Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ekonomika eurozóny rostla o 0,3 procenta
15.11.2016
Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta, stejným tempem jako ve druhém kvartálu. V celé Evropské unii zůstalo tempo hospodářského růstu na 0,4 procenta. Uvedl to v úterý statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil své předběžné údaje z konce října.
Úřad zopakoval, že v meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,6 procenta, zatímco v celé EU meziroční tempo růstu dosáhlo 1,8 procenta. V obou případech tempo růstu zůstalo na úrovních z předchozího kvartálu. Evropská komise minulý týden předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v příštím roce zpomalí na 1,5 procenta z letošních 1,7 procenta. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi v říjnu uvedl, že ekonomika eurozóny pokračuje v mírném oživování. Upozornil ale, že hospodářské oživení bude nadále brzdit slabá zahraniční poptávka.
ECB se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.
zdroj: ihned.cz
Penta v Bratislavě postaví nemocnici za sto milionů eur
11.11.2016
Společnost Svet zdravia, která na Slovensku provozuje 14 regionálních nemocnic a která patří do skupiny Penta Investments, postaví v Bratislavě novou nemocnici za více než 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Novináře o tom v pátek informovali zástupci Penty a provozovatele nemocnic.
Skupina investici oznámila poté, co vláda premiéra Roberta Fica zrušila výstavbu nové univerzitní nemocnice v Bratislavě formou projektu veřejně-soukromého partnerství. Výstavba nové nemocnice v okrajové části slovenské metropole, kde Penta buduje novou městskou čtvrť, by měla začít za dva roky. Začátek provozu zdravotnického zařízení se 400 lůžky a 14 operačními sály je naplánován na rok 2021. Jeho součástí bude i transplantační centrum nebo první slovenské komplexní centrum na léčbu mozkových příhod. V nové nemocnici by mělo najít práci 1200 zaměstnanců, z toho bude asi 700 ošetřovatelských a 230 lékařských míst. Svet zdravia přitom chce přilákat i ty zdravotníky, kteří v minulosti odešli pracovat ze Slovenska do zahraničí.
zdroj: ihned.cz
Evropská měna klesla na sedmiměsíční minimum vůči dolaru
21.10.2016
Euro se během pátečního obchodování propadlo vůči dolaru až na sedmiměsíční minimum pod 1,09 dolaru. Navázalo tak na čtvrteční pokles, za kterým stály výroky šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Ty signalizovaly, že ECB nehodlá spěchat s ukončením programu nákupu dluhopisů.
ednotná evropská měna sestoupila až na 1,0891 dolaru, což představuje nejnižší úroveň od 10. března. Později část ztrát smazala a vrátila se těsně nad 1,09 dolaru. Oproti čtvrtku tak vykazovala pokles zhruba 0,2 procenta. ECB na čtvrtečním zasedání podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny. Draghi označil za nepravděpodobné, že by banka přikročila k náhlému ukončení programu nákupu dluhopisů, kterým se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Dolar se v pátek vyšplhal na nové sedmiměsíční maximum vůči koši šesti předních světových měn. K jeho růstu přispívají vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.
zdroj: ihned.cz
V Evropské unii i eurozóně zrychlila v září inflace na 0,4 procenta
17.10.2016
Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace i nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Loni v září spotřebitelské ceny v eurozóně i EU meziročně klesly o 0,1 procenta. Oproti předchozímu měsíci se v září ceny v eurozóně zvýšily o 0,4 procenta a v EU o 0,2 procenta. Nejvíce v září v eurozóně k růstu inflace přispěly vyšší ceny v restauracích a kavárnách, nájmy a ceny tabáku. Naopak brzdou inflace byly ceny topného oleje, plynu a pohonných hmot.Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin inflace stejně jako v minulém měsíci činila 0,8 procenta. Ceny energií klesly o tři procenta, ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,7 procenta stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 procenta.
zdroj: ihned.cz