Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Loni v Česku vzniklo přes 100 tisíc nových společností
22.02.2019
V roce 2018 v Česku vzniklo více než 100 tisíc nových společností. Přes polovinu nově vzniklých subjektů tvoří osoby samostatně výdělečně činné, zatímco svou činnost ukončují nejčastěji společnosti s ručením omezeným. Vyplývá to z údajů on-line databáze českých firem společnosti Merk.cz.
Nejvíc firem si pro start podnikání zvolilo leden, kdy vzniklo 11 procent nových společností. Na druhém konci se ocitly letní měsíce a prosinec, kde ale hrají roli prázdniny i vánoční svátky ve spojení s koncem roku. Naprostá většina nově založených společností neměla za sebou žádnou historii, vyčleněním z předchozích subjektů vznikly pouhé desítky z nich. Ke konci roku 2018 se 64 z nově vzniklých společností ocitlo v insolvenčním řízení. Přes 28 procent nových společností vzniklo v Praze, následoval Jihomoravský a Středočeský kraj s 11 procenty a Moravskoslezský kraj s devíti procenty. "Podíl vzniklých firem odpovídá podílu počtu obyvatel, kdy se na horní příčky dostaly kraje s nejvyššími počty obyvatel. Praha jako hlavní město, v němž se soustředí řada podnikatelských aktivit, i tak v žebříčku významně utekla a předběhla nejpočetnější Středočeský kraj. Na posledním místě skončil Karlovarský kraj, kde opět můžeme vidět přímou souvislost s počtem obyvatel. V zahraničí pak vzniklo pouhých 11 firem," uvedl ředitel Merk.cz Tomáš Berger.
Počet účastníků doplňkového penzijního spoření vzrost
20.02.2019
Loni to bylo o 27 procent na 967 tisíc. Objem takto spořených peněz stoupl o 43 procent na 42,7 miliardy korun. Informovala o tom Asociace penzijních společností ČR.
Zájem lidí o zajištění na stáří podporuje podle expertů dobrá ekonomická situace domácností. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci loňského roku 3,5 milionu účastníků. Celkový objem peněz v těchto fondech činil 404,4 miliardy korun. Dlouhodobý celkový výnos těchto fondů za celou dobu jejich dosavadní existence však zůstává kladný. Konzervativní fondy v průměru od založení zhodnotily peníze o 2,49 procenta, vyvážené o 7,65 procenta a dynamické o 17,37 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
SVJ stále častěji využívají práce specializovaných firem
20.02.2019
"Lidé zjišťují, že správa domu obnáší čím dál více povinností a odpovědnosti," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha. Kvůli nezájmu lidí o samosprávu svých bytových domů tak společenství vlastníků jednotek (SVJ) stále častěji využívají práce specializovaných firem.
Platí si také takzvaného externího předsedu. Ten vykonává roli statutárního orgánu pro SVJ v případě, že se v domě nedaří sestavit výbor či vybrat předsedu z vlastních řad. "Nejefektivnější je, aby služby jako úklid, zámečnické práce nebo drobné elektrikářské opravy zajišťoval někdo z domu. Problém ale je, že ti lidé buď nejsou, nebo na to nemají čas. Pak je jedinou možnou cestou najmout si někoho zvenčí," popisuje správu budovy Martin Kroh, šéf představenstva Stavebního bytového družstva Praha (SBD Praha). Družstvo spravuje kolem 300 domů s téměř 20 tisíci byty a v červnu oslaví 60 let od svého vzniku.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ministryně Maláčová uspořádala druhý kulatý stůl k eNeschopence
20.02.2019
Projekt eNeschopenky je technicky připraven dle stanoveného harmonogramu. Plná elektronizace agendy dočasných pracovních neschopností je naplánována od 1. 1. 2020, tedy v ročním předstihu oproti návrhu předešlého vedení ministerstva. MPSV počítá i s náběhem dvou opatření, která mají s účinností od 1. 7. 2019 zrychlit komunikaci mezi lékaři, zaměstnavateli a orgány nemocenského pojištění. Rozhodnutí, zda bude tento mezistupeň realizován, závisí na politické vůli zákonodárců obou komor parlamentu.
„Naším cílem je plná elektronizace dočasných pracovních neschopností od 1. 1. 2020, ta přinese značné zjednodušení při zpracování této agendy. Uleví lékařům, zaměstnavatelům a zejména zaměstnancům. Mojí prioritou je, aby ohledně systému panovala shoda mezi sociálními partnery, odbornou veřejností a veřejnou správou, což se nám daří,“ říká ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
O průběhu příprav systému a možnostech jeho optimalizace diskutovali zástupci lékařů, zdravotnických zařízení, zákonodárců, sociálních partnerů a odborné veřejnosti u kulatého stolu, který ve středu 13. 2. 2019 již podruhé uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nyní je eNeschopenka projednávána ve výboru pro sociální politiku, pro zdravotnictví a v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny.
„Termíny pro projednání příslušného zákona jsou značně napjaté. Pokud by celý legislativní proces postupoval dobře, mohl by začít zákon platit pár dní před 1. červencem. Situace je tedy z tohoto pohledu velmi složitá a hodně bude záležet na politické vůli v obou komorách parlamentu. V tuto chvíli mohu jen zopakovat, že po technické stránce jsme připraveni,“ zdůraznila ministryně.
S účinností od 1. 1. 2020 má dojít k legislativním změnám v celém procesu rozhodování o pracovní neschopnosti a zjednodušení komunikace mezi dotčenými subjekty (lékař, pojištěnec, zaměstnavatel). Elektronickou neschopenku bude možno vystavit prostřednictvím specializovaného lékařského softwaru nebo cestou bezplatné webové aplikace na ePortálu ČSSZ.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)