Nezaměstnanost v Česku během léta stoupla, ale jen nepatrně
16.08.2023
Nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla, a to meziměsíčně o desetinu a meziročně o dvě desetiny na 3,5 procenta. V Česku je aktuálně téměř 259 tisíc uchazečů o zaměstnání, o 9141 více než v červnu a o 18 277 více než loni. Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období, konstatoval Úřad práce ČR v tiskové zprávě.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) konstatoval, že je povzbudivé, že se nezaměstnanost drží na velmi nízké úrovni. "Dokonce je nadále jedna z nejnižších v rámci celé EU. Velké poděkování patří především podnikatelům a firmám, kteří pracovní místa vytvářejí. Budeme podporovat trh práce tak, abychom tento pozitivní trend udrželi i do budoucna," řekl.
"V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv," konstatoval zastupující generální ředitel ÚP ČR Karel Trpkoš. Za mírný nárůst podle něj může snížená letní aktivita firem, co se týká přijímání nových zaměstnanců, či každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence. "V menší míře se začali hlásit i čerství absolventi škol, prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují. Příchod hlavní vlny očekáváme v září," dodal.
Zaměstnavatelé mají stále zájem o pracovníky ve výrobě a na dělnických pozicích. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také třeba odborníci v informačních technologiích. Pokud jde o sezónní činnosti – zaměstnavatelé aktuálně poptávají pracovníky zejména ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.
V rámci letních brigád zaměstnavatelé většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadů práce v menší míře brigádnická místa pro pomocné síly v pohostinství, gastronomii, obchodě, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech (pro pokojské, číšníky, servírky), případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství.
V následujícím měsíci by nezaměstnanost mohla stagnovat nebo mírně klesnout. V dlouhodobějším horizontu pak situaci na pracovním trhu ovlivní, stejně jako každý rok, postupné ukončování sezónních prací. Promítnout se mohou i případné ekonomické a sociální změny či válečný konflikt na Ukrajině.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Zdražení energií je brutální, stěžují si firmy
17.09.2021
Ceny elektřiny a zemního plynu se dostávají na nové a nové rekordy napříč evropským kontinentem. Ve středu se na burzách prodávala jedna megawatthodina elektřiny za 108,2 eura a cena jedné megawatthodiny zemního plynu se v minulých dnech přehoupla přes čtyřicet eur. Od začátku roku se cena silové elektřiny dostala na více než dvojnásobek, plyn podražil dokonce o 150 procent.
Ve čtvrtek se ve sněmovně ke zdražování energií vyjadřoval i premiér Andrej Babiš (ANO). „Uděláme maximum pro to, aby se nezvyšovaly ceny energií,“ přislíbil ministerský předseda bez bližších podrobností.
Stále významnější politická otázka to ale zdaleka není jen v Česku. Roste tlak na vlády, aby lidem zdražování kompenzovaly. Chránit spotřebitele hodlají vlády Řecka a Španělska. Francouzská vláda plánuje v prosinci poslat 5,8 milionu domácností šek na sto eur.
V
Ceny průmyslových výrobců v srpnu meziročně vzrostly nejvíce za 28 let
17.09.2021
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3 procenta, což bylo nejvíce od dubna 1993. Na webu to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého zrychlilo tempo růstu cen i v dalších oblastech. V zemědělství byly ceny proti loňskému srpnu vyšší o 7,9 procenta, stavební práce zdražily o 6,6 procenta a tržní služby pro podniky o 1,2 procenta.
Ceny průmyslových výrobců meziročně rostou od února a růst stále zrychluje. V srpnu na to měly výrazný vliv podle statistiků ceny koksu a ropných produktů. O zhruba čtvrtinu zdražily v průmyslu i obecné kovy, kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk. Ceny chemických látek a výrobků byly proti loňskému srpnu vyšší o téměř dvě pětiny. O necelé procento zlevnily jen dopravní prostředky, uvedli statistici. U zemědělských výrobců meziroční růst cen zrychlil z červencových 5,2 procenta. V rostlinné výrobě ceny v srpnu stouply proti stejnému loňskému měsíci o 11,6 procenta, přičemž zdražily olejniny, obiloviny a čerstvá zelenina. Brambory a ovoce zlevnily. V živočišné výrobě, kde byly ceny meziročně vyšší o čtyři procenta, vzrostly ceny mléka, skotu a drůbeže. Naopak ceny vajec a jatečných prasat byly meziročně nižší.
V
Česko si pohoršilo v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa
16.09.2021
Česká republika je 27. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Loni bylo Česko podle revidovaného žebříčku na 24. místě.
Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém dnes ČTK v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa je nadále podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela.
S
Mnohem více zaměstnavatelů bude zaměstnance nabírat než propouštět
16.09.2021
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na tiskové konferenci.
S