních informací společnosti Bisnode. Za loňský rok hodnotila 5,6 milionu faktur od 169.000 podnikatelských subjektů.