Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Přes mobilní telefon nakupuje 54 procent evropských uživatelů
25.03.2019
Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset procentních bodů na 54 procent. Mobilní nákupy používají především tzv. mileniálové, tedy lidé, kteří dosáhli dospělosti na přelomu století, jejich podíl je 62 procent, tedy o 13 bodů více než v roce 2016. Češi loni uskutečnili přes mobil 42 procent nákupů v e-shopech. Vyplývá to z celoevropského průzkumu přepravní firmy DPD.
Celému on-line obchodu dominuje obchod s módou. Ta loni představovala 47 procent všech on-line nákupů v Evropě. Následovala obuv (39 procent), knihy (37 procent), produkty pro zdraví a krásu (35 procent) a na pátém místě elektronika (32 procent). V České republice byla na první příčce také móda s podílem 43 procent, na druhé tradičně volnočasové zboží (37 procent) a třetí zdraví a krása (35 procent). Elektronika předehnala knihy, které byly ještě předloni na čtvrté příčce.
Miliony z Norských fondů se nyní zaměří na českou justici
23.03.2019
Podpora alternativních trestů, či lepší začlenění bývalých vězňů zpět do systému. Také na to půjdou miliony z Norských fondů. Program Norských fondů Spravedlnost ve středu v Praze zahájili zástupci českého ministerstva financí a spravedlnosti spolu s velvyslancem Norského království Robertem Kvilem.
"Velice si vážím možností, které nám Norské fondy prostřednictvím programu Spravedlnost poskytují například na zlepšení a rozvoj speciální péče při práci s potrestanými, péči o osoby po ukončení trestu, alternativních trestů nebo prohlubování znalostí a dovedností zaměstnanců resortu justice," řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek k zahájení programu Spravedlnost. Během programového období Norských fondů 2014 - 2021 bude rozděleno přibližně 170 milionů korun na projekty zaměřené na podporu nápravných zařízení, posílení právního státu a větší účinnosti soudního systému. Část z toho (26 milionů korun), půjde ze státního rozpočtu. Zbytek z Norských fondů.
Němci draží frekvence pro 5G
20.03.2019
V Německu v úterý začala dražba frekvencí pro komunikační síť páté generace - 5G. Účastní se jí firmy Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica a také společnost 1&1 Drillisch.
Aukce, která bude zřejmě trvat nejméně tři týdny, by do státní pokladny podle odborníků mohla přinést tři až pět miliard eur (77 až 128 miliard korun). Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury Reuters uvedla, že Německo nehodlá z výstavby sítě 5G vyloučit žádnou konkrétní firmu, ale bude po uchazečích požadovat splnění určitých podmínek. Aukce začala v 10:00 v porýnské Mohuči. Jednotlivé firmy během ní z oddělených místností dávají postupně nabídky na koupi licencí k celkem 41 frekvenčním blokům v pásmech okolo 2000 MHz a mezi 3400 až 3700 MHz. V příštích dnech bude dražba začínat vždy v 08:00 a i s dvouhodinovou pauzou v poledne pokračovat do 18:30. Poslední podobná aukce v roce 2015 v Německu trvala tři týdny, pět let předtím bylo ale k vydražení frekvencí potřeba dokonce týdnů šest. V tomto pásmu by se délka aukce měla pohybovat i letos. Peníze, které stát dražbou získá, půjdou do zvláštního digitálního fondu, z něhož se má financovat celoplošný rychlý internet postavený na síti optických vláken.
V Německu propustíme pět tisíc lidí
18.03.2019
Americký výrobce automobilů Ford Motor zruší v Německu 5000 pracovních míst. Oznámila to v pátek firma, která se snaží obnovit ziskovost svých evropských aktivit. Snížení počtu zaměstnanců v Německu by mělo podle automobilky přinést úsporu ve výši minimálně půl miliardy dolarů (více než 11 miliard korun), píše agentura DPA.
"Je to součást již v lednu ohlášené restrukturalizace evropských aktivit Fordu, jejímž cílem je vrátit se v Evropě co nejrychleji k zisku," uvedl mluvčí automobilky. Ford má nyní v Německu podle agentury DPA kolem 24 000 stálých zaměstnanců. Společnost Ford v pátek v samostatné zprávě oznámila, že celkový plat jejího generálního ředitele Jima Hacketta po zahrnutí základní mzdy, bonusů a akciových odměn se v loňském roce zvýšil na 17,1 milionu dolarů (387 milionů korun) z 16,3 milionu dolarů v předchozím roce. Automobilce Ford přitom v loňském roce klesl čistý zisk o více než polovinu na 3,7 miliardy dolarů z předloňských 7,7 miliardy dolarů. V samotné Evropě firma loni vykázala provozní ztrátu 398 milionů dolarů.