Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Internetové televize v Británii překonaly satelitní
25.07.2018
Ve Velké Británii poprvé překonal počet předplatitelů internetových televizí, jako je Netflix a Amazon, počet těch satelitních a kabelových. Vyplývá to z prohlášení britského mediálního regulátora Ofcom. Rostoucí trend v popularitě internetových televizí je zjevný po celé EU, výjimkou není ani Česko.
V prvních třech měsících tohoto roku byl počet předplatitelů internetových televizí ve Velké Británii 15,4 milionu. Netflix si v prvním čtvrtletí předplatilo přes devět milionů lidí, Amazon 4,8 milionu. Netflix má ve světě celkem 130 milionů předplatitelů. V Česku jich je podle odhadů kolem 50 tisíc.
Česko je v EU páté v rychlosti růstu zadlužování
23.07.2018
Plánované schodky státního rozpočtu na následující tři roky ukazují, že vláda rezignovala na snahu absolutně redukovat dluh a spoléhá se pouze na silný ekonomický růst. V reakci na v pátek zveřejněné údaje Eurostatu to řekl člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.
Dále uvedl, že pokles veřejného dluhu Česka v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) je v posledních letech způsoben zejména silným ekonomickým růstem, a nikoliv významnějšími strukturálními reformami veřejných financí. Přitom zachování vysokého růstu HDP nemusí být podle něj do budoucna samozřejmé. Eurostat informoval, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním čtvrtletí o 1,1 procentního bodu na 35,8 procenta. To je páté nejrychlejší tempo růstu zadlužení v celé EU, upozornil Pavel. Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že celková míra zadlužení dlouhodobě klesá. "Pokles vládního dluhu v poměru k HDP očekává ministerstvo financí i letos," uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec. Poukázal také na skutečnost, že meziročně vládní dluh v poměru k HDP v prvním čtvrtletí klesl. Loni v prvním čtvrtletí byl dluh 39,9 procenta HDP.
Pokud Trump omezí dovoz aut, zavede EU cla na léky a uhlí
20.07.2018
Evropská unie by mohla zavést cla na uhlí, léky a chemické výrobky ze Spojených států. K opatření by přistoupila, pokud americký prezident Donald Trump zavede omezení na dovoz evropských aut do USA. Ve čtvrtek o tom informoval německý list WirtschaftsWoche. Evropská komise (EK) předpokládá, že opatření by se dotklo dovozu zboží v celkové hodnotě 8,5 miliardy eur, tedy zhruba 220 miliard korun.
"Členské státy rozhodnou o další strategii příští týden podle toho, jak dopadne návštěva šéfa EK Jeana-Clauda Junckera," sdělil německému týdeníku nejmenovaný evropský diplomat. Pak by členské státy do srpna vypracovaly seznam protiopatření. Juncker se příští týden chystá do Washingtonu na jednání o obchodních vztazích mezi EU a USA. Ty jsou napjaté od doby, co americká vláda uvalila cla na dovoz oceli a hliníku z EU a Trump následně opakovaně pohrozil, že toto opatření rozšíří na evropské automobily. Protože objem vyvážených aut z EU do USA je výrazně vyšší než objem uhlí a oceli, budou případná protiopatření tentokrát dalekosáhlejší, uvádí list. Pokud jde o ocel, týkají se evropská odvetná cla pro srovnání zboží v objemu pouze 2,8 miliardy eur, dodává. Vývoz amerického uhlí do EU se v posledních letech výrazně zvýšil. Zástupci chemického průmyslu v EU se zavedení cel brání, neboť se obávají Trumpovy odvety. Juncker se má s americkým prezidentem sejít 25. července. EK koordinuje obchodní politiku všech 28 členských států a její šéf avizoval, že to chce Trumpovi vysvětlit, uvedla agentura Reuters.
EU a Japonsko se dohodly na volném obchodu
18.07.2018
Od konce března příštího roku budou mít japonští vývozci zboží na trhu Evropské unie skoro stejné postavení jako jejich konkurenti z členských zemí. Umožní jim to dohoda o volném obchodu podepsaná včera v Tokiu, jež v první etapě zruší zhruba polovinu cel ve vzájemném obchodu.
Evropská unie a Japonsko zahájily jednání o volném obchodu v roce 2013. Bylo velice obtížné. Díky dohodě, kterou musí ještě ratifikovat Evropský parlament, vznikne největší pásmo volného obchodu na světě s 637 miliony obyvatel a vytvářející skoro 30 procent globálního HDP (dle nominální hodnoty). Japonsko se připojí k početnému "klubu" zemí, které již dohodu o volném obchodu s Evropskou unií uzavřely. V procesu ratifikace jsou nyní dohody unie se Singapurem a Vietnamem, jedná se s Austrálií a Novým Zélandem. "Ve světě sílí obavy z ochranářství, ale já si přeji, aby Japonsko a Evropská unie dále nesly vlajku volného obchodu," prohlásil podle agentury Reuters po podpisu dohody japonský premiér Šinzó Abe. Ten v Tokiu přivítal předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a šéfa Evropské rady Donalda Tuska. "Dáváme světu jasný signál, že jsme odhodláni čelit obchodnímu ochranářství" podotkl Tusk. Evropská unie se zavázala, že okamžitě zruší necelou polovinu cel na dovoz japonského zboží. Další bariéry budou mizet postupně tak, aby se během sedmi let bezcelně dováželo 99 procent. To se týká i osobních aut, na která Evropská unie nyní uvaluje desetiprocentní clo. Japonci zprvu zruší více než polovinu cel. Odpadne například patnáctiprocentní clo na dovoz evropských vín, která se tak budou moci mnohem lépe prosadit hlavně v konkurenci s chilskými víny, jimž Japonci poskytují celní zvýhodnění.