Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česko je nejstabilnější ekonomikou v Evropě
19.10.2018
Nejstabilnější ekonomika v Evropě, nejbohatší země bývalého východního bloku nebo stát s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii. Těmito superlativy označuje agentura Bloomberg tuzemskou ekonomiku.
Americká zpravodajská společnost své výroky opírá o statistiky Eurostatu, podle kterých má Česko nejvyšší HDP na hlavu v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku. Česko v tomto srovnání dokonce předčilo i některé státy, které do EU vstoupily o mnoho let dříve, jako je Řecko nebo Portugalsko. Tuzemská ekonomika například dohání také Itálii, která patří k zakládajícím členům evropského bloku. Česko je rovněž premiantem srovnání, které sestavuje německá pojišťovna Allianz. To se zaměřuje na stabilitu ekonomik bývalých komunistických zemí podle jejich rozpočtové kázně.
Současná vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM proto uspokojivých výsledků českého hospodářství využívá k uvolňování více peněz na sociální výdaje, píše Bloomberg.
T-Mobile dostal pokutu půl milionu
18.10.2018
Mobilní operátor T-Mobile dostal od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) úhrnnou pokutu 500 tisíc korun za agresivní obchodní praktiky. Vymáhal neplatné smluvní pokuty prostřednictvím inkasní agentury. Úřad to ve středu uvedl v monitorovací zprávě. T-Mobile pokutu zaplatí, s pravomocným rozhodnutím ale nesouhlasí a podá proti němu správní žalobu.
Operátor nejprve podal u ČTÚ návrhy na rozhodnutí sporu o zaplacení dlužných částek za poskytnuté služby a současně i o zaplacení smluvních pokut. Podle rozhodnutí Ústavního soudu ale byly tyto pokuty sjednány neplatně. Poté, co ČTÚ začal požadavky na zaplacení smluvních pokut z tohoto důvodu zamítat, T-Mobile vzal zpět tu část svých dosud nerozhodnutých návrhů, která se týká smluvních pokut, aby je následně začal vymáhat mimosoudní cestou přes inkasní agentury. "ČTÚ rozhodl, že T-Mobile využil svého silnějšího postavení a vyšší právní erudovanosti. Vymáhání smluvních pokut načasoval do doby, kdy dluh za poskytnuté služby elektronických komunikací byl již uhrazený. Zákazníkům s mnohdy více než ročním odstupem začaly chodit různé výzvy, kde jim inkasní agentury vyhrožovaly i exekucemi. T-Mobile přitom věděl, že smluvní pokuty sjednané pouze ve všeobecných podmínkách jsou absolutně neplatné," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Nedostatek lidí začíná firmy ohrožovat
17.10.2018
Majitele a manažery firem v Česku čeká těžké období. V době, kdy jim chybí rekordní počet pracovníků, začínají vyjednávat s odboráři o mzdách na příští rok. Dá se očekávat, že zástupci zaměstnanců této situace využijí a náklady na mzdy budou firmám ukrajovat stále větší část zisku.
Odboráři už se začínají připravovat na jednání například v Třineckých železárnách nebo v plzeňské Škodě Transportation. Po Novém roce se vyjednávání rozjedou i ve Škodě Auto, kde pracovníci dostali přidáno naposledy letos v dubnu. Tarifní mzdy tehdy vzrostly o 12 procent.
Prudký růst cen na čerpacích stanicích
16.10.2018
Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o 18 haléřů na 33,79 koruny za litr. Nafta stála u čerpacích stanic ve středu průměrně 33,38 Kč/l, což bylo o 51 haléřů víc než o týden dřív. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o 18 haléřů na 33,79 koruny za litr.
Nafta stála u čerpacích stanic ve středu průměrně 33,38 Kč/l, což bylo o 51 haléřů víc než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny u čerpacích stanic se tak drží na maximu od prosince 2014. Benzin i nafta v Česku zdražují zhruba od konce srpna. Průměrná cena benzinu za tu dobu vzrostla zhruba o 40 haléřů, u nafty se zvýšila o 90 haléřů. Během prázdnin ceny kolísaly.
(Zdroj: zprávy.aktuálne.cz)