Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Evropská komise si chce došlápnout na Google či Seznam.cz
27.04.2018
Evropské firmy, jejichž byznys závisí na spolupráci s technologickými giganty, jako je Amazon, Apple, Google, Facebook nebo také Seznam.cz, dosud neměly příliš možností, jak se ozvat proti neférovým obchodním praktikám, které vůči nim mohou tyto dominantní podniky uplatňovat.
To se však má podle Evropské komise brzy změnit. Společnostem má pomoci návrh nového unijního nařízení, který včera komise schválila. Plán počítá třeba s možností hromadných žalob firemních klientů vůči technologickým gigantům. Po Facebooku a dalších lídrech internetového trhu navíc vyžaduje, aby svým obchodním partnerům ukázali, jakým způsobem své služby naceňují.
Finský experiment s nepodmíněným příjmem končí
25.04.2018
Finská vláda se rozhodla nepokračovat po roce 2018 ve zkušebním programu základního příjmu, v jehož rámci dostávalo 2000 vybraných účastníků z řad nezaměstnaných 560 eur měsíčně. Tuto částku si mohli ponechat bez ohledu na to, zdali si najdou práci, či nikoliv. Experiment měl prokázat, zda jistota "peněz na ruku" podnítí účastníky přijmout i nárazovou či hůře placenou práci, kterou by v tradičním sociálním systému mohli přijmout jen za cenu, že přijdou o možnost čerpat sociální dávky.
Pokud by se osvědčil, mohl by základní nepodmíněný příjem přispět k reformě sociálního systému, který je dle některých kritiků příliš komplikovaný na svou správu a jeho nastavení může nezaměstnané demotivovat od přijetí nabízené práce. Finská vláda odmítla žádost výzkumníků o rozšíření programu na zaměstnané pracovníky, což by pomohlo porovnat dopady mezi oběma skupinami, zmiňuje britský Guardian. Finští politici se navíc rozhodli program neprodloužit po jeho plánovaném konci na sklonku roku 2018. "Dva roky jsou příliš krátká doba na to, abychom přijali nějaké závěry z tak velkého experimentu," řekl finské veřejnoprávní televizi YLE Olli Kangas, vedoucí výzkumník v projektu. "Bývali bychom potřebovali více času a peněz, abychom mohli získat nějaké spolehlivé výsledky."
Řecko přijalo nabídku na plynárenskou firmu DESFA
20.04.2018
Řecko přijalo nabídku konsorcia vedeného italskou společností Snam na převzetí většinového podílu v řecké plynárenské firmě DESFA za 535 milionů eur (zhruba 13,5 miliardy korun). Oznámila to ve čtvrtek řecká privatizační agentura.
Prodej 66procentního podílu ve společnosti DESFA je součástí privatizace státního majetku, která patří mezi podmínky třetího záchranného programu pro Řecko. Řecká vláda prodává ve firmě DESFA podíl 31 procent a největší řecká rafinerská společnost Hellenic Petroleum dalších 35 procent, napsala agentura Reuters. Řecko v loňském roce vyhlásilo nový tendr na 66procentní podíl ve společnosti DESFA poté, co předloni zkrachovala dohoda o prodeji podílu ázerbájdžánské ropné firmě SOCAR za 400 milionů eur. Nejvyšší nabídku v novém tendru předložilo konsorcium zahrnující kromě italské firmy Snam rovněž španělskou společnost Enagas a belgickou Fluxys. Nabídku konsorcia ve čtvrtek schválili vedoucí představitelé privatizační agentury i firmy Hellenic Petroleum.
Křetínského média expandují do Evropy
18.04.2018
Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní a řídí miliardář Daniel Křetínský, jedná s Lagardére Group o koupi časopisů ve Francii, včetně titulu Elle a s ním spojených produktů.
Očekává se, že transakce by mohla být podepsána v nadcházejících týdnech. Oznámil to člen představenstva CMI Daniel Častvaj. Vedle Elle se obchod týká časopisů Version Femina, Art & Décoration, Télé 7 Jours, France Dimanche, Ici Paris a Public. "Naopak zpravodajská divize (včetně Europe 1, Paris Match a Le Journal du Dimanche) stejně jako brand Elle s jeho mezinárodními licencemi, není součástí této plánované transakce," uvedl Častvaj. Parametry transakce ještě bude firma konzultovat s organizacemi zastupujícími zaměstnance Lagardére Active, uzavření obchodu může podléhat schválení ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž, uvedlo vedení společnosti. Podle Častvaje by tato akvizice přispěla k posílení růstové strategie firmy. CMI považuje Francii za jeden z klíčových trhů, dodal.