Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
České firmy si stále více půjčují v eurech
11.12.2019
Zatímco v Česku v posledních dvou letech centrální banka opakovaně zvyšovala základní úrokovou sazbu, což má vliv na zdražování úvěrů, v zemích eurozóny se sazby drží stále nízko.
Čím dál více tuzemských firem si i proto bere úvěry v eurech. Podle údajů České národní banky je ve společné evropské měně téměř třetina všech půjček, které si české podniky vzaly od bank v tuzemsku.
Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla
09.12.2019
Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla, proti září se snížila o 1,7 procenta. Oznámil to v pátek německý statistický úřad. Analytici přitom očekávali, že se pokles zastaví a výroba vykáže růst o 0,1 procenta. Německé ministerstvo hospodářství ve čtvrtek oznámilo, že místnímu průmyslu v říjnu klesly zakázky, vliv podle něj měla slabší poptávka v Německu i v zemích mimo eurozónu.
Ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že zakázky se snížily o 0,4 procenta. Analytici přitom v anketě agentury Reuters počítali s růstem zakázek, který odhadovali na 0,3 procenta. Průmyslové zakázky od domácích zákazníků v říjnu klesly o 3,2 procenta a objednávky od klientů mimo eurozónu se propadly o 4,1 procenta. Zakázky z ostatních členských zemí eurozóny se však o 11,1 procenta zvýšily. V září se průmyslová výroba snížila o 0,6 procenta, také více, než se očekávalo. Tento údaj statistici v pátek potvrdili. Říjnový pokles činí v meziročním srovnání 5,3 procenta, a je rovněž výrazně silnější, než se čekalo. Údaje signalizují přetrvávající útlum v německém průmyslu, situace by se ale podle ministerstva hospodářství měla v příštích měsících stabilizovat. Výrazně se v říjnu snížila hlavně výroba kapitálového zboží.
Pokud chce Německo splnit své klimatické cíle, musí razantně zdražit naftu
06.12.2019
Aby Německo splnilo své klimatické cíle v dopravě pro rok 2030, musela by cena jednoho litru nafty stoupnout o 70 centů (18 Kč). Rychlost na dálnicích by se navíc musela omezit na 120 kilometrů v hodině. Ukazuje to analýza Spolkového úřadu pro životní prostředí, o níž informoval deník Süddeutsche Zeitung.
Spolková republika chce emise skleníkových plynů do roku 2030 snížit o 55 procent proti roku 1990, a místní vláda proto přijala takzvaný klimatický balíček, který k tomu má dopomoci. Počítá i s řadou opatření v dopravě, která je jediným sektorem, kde emise zůstávají prakticky na úrovni roku 1990. Opatření, mezi která patří zpoplatnění oxidu uhličitého (CO2) vyprodukovaného v dopravě, má ale Spolkový úřad pro životní prostředí za nedostatečná. Nynější plány počítají například s tím, že cena za litr nafty do roku 2025 stoupne zhruba o deset centů (2,55 Kč). Podle analýzy je ale potřeba, aby bylo zvýšení ceny do roku 2030 zhruba sedminásobné. Benzin by pak měl podražit o 47 centů (12 Kč) za litr.
Konzervativci chtějí po brexitu zpřísnit kontroly na hranicích
04.12.2019
Podle listu Financial Times je aktuální prohlášení britské ministryně vnitra Priti Patelové dalším ze slibů, kterými se chtějí dosud vládní konzervativci před prosincovými parlamentními volbami profilovat jako strana práva a pořádku.
Všichni občané zemí Evropské unie i zemí Britského společenství národů (Commonwealth) by podle návrhu museli žádat o víza v novém systému elektronické registrace. Lidé cestující do Británie by tak museli vyplnit on-line dotazník, na základě kterého by jim úřady schválily, či zamítly vstup do země. Občané všech členských zemí EU včetně Česka mohou nyní do Británie vstoupit pouze s pasem či občanským průkazem. Pokud by se konzervativci i po volbách udrželi u moci, nebudou již občanské průkazy jako doklad totožnosti stačit. Britové budou nové poslance volit příští týden ve čtvrtek, šéf konzervativců a premiér Boris Johnson včera v rámci předvolební kampaně navštívil přístav v Southamptonu.