Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropa si dává stále větší pozor na čínské investory
09.08.2018
Evropští politici se obávají sílícího vlivu čínských firem, které se snaží prostřednictvím akvizic na kontinentu dostat ke špičkovým technologiím a know-how. Proto se rozhodli zpřísnit dosavadní zákony umožňující vládám zabránit investorům ze zemí mimo Evropskou unii převzetí firem v "citlivých" odvětvích.
Uvedené zákony existují na kontinentu řadu let, například v Německu od roku 2004. Ale týkaly se především zbrojního průmyslu a výroby zboží, jež lze užívat jak v civilním, tak vojenském sektoru. Kromě toho se v praxi využívaly zřídka. Zpřísnit dosavadní pravidla, platná od roku 2002, se rozhodla Británie, jejíž ekonomika patří k nejotevřenějším na světě. Připravovaný nový zákon se bude na rozdíl od dosavadní praxe týkat i malých firem podnikajících v "citlivých" odvětvích − kromě zbrojního průmyslu má jít o energetiku a další infrastrukturní obory či informační technologie. V nich se bude muset chystaná transakce ohlásit předem příslušnému vládnímu úřadu. A to nejen v případě, kdy půjde o převzetí firmy jako takové, ale i tehdy, bude-li britská firma prodávat pouze část svého majetku, třeba jenom laptopy, informuje list Financial Times.
EU blokuje americké sankce proti Íránu
07.08.2018
Z embarga má obavy Česko, obnovení protiíránských sankcí ze strany USA, které vstoupilo v účinnost v úterý ráno, by mohlo mít dopad na aktivity části českých firem v zemi. Na sankce se už připravila celá EU.
(Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz)
Největší dánská banka Danske Bank čelí obvinění z praní špinavých peněz
07.08.2018
Dánská prokuratura zahájila trestní vyšetřování největší dánské bankovní společnosti Danske Bank. Ta čelí obvinění, že byla zapletena do praní špinavých peněz přes estonskou pobočku. V pondělí to oznámil úřad prokurátora pro závažnou hospodářskou a mezinárodní kriminalitu. Danske Bank slíbila, že bude úřadům při vyšetřování nápomocna.
Ústav Danske Bank kvůli obviněním z podílu na praní špinavých peněz vyšetřuje také estonská prokuratura. Banka již dříve přiznala nedostatky ve svém systému proti praní špinavých peněz v Estonsku. Zahájila rovněž interní vyšetřování této kauzy, výsledky hodlá představit v září. kcie Danske Bank se letos kvůli obviněním ohledně praní špinavých peněz propadly téměř o čtvrtinu. Agentura Bloomberg začátkem července informovala, že estonská součást Danske Bank mohla být využita k legalizaci minimálně 8,3 miliardy dolarů (184 miliard Kč) pocházejících z trestné činnosti. Údajné nelegální transakce podle agentury spadají do let 2007 až 2015 a jsou spojovány s praním peněz pocházejících z Ruska, Moldavska a z Ázerbájdžánu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Čechů pracujících na kratší úvazek výrazně přibylo
03.08.2018
V porovnání s EU je jich ale stále málo. Podíl lidí s kratšími úvazky sice roste, v mezinárodním srovnání ale zůstává nízký. Loni byl v celé Evropské unii 20,3 procenta, v Česku 7,3 procenta.
Podíl lidí zaměstnaných na kratší úvazek v letošním druhém čtvrtletí vzrostl na 7,6 procenta ze všech zaměstnanců. Meziročně jich přibylo zhruba 20 300, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Celkem bylo v České republice na konci června přibližně 5,29 milionu zaměstnaných. Nezaměstnanost činila 2,9 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)