Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize
12.08.2020
Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg.
Organizace, jež pomáhají jednotlivcům řešit jejich finanční problémy, varují před prudkým nárůstem počtu domácností, které nedokážou platit své účty. Dokonce i v zemích s vysokou úrovní úspor, jakou jsou Německo a Rakousko, začínají mít obyvatelé obavy, píše Bloomberg.
"V některých oblastech již ve srovnání s loňským rokem registrujeme výrazný nárůst lidí žádajících o radu," uvedla Maria Kemmetmüllerová z rakouské organizace zastřešující dluhové poradce. "Na podzim očekáváme celoplošný nárůst poradenství až o 40 procent," dodala.
Evropská ekonomika počítá s pozvolným růstem
03.08.2020
To, že pandemie vyvolaná záhadným koronavirem bude pro hospodářství velký problém, se vědělo krátce poté, co se začala v polovině března výrazně projevovat i v Evropě. Statistická čísla zveřejněná tento týden však překonala snad i ty nejpesimističtější předpovědi. Vypovídají o dramatickém, až hrozivém propadu hospodářského růstu. V Německu nastala nejhorší poválečná recese, v USA nejprudší propad nejméně od roku 1947, ze kterého jsou první porovnatelná data.
Podle předběžné zprávy spolkových statistiků klesl hrubý domácí produkt Německa, klíčového partnera českých firem, za letošní druhé čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta. Jde o nejhlubší propad od roku 1970, kdy se začala kvartální čísla zveřejňovat. Velikost německé ekonomiky se tak dostala na úroveň před deseti lety.
Za stejný výrobek různé kvality pokuta až pět milionů
29.07.2020
Dvojí kvalita potravin a dalších výrobků se loni v květnu stala pro tuzemské politiky na několik dnů hlavním tématem. Důvodem byly především blížící se volby do Evropského parlamentu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) si posteskl, že EU sice zatím s řešením problému nepřišla, ale jeho vláda už schválila dvě úpravy zákonů, které tuto praxi zastaví.
Pokud EU zakáže Huawei, Čína odvetou odřízne Nokii a Ericsson
22.07.2020
Čína zvažuje odvetná opatření proti evropským výrobcům telekomunikačních zařízení Nokia a Ericsson v případě, že se Evropská unie připojí ke Spojeným státům a Británii a zakáže používání technologií čínské společnosti Huawei v telekomunikačních sítích páté generace. Informoval o tom v pondělí list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Čínské ministerstvo obchodu podle zdrojů plánuje regulaci exportu, jež by Nokii a Ericssonu zabránila vyvážet do zahraničí produkty, které tyto firmy vyrábějí v Číně. Regulace by vstoupila v platnost v případě, že by EU vyloučila čínské dodavatele z budování sítí 5G. Jim McGregor z poradenské společnosti APCO Worldwide nicméně upozornil, že podobný postup by se Číně mohl vymstít, protože by mohl vystrašit zahraniční technologické podniky a přimět je k přesunu výroby z Číny.