Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Úhrada v korunách se Čechům v cizině nevyplácí
26.06.2019
Ministerstvo financí varovalo před využíváním tzv. dynamické konverze (DCC) při výběru z bankomatu nebo platbě kartou v zahraničí. Dynamická konverze totiž spočívá v okamžitém nevýhodném převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. Nabízí tak úhradu transakce přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země. Vždy je však výhodnější si nechat transakci vyúčtovat v místní měně
Služba DCC se jeví na první pohled výhodně, neboť zákazník ihned ví, kolik po přepočtu zaplatí. Směnný kurz je ale ve většině případů méně výhodný než následná konverze provedená bankou klienta. Kurz převodu měny totiž určuje společnost, která daný platební terminál nebo bankomat provozuje. Tuto problematiku řešila i Evropská komise a od dubna 2020 budou bankomaty muset zákazníkovi ukázat nejen kurz, kterým je prováděn přepočet, ale i odchylku od středového kurzu Evropské centrální banky a některé další informace.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
ČEZ prodal svá bulharská aktiva firmě Eurohold za 8,6 miliardy korun
24.06.2019
Energetická skupina ČEZ prodala svá aktiva v Bulharsku tamní firmě Eurohold za 335 milionů eur (8,6 miliardy korun). ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. ČEZ se tak stahuje z Bulharska. Transakci ještě musí schválit bulharský antimonopolní úřad a bulharský energetický regulační úřad.
Loni v únoru podepsal ČEZ smlouvu o prodeji s bulharskou společností Inercom. Začátkem letošního dubna ji však česká energetická firma ukončila s odůvodněním, že ji zmařil bulharský stát. Závaznou nabídku na koupi bulharských aktiv ČEZ mezitím podal Eurohold. Kvůli hospodaření ČEZ v Bulharsku dnes podali piráti trestní oznámení. Eurohold je podle ČEZ největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a významný hráč na trzích střední a jihovýchodní Evropy. "Firma plánuje financovat akvizici a refinancovat stávající úvěry bulharských společností skupiny ČEZ částečně z vlastních zdrojů a částečně úvěry od předních světových bank," uvedl ČEZ ve své zprávě. Do balíku prodávaných firem ČEZ patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.
Adidas přišel v EU o část ochrany své značky
20.06.2019
Unijní ochranná známka německého výrobce Adidas tvořená třemi pruhy je neplatná. Tribunál EU (dříve soud prvního stupně) v Lucembursku odmítl návrh společnosti Adidas, aby zrušil verdikt Úřadu EU pro duševní vlastnictví. Ten známku zapsal v roce 2014.
Firma v přihlášce uvedla, že ochrannou známku tvoří tři stejně široké paralelní pruhy, které jsou od sebe stejně vzdálené a jsou umístěny na výrobku v libovolném směru. V roce 2016 však úřad na návrh belgické společnosti Shoe Branding Europe zápis ochranné značky zrušil. Firma Adidas podle úřadu neprokázala, že známka získala v celé EU rozlišovací způsobilost užíváním. Tribunál včera rozhodnutí úřadu o zrušení zápisu potvrdil a zamítl žalobu, kterou proti rozhodnutí podala firma Adidas. Ta se nyní ještě může odvolat k Soudnímu dvoru EU. "Tento soudní výrok je omezený na toto konkrétní provedení symbolu s třemi pruhy a netýká se široké ochrany, kterou Adidas u své známé značky s třemi pruhy v různých formách v Evropě disponuje," uvedl německý podnik v reakci na soudní verdikt.
Nová kryptoměna Facebooku získala významné partnery
18.06.2019
Digitální měnu Libra, kterou chystá společnost Facebook, finančně podpoří řada velkých společností, jako jsou Visa, Mastercard, PayPal a Uber Technologies.
Přes deset subjektů z oblasti financí, internetového obchodu a telekomunikací, ale také investiční firmy vloží po 19 milionech dolarů do konsorcia Libra Association, které bude měnu spravovat. Facebook plánuje měnu představit příští týden a spustit příští rok. Vázaná má být na koš státních měn, aby se vyhnula divokým výkyvům, které potkaly jiné kryptoměny. Určená má být nejen k nákupu na Facebooku, ale i na celém internetu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)