Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Nedostatečná dopravní síť brzdí víc jak polovinu firem
22.05.2019
Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpověděla to v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V příštím roce pak očekává další zvolnění hospodářského růstu, a to na 2,5 procenta. OECD také ve své zprávě Česku doporučuje zvýšit investice do dopravní infrastruktury nebo do vzdělávání.
OECD rovněž vyzvala vládu k investicím do budoucího růstu. Zapotřebí jsou podle ní například investice do vzdělávání a do dopravní infrastruktury, zejména do silnic a dálnic, které by zemi lépe propojily s důležitými obchodními partnery. Přesně 55 procent firem uvádí, že je pro ně nedostatečná infrastruktura překážkou v rozvoji. V rámci zemí OECD jde o čtvrtou až pátou nejvyšší hodnotu. Stejně na tom je Polsko. "Hospodářský růst zůstane v letech 2019 a 2020 silný, ačkoli zpomalí na zhruba 2,5 procenta," uvedla OECD. "Výdaje domácností se budou rychle zvyšovat díky stoupajícím mzdám a sociálním benefitům. V roce 2020 budou růst brzdit nedostatek pracovních sil a slabší poptávka ze strany obchodních partnerů," dodala.
Dvojí kvalita vyjde draho
21.05.2019
Šizení dováženého jídla má vymýtit pokuta až 50 milionů. Zákaz prodeje potravin v různé kvalitě, ale stejném obalu v Česku a v jiných evropských zemích schválila vláda.
Úřad vlády o tom informoval na Twitteru. Za porušení novinky v novele zákona o potravinách by podle návrhu ministerstva zemědělství měla hrozit pokuta až 50 milionů korun. Novela by měla také zvětšit pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) či rozšířit možnost označit potravinu za českou.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Různorodost pracovníků umí firmám přinést zisk
20.05.2019
Letošek má být podle personalistů rokem firemní diverzity. Pestré zastoupení zaměstnanců různého věku, národnosti, rasy i schopností na pracovišti patří v současnosti mezi jedno z nejdiskutovanějších témat. Jedni jej řadí mezi další buzzwords, tedy nadužívaný termín, jehož význam ale může být dost prázdný.
Druzí naopak vyzdvihují jeho stále vzrůstající důležitost nejen pro obor lidských zdrojů, ale pro celou existenci firmy. Do popředí se dostává pozitivní vliv této různorodosti nejen na image, ale zejména na samotný byznys společnosti. Tímto tématem se zabýval také letošní 10. ročník konference HR Meeting, na které řečníci označili diverzitu za jeden z nejdůležitějších HR trendů. "Katka je odkázána na elektrický vozík a hýbat může pouze hlavou a ústy. Před dvaceti lety by mě nenapadlo, že tato slečna jednoho dne dostane dobrou práci a firma ji velmi ochotně přijme," mentorka a HR odbornice Jana Tikalová vypráví příběh Kateřiny Morozové, která se narodila s nefunkčními svaly a srostlými klouby. Přesto vystudovala filmovou školu v Písku. Je velice samostatná, většinu věcí ovládá svými ústy a hlasem. "V minulosti se Katce stalo, že ji v zaměstnání odmítli. Není na sto procent jisté, že to bylo kvůli handicapu, ale zamítavá odpověď vždy přišla po vznesení dotazu ohledně bezbariérového přístupu na pracovišti," pokračuje Tikalová. Dnes Katka pracuje na zákaznické podpoře ve firmě Newton Technologies. Právě její životní zkušenosti a přístup k běžným věcem dokážou kolegy obohatit a přinést do pracovního prostředí jiný pohled na svět.
Skupině Metrostav loni čtyřnásobně stoupl zisk na 743 milionů
17.05.2019
Stavební a developerské skupině Metrostav loni stoupl čistý zisk meziročně více než čtyřnásobně na 743,2 milionu korun. Tržby skupiny vzrostly o 12,5 procenta na 35,1 miliardy korun. Na čtvrteční valné hromadě to řekl viceprezident skupiny František Kočí. Skupinu Metrostav tvoří 55 firem. Na výsledku se nejvíce podílela stavební firma Metrostav, na kterou připadají více než tři pětiny tržeb. Předloni skupině klesl čistý zisk meziročně téměř o polovinu.
"Zhruba 60 procent výnosů skupiny Metrostav realizujeme na českém stavebním trhu, který v loňském roce vykázal mírné oživení z pohledu objemů vypisovaných a realizovaných prací, a dokonce i cen," sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun. Tržby jí naopak vzrostly o 9,7 procenta na 21,5 miliardy korun. "Metrostav se v loňském roce potýkal s projekty z minulosti za nepříznivé ceny a nulové, nebo dokonce záporné marže. Věříme, že v následujících letech budou hospodářské výsledky naší největší společnosti lepší," doplnil Kostiha. Ze zisku 363,2 milionu Metrostav vyplatí dividendu 21,50 Kč na akcii. Valná hromada schválila vyplacení podílu na zisku akcionářům téměř 170 milionů korun. Zbylých 193,2 milionu převede společnost na účet nerozděleného zisku. "Dividenda je podíl na zisku společnosti, která akcii emitovala. Akcie emitoval Metrostav a.s., který podléhá vykazování podle české účetní legislativy. Proto se dividenda odvozuje od zisku Metrostavu a.s., a nikoliv zisku koncernu Skupina Metrostav," podotkl Kostiha.