Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česko má čtvrtou nejnižší nezaměstnanost v EU
06.08.2014
V roce 2013 měla ČR míru nezaměstnanosti na úrovni 7 %. Je to po Nizozemsku, Německu a Rakousku čtvrtá nejnižší nezaměstnanost v EU.
Nezaměstnanost v krajinách EU v průměru činila 11 %. V Česku navíc pracuje minimální počet osob na částečné úvazky (5,8 %), zatímco v Nizozemsku je to například až 50 % zaměstnaných lidí.
Boj s daňovými úniky v Řecku
05.08.2014
Daňoví úředníci začali prošetřovat všechny Řeky, jejichž bankovní vklady přesahují 100 tisíc eur (2,8 milionu korun).
Pokud nedokážou vysvětlit, jak k penězům přišli, budou muset zaplatit vysoké pokuty. Podle odhadů je zapotřebí přezkoumat zhruba 1,2 milionu účtů a porovnat je s nahlášenými příjmy jejich majitelů, Mezi řecké slabiny patří právě neschopnost vybírat daně.
ČR je sedmnáctou nejbohatší zemí EU
19.06.2014
Nejbohatší zemí je s velkým náskokem Lucembursko, nejchudší Bulharsko.
ČR si vede lépe než většina bývalých komunistických zemí. Lépe je na tom jen Slovinsko. HDP na hlavu (v procentech evropského průměru): 1. Lucembursko 264, 2. Rakousko 129, 3. Švédsko 127, 4. Nizozemsko 127, 5. Irsko 126, 6. Dánsko 125, 7. Německo 124, 8. Belgie 119, 9. Finsko 112, 10. Francie 108.
Dědění náhrady za nevyčerpanou dovolenou v EU
19.06.2014
Náhrada za dovolenou, kterou někdo před smrtí nestihne vyčerpat, se může dědit.
Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie. Dědic má nárok na peněžitou náhradu za nevyčerpanou dovolenou v rozsahu jednoho kalendářního roku. Verdikt platí i pro ČR.