Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?

27.09.2023 Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?
Faktem je, že názorů na to, že nejen cena elektřiny, ale i cena zemního plynu pro konečné spotřebitele opravdu nezadržitelně míří pod předválečnou úroveň (rozuměj před únor 2022, kdy Rusko začalo válku na Ukrajině) je už nyní hodně. Na druhou stranu jsou tu ale pořád opačné názory, které tvrdí, že tak jednoduché to opravdu nebude. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že i přesto, co vloni v létě dosáhly ceny energií v Evropě bezprecedentních maxim a nyní se pohybují u některých komodit na předválečné úrovni, rozhodně to neznamená, že je takový propad dlouhodobý a dlouhodobě se udrží.
Letos se v Evropě, hlavně díky počasí, podařilo v některých státech EU vyrobit z větrných a solárních zařízení tolik elektřiny, že tamní vlády musely řešit velký nadbytek elektřiny nejen pobídkami pro spotřebitele, ale i omezovat samotnou produkci této komodity. A při zápočtu dalších kroků byl výsledek jasný: Výrazný pokles poptávky po elektřině, produkované z fosilních zdrojů. Není snad nutné dodávat, jaký to mělo vliv právě na cenu pro konečné zákazníky. Dále pak cenu energií ovlivňuje nyní i to, že obavy ze zimního nedostatku ustoupily, když Evropa začala diverzifikovat dodávky plynu a prosadila nouzová opatření, jako je cíl 90 % skladování plynu před zimní topnou sezónou a cíl snížení poptávky po elektřině o 5 % ve špičce.
Možná ale, že tím se příznivé zprávy vyčerpaly. Dá se totiž téměř s jistotou říct, že s výkyvy cen energií musí Evropa počítat i nadále a že tyto ekonomické jevy hned tak neustanou. Spíše naopak, podle některých názorů se totiž sezónní cenové výkyvy můžou stát normou. A tak zatímco v mediálním prostoru se objevují analýzy o tom, jak se cenové stropy na energie v různých zemích Evropské unie projeví na poklesu cen těchto komodit u konečných zákazníků, zajímavější prognózy jsou ty o cenách na rok 2024…
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Dluhy Čechů dál rostou, půjčují si hlavně na bydlení

01.10.2018 Dluhy českých domácností v srpnu dosáhly 1,6 bilionu korun. Od července dluh vzrostl o 12 miliard, meziročně vyrostl o 112 miliard korun. Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se v srpnu meziměsíčně zvýšilo o zhruba 12 miliard korun na 1,611 bilionu
Meziročně byly jejich dluhy vyšší přibližně o 112 miliard. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zvýšilo se také zadlužení firem, proti červenci narostlo o deset miliard na 1,104 bilionu a proti loňskému srpnu o 44 miliard korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Cenu hypoték tlačí nahoru Česká národní banka

28.09.2018 Klíčová úroková sazba, od které se odvíjí úroky běžných úvěrů včetně hypoték, ve středu vzrostla už počtvrté za tento rok. Bankovní rada České národní banky rozhodla o zvýšení takzvané dvoutýdenní reposazby o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta.
Pro rozhodnutí hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Ještě letos přitom může dojít k dalšímu zvýšení sazeb. "Podle prognózy vychází, že by sazby měly jít do budoucna ještě nahoru k 2,5 až třem procentům," řekl novinářům guvernér ČNB Jiří Rusnok. "Ale neříkáme, že to musí být do konce roku. V listopadu bude nová prognóza a ta nám to ukáže. Vyloučit se to tedy nedá," uvedl Rusnok. Z dlouhodobého hlediska se růst sazeb ČNB promítá do cen úvěrů včetně těch na bydlení. Bezprostředně po rozhodnutí však banky své úvěry nezdražily, a dopad tak bude spíše postupný. Ostatně i v průběhu roku se úroky hypoték zvyšovaly pomaleji, než jak šla nahoru reposazba ČNB. Průměrný úrok úvěru na bydlení vzrostl podle ukazatele Fincentrum Hypoindex od začátku roku z 2,28 procenta na srpnových 2,53 procenta. Reposazba ČNB za toto období přitom vzrostla z 0,5 procenta na 1,25 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

České firmy podceňují inovace

27.09.2018 České firmy zaostávají za Evropou o 20 procent v přijímání nových technologií. Buď je vůbec nemají, nebo mají, ale nepoužívají. Čtvrtina tuzemských podniků pak nemá žádnou ucelenou koncepci pro digitální transformaci. Na setkání s novináři to uvedl generální ředitel Microsoftu Česká republika a Slovensko Rudolf Urbánek.
Podle studie Microsoftu osm z deseti podniků vidí v nástupu nových technologií prostor pro růst, ale jen 51 procent má strategii, jak tuto příležitost opravdu využít. Sotva desetina českých firem pak vytvořila specializovaný tým pro digitální transformaci. "Překvapilo mě, jak málo českých firem vnímá, že jejich trh se dramaticky mění. Jen 12 procent českých manažerů očekává během nadcházejících dvou let výraznou změnu v jejich odvětví a dvě pětiny si myslí, že se nic zásadního nestane. Těmto firmám může velmi rychle ujet inovační vlak," podotkl Urbánek. Téměř čtvrtina českých firem se vůbec nezabývá tím, jak technologie mění jejich podnikání. V regionu střední a východní Evropy má čtvrtina firem zvláštní tým na digitální transformaci a jen desetina ji ještě neřeší. Jen jeden z deseti českých respondentů vnímá svou firmu jako tahouna změn oproti 23 procentům v regionu střední a východní Evropy. Jen osm procent českých firem se obává zcela nových hráčů, v regionu má tyto obavy 17 procent firem.
(Zdroj: ihned.cz)

Hotely v Praze jsou jedny z nejplnějších v Evropě

26.09.2018 Ceny v regionu dosáhly rekordu. Hoteliéři ve střední a východní Evropě zažívají rekordní měsíce z hlediska průměrné denní ceny pokojů, ukázal nový průzkum zveřejněný společností Cushman & Wakefield. Hotely ve střední a východní Evropě zdražují, průměrné ceny pokojů dosahují historického maxima. A stoupá také obsazenost hotelů - Praha je pátou hlavní turistickou destinací s nejvyšší obsazeností v Evropě. Informovala o tom společnost Cushman & Wakefield s odvoláním na údaje z 35 hlavních hotelových trhů podle publikace European Hotel Review agentury STR.
"Míra obsazenosti na mnoha trzích střední Evropy dosahuje vrcholu a ceny pokojů se blíží cenám v západní Evropě," potvrzuje David Nath, vedoucí hotelového týmu společnosti pro střední a východní Evropu. Zároveň ale podotýká, že na některých trzích již hoteliéři poukazují na rostoucí konkurenci ze strany platforem sdíleného ubytování jako například Airbnb.
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Svatava
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner