Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Německo na tom není tak zle. Klesající důvěra v ekonomiku se zastavila
28.10.2019
Podnikatelská nálada v Německu zůstala v říjnu beze změny, ukázal v pátek zveřejněný průzkum mnichovského institutu Ifo. Jeho index důvěry, který je založen na průzkumu zhruba mezi sedmi tisíci německých firem, si podržel hodnotu 94,6 bodu a byl mírně vyšší, než se čekalo. Největší evropská ekonomika se tak po nedávném poklesu stabilizuje, uvedl v pátek prezident Ifo Clemens Fuest. Podle analytiků Ifo by mohla v závěrečném čtvrtletí dokonce mírně vzrůst.
Nejistota mezi podnikateli vyvolaná dosud nevyřešeným brexitem nicméně zůstává na vysoké úrovni, dodal Fuest. Zatímco současnou situaci hodnotí o něco hůře, do budoucna přesto hledí s větším optimismem – dílčí index hodnotící současnou situaci klesl na 97,8 bodu ze zářijových 98,6 bodu, index budoucích očekávání se ale zvýšil na 91,5 bodu z 90,9 bodu. Zastavil se klesající trend hodnocení hospodářského klimatu ve zpracovatelském průmyslu. Tento dílčí index stoupl – především díky výrazně méně pesimistickému pohledu do budoucna. Index sektoru služeb se téměř nezměnil, ale vyšší hodnoty vykázal i index maloobchodu. Naopak menší spokojenost hlásí podnikatelé ve stavebnictví. Se silnějšími obavami ale začínají hledět do budoucna němečtí spotřebitelé. Jejich nálada je podle v pátek zveřejněného průzkumu institutu GfK nejhorší za poslední tři roky.
Google ve Francii našel trik, jak navzdory regulacím neplatit médiím za články
25.10.2019
Evropská unie tlačí na Google, Facebook a další internetové giganty. Novou směrnicí jim nařídila, aby začaly platit médiím za úryvky jejich článků, které na internetu zobrazují.
Zvláště Googlu se taková regulace nelíbí a hodlá se proti ní bránit ve všech členských státech osmadvacítky. První bitvu nyní firma svádí s Francií, kde začala nová pravidla platit. Zatím to vypadá, že populární vyhledávač na francouzskou verzi unijních pravidel vyzrál.
Evropská města bojují s vysokými nájmy
23.10.2019
Sehnat nájemní byt pro lidi v evropských velkoměstech je stále těžší, protože ceny v posledních letech prudce rostou.
Přibývá proto měst, která soukromým majitelům bytových domů určují, jaké nejvyšší nájemné mohou vybírat. K Vídni, Paříži, Kodani či Barceloně přibude také Berlín.
České technologické firmy ovládly evropský žebříček
21.10.2019
V roce 2015 měla společnost Prusa Research tržby ve výši necelých 26 milionů korun, loni už utržila přes 1,1 miliardy.
Více než 40násobným růstem si nyní pražský výrobce 3D tiskáren vysloužil druhé místo v žebříčku nejrychleji rostoucích technologických podniků střední Evropy. Kategorii velkých firem s tržbami nad 25 milionů eur (642 milionů korun) pak Průša zcela ovládl.