Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vlády posilují ekonomiky různými stimuly
13.03.2020
Ochabující tempo růstu globální ekonomiky, na kterou ještě udeřil koronavirus, padající akciové burzy a cenový propad na trhu s ropou − to vše vyvolává ve světě velké obavy z možné recese. Varuje před ní i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímiž členy je 34 průmyslově vyspělých zemí, včetně Česka. Vlády pod tlakem tohoto rizika přijímají opatření, která by měla hrozbu zažehnat.
Velké obavy z recese panují v Německu, kam směřuje skoro třetina českého vývozu zboží. "Koronavirus silně sevřel naši ekonomiku. Doufám, že jen na krátkou dobu," vyjádřil se pro list Handelsblatt Gabriel Felbermayr, šéf Ústavu světové ekonomiky v Kielu. Stejně jako další ekonomové vyzývá spolkovou vládu, aby urychleně přijala podpůrná opatření. Mohlo by jím být alespoň dočasné snížení daní domácnostem i firmám. "Ale příznivý účinek daňových úlev na ekonomiku by se neměl přeceňovat," upozorňuje Clemens Fuest, šéf mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO).
Vlády posilují ekonomiky různými stimuly
11.03.2020
Ochabující tempo růstu globální ekonomiky, na kterou ještě udeřil koronavirus, padající akciové burzy a cenový propad na trhu s ropou − to vše vyvolává ve světě velké obavy z možné recese. Varuje před ní i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímiž členy je 34 průmyslově vyspělých zemí, včetně Česka. Vlády pod tlakem tohoto rizika přijímají opatření, která by měla hrozbu zažehnat.
Velké obavy z recese panují v Německu, kam směřuje skoro třetina českého vývozu zboží. "Koronavirus silně sevřel naši ekonomiku. Doufám, že jen na krátkou dobu," vyjádřil se pro list Handelsblatt Gabriel Felbermayr, šéf Ústavu světové ekonomiky v Kielu. Stejně jako další ekonomové vyzývá spolkovou vládu, aby urychleně přijala podpůrná opatření. Mohlo by jím být alespoň dočasné snížení daní domácnostem i firmám. "Ale příznivý účinek daňových úlev na ekonomiku by se neměl přeceňovat," upozorňuje Clemens Fuest, šéf mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO). Politici i ekonomové v Německu se nejvíc obávají vlny propouštění. Stát má ale osvědčenou metodu, jak mu zabránit − zkrácený pracovní režim (německy Kurzarbeit). Firmy ho za určitých podmínek stanovených zákonem mohou zavést a vyhnout se propouštění. Odpovídajícím způsobem krátí mzdu a ušetří. Ušlou sumu zaměstnancům dorovná stát (v průměru asi ze dvou třetin).
Nejbohatší Evropan usiluje o koupi londýnského hotelu Ritz
09.03.2020
Nejbohatší Evropan a šéf luxusního impéria LVMH Bernard Arnault se uchází o ikonický londýnský hotel Ritz. Sedmdesátiletý podnikatel z Francie se přidal po bok asi deseti dalších zájemců, kterým skončil hotel v hledáčku, napsal britský deník The Daily Telegraph.
Získat hotel nebude nijak snadné. Mezi další zájemce údajně patří i katarská královská rodina nebo investiční fondy, které zastupují bohaté rodiny ze Saúdské Arábie.
Koronavirus čistí přehřátý letecký trh
06.03.2020
Letecké společnosti kvůli šířící se nákaze koronaviru omezují spoje, odstavují letadla a zavádí řadu dalších opatření. Například největší německá letecká společnost Lufthansa ve středu potvrdila dřívější informace agentury Reuters, že odstaví 150 strojů. Britské aerolinie Flybe dokonce oznámily krach, který má částečně na svědomí také situace okolo epidemie koronaviru a rychlého poklesu poptávky.
Celá skupina Lufthansa provozuje flotilu zhruba 750 letadel. "Naše plány dynamicky upravujeme tak, aby odrážely mimořádné okolnosti," řekl mluvčí společnosti. Ještě minulý týden měla skupina odstaveno jen 23 strojů. Letecké společnosti jsou šířením koronaviru zasaženy velmi silně. Šéfové evropských aerolinek v úterý varovali, že to nejhorší má sektor letecké dopravy teprve před sebou. Předpokládají ale, že poptávka po létání by se mohla v příštích týdnech stabilizovat.