Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zvýšení náhrad za pracovní úraz a nemoc z povolání
17.12.2018
Od 1. ledna 2019 budou o 3,4 procenta navýšeny náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých.
Podle informací získaných od pojišťoven, které realizují zákonné pojištění odpovědnosti za škody při pracovních úrazech nebo nemoci z povolání, pobírá náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti cca 12 750 poškozených. Náhrady nákladů na výživu pozůstalých jsou vypláceny cca 470 pozůstalým. Dopad navýšení náhrad o 3,4 procenta je pro státní rozpočet odhadován na 681 000 Kč. Z uvedeného zákonného pojištění bude poškozeným vyplaceno o 139,5 mil. Kč více, což se však výdajů zaměstnavatelů nijak negativně nedotkne.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Lesům ČR do konce září klesl hrubý zisk o 60 procent
14.12.2018
Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za tři čtvrtletí letošního roku kvůli propadu cen dřeva klesl hrubý zisk o 60 procent na 1,62 miliardy korun z 4,04 miliardy korun ve stejném období loni. Tržby Lesů ČR do konce září meziročně klesly o 28 procent na 6,23 miliardy korun z předchozích 8,6 miliardy korun. Ve čtvrtek to řekla mluvčí státního podniku Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi.
"Meziroční pokles zisku způsobilo dramatické snížení cen dřeva a zároveň nutnost těžit méně kvalitní kůrovcové nebo kalamitní dřevo poškozené například větrem. Dřeva v této kvalitě je v České republice nadbytek. To vysvětluje, proč se při zvýšeném objemu těžby meziročně snížily tržby," uvedla Jouklová. Těžba dřeva do konce září meziročně vzrostla o 25 procent na 7,88 milionu metrů krychlových. Již za devět měsíců se tak dostala téměř na úroveň objemu celoročních těžeb v minulých letech. V růstu se projevují velké kalamitní těžby, kdy se lesníci snaží kůrovcem napadené dřevo dostat z lesa co nejrychleji.
Stavby podraží až o desetinu
13.12.2018
Od roku 2020 povolí stavební úřady pouze domy, které budou mít energetickou spotřebu zhruba o pětinu nižší, než mají ty dnešní. Zdražení může ovlivnit celý trh. Jen loni dali Češi do stavby rodinných domů zhruba 51 miliard korun a dostavělo se 14,5 tisíce domů. Kvůli novým evropským normám poroste cena nejlevnějších domů až o deset procent.
Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. "Očekáváme, že se nám stavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 tisíc korun. Mluvíme zde o domech v ceně do tří milionů korun," řekl Hospodářským novinám Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov, která je největším výrobce dřevostaveb v Česku.
Firmám chybí i nekvalifikovaní pracovníci
13.12.2018
Situace je jako před krizí v roce 2008. Shodli se na tom účastníci dnešní první výroční konference Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. Ten sdružuje firmy, školy i úřady, které si v rámci paktu vyměňují informace a zkušenosti z pracovního trhu.
Za rok činnosti má pakt přes 80 partnerů, hlavně průmyslových firem. Další rok přistoupí nejméně stejný počet členů, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva krajské Hospodářské komory a člen výkonné rady paktu Zdeněk Mužík.