Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Změny počasí zdevastují Evropu, varuje EEA

13.03.2024 EU musí jednat okamžitě, jinak klimatické změny způsobí Evropě katastrofální škody. Vyplývá to z první vědecké zprávy o klimatických rizicích, kterou v pondělí zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle rozsáhlé zprávy EU není připravena na důsledky klimatických změn, i když se světu podaří udržet nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je stanoveno v Pařížské klimatické dohodě.
Týdeník Politico po přezkoumání vědeckých zjištění EEA upozornil, že každá další desetina stupně oteplení přinese další pobřežní záplavy a dlouhodobá sucha a horka. EU musí urychlit přípravy na ochranu životů a živobytí.
"V případě nepřijetí rozhodujících opatření by většina identifikovaných klimatických rizik mohla do konce tohoto století dosáhnout kritické nebo katastrofické úrovně," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že statisíce lidí by mohly padnout za oběť veder a ekonomické ztráty způsobené pobřežními záplavami by mohly přesáhnout bilion eur ročně.
Ředitelka EEA Leena Ylä-Mononenová vyjádřila naději, že po eurovolbách příští Evropský parlament a Evropská komise budou brát tato varování vážně. EEA po zhodnocení klimatických rizik doporučuje pět klíčových kroků, které musí EU podniknout: připravit se na změny klimatu; zastavit degradaci přírodních ekosystémů Evropy a zajistit jejich obnovu; přizpůsobit zemědělství vyšším teplotám a nepravidelnějším srážkám pro zajištění potravinové bezpečnosti; ochránit oblasti před stoupajícími hladinami moří, s důrazem na jižní Evropu.
Podle EEA je příprava na změny klimatu dlouhodobým úkolem vyžadujícím rozsáhlé investice přesahující evropské volební cykly, a proto je třeba začít jednat již nyní. Ylä-Mononenová zdůraznila, že rozhodnutí přijatá na úrovni EU po červnových eurovolbách budou určovat, s jakými riziky se Evropa bude potýkat ve druhé polovině 21. století.
Výzkumníci z EEA analyzovali 36 klimatických rizik ve 5 oblastech: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura, ekonomika a finance. Zjistili, že 21 z nich vyžaduje větší pozornost ze strany tvůrců politiky a 8 je označeno jako mimořádně naléhavé
Očekává se, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, přičemž El Niño může mít vliv na globální teploty. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídají oslabení El Niño během jara. Existuje pravděpodobnost jedna ku třem, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, a 99procentní šance, že se zařadí mezi pět nejteplejších let v historii.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rok 2023 byl pouze ukázkou katastrofické budoucnosti bez okamžitého jednání. Vyzval k průlomovým krokům na omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia a zdůraznil, že lidstvo může předejít klimatické katastrofě jednáním nyní s ambicí.
V roce 2023 přitom byla zaznamenána nejvyšší průměrná teplota v historii, a téměř překročila kritickou hranici 1,5 stupně Celsia, informovala Služba monitorování změny klimatu programu Copernicus (C3S) Evropské unie.
I kdyby průměrná teplota zemského povrchu v roce 2024 překročila 1,5 stupně Celsia, ještě by to neznamenalo, že svět nesplnil cíle pařížské klimatické dohody. K definitivnímu porušení této hranice by muselo dojít v následujících letech. Rok 2023 přinesl mnoho extrémních klimatických jevů, včetně požárů v Kanadě, sucha v Africkém rohu, rekordně teplých období v Evropě, USA a Číně, a nevídaně teplé zimy v Austrálii a Jižní Americe.
Zjištění programu Copernicus přicházejí po nedávné dohodě na konferenci COP28 v Dubaji, která vyzývá k postupnému odklonu od používání fosilních paliv, hlavní příčiny klimatické změny.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Česko je s unií svázané více než Británie

14.02.2018 Česku jsou stále víc slyšet politici, kteří si přejí referendum o vystoupení země z Evropské unie. Podle nich by takzvaný czexit neznamenal pro ekonomiku žádnou velkou změnu. Například strana SPD Tomia Okamury, pro kterou je odchod z EU jedním z hlavních témat, tvrdí, že by Češi mohli s unií dál obchodovat jako nyní.
Odborníci ale takové představy považují za nereálné. Pokud by se naplnil scénář současných zastánců czexitu, nemohla by země zůstat ani na společném evropském trhu a hospodářství by se prudce propadlo. Čerstvě na to upozornil i vlivný německý politik Norbert Lammert, blízký spolupracovník kancléřky Angely Merkelové. "Považuji opravdu za kuriózní, když někdo tvrdí, že odchod z EU by na zásadní české zájmy neměl negativní dopad," řekl HN Lammert, který byl až do loňska 12 let šéfem německého Spolkového sněmu, tedy dolní komory parlamentu. Jednotný evropský trh, na němž mohou podnikatelé z členských zemí prodávat zboží bez omezení, je pro Česko naprosto klíčový. Zhruba 80 procent českého HDP vytváří vývoz. A skoro 85 procent českého exportu míří do EU. Odchod z unie by pro Česko navíc byl nejspíš mnohem tvrdší než dopady plánovaného brexitu pro Velkou Británii. Česká ekonomika je na unii totiž mnohem závislejší než britská.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropské úřady dokončují pravidla pro přidělování emisních povolenek

12.02.2018 Národní vlády zemí EU i evropské úřady finišují tvorbu pravidel, podle kterých se mají v následující dekádě rozdělovat emisní povolenky. Zuby si na ně brousí i tuzemské energetické společnosti. Podle odhadů by si mohly díky přiděleným povolenkám přijít až na 80 miliard korun. Ekologové jsou ale proti.
Jde o emisní povolenky, které energetické firmy dostanou zdarma výměnou za investice do ekologizace výroby. Tím mají přispět k ochraně klimatu. Běžně si velké firmy musí kupovat jednu povolenku na každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. "Předběžně počítáme s tím, že se projektu zúčastníme. Konkrétní řešení samozřejmě ovšem budou závislá na znění finálních pravidel," řekl mluvčí největší tuzemské energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Zatím tak mezi odborníky kolují spíše neoficiální odhady. Ministerstvo životního prostředí, do jehož gesce přidělování povolenek spadá a bude je mít na starosti i v letech 2021 až 2030, proto zatím nechce nic komentovat. "Předpokládá se, že Evropská komise legislativní text sestaví v průběhu prvního čtvrtletí 2018," sdělil HN Aleš Gongol, poradce ministra průmyslu. MPO při jednáních o povolenkách zastupuje firmy.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropu čekají podle prognózy Evropské komise světlé zítřky

07.02.2018 Eurozóna i celá Evropská unie loni rostly nejrychleji za poslední desetiletí a i nadále je čeká solidní a trvající expanze. Tempo růstu sice letos v obou regionech mírně zpomalí na 2,3 procenta z loňských 2,4 procenta a v roce 2019 na dvě procenta, nadále však zůstane silné. Uvedla to ve středeční zimní prognóze Evropská komise. Nejnovější odhady představují zlepšení proti předchozí, listopadové prognóze.
V listopadovém výhledu Evropská komise čekala za rok 2017 zvýšení hrubého domácího produktu eurozóny o 2,2 procenta a EU o 2,3 procenta. V dalších letech mělo tempo zpomalit v obou regionech na 2,1 procenta a 1,9 procenta. K lepšímu hodnocení přispělo vyšší cyklické oživení v Evropě, kde se nadále zlepšuje situace na trhu práce a nálada, ale také silnější oživení globální ekonomické aktivity a obchodu, než se čekalo. Pozitivní vyhlídky čekají podle Evropské komise také Česko. Komise ve středu zlepšila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok na 3,2 procenta z předchozích tří procent. Tempo růstu sice zpomalí z loňských odhadovaných 4,5 procenta, ekonomika však zůstává silná a zažívá hospodářský vzestup díky domácí poptávce, uvedla EK ve své dnešní prognóze. Nadále se má zvyšovat i vývoz za podpory globální poptávky, což podle EK neutralizuje vliv silného dovozu na hrubý domácí produkt (HDP). Odhad na příští rok zůstal beze změny, HDP se má zvýšit o 2,9 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Česko jde proti Macronovi. Odmítá nadnárodní evropské kandidátky

05.02.2018 Díky účasti v programu studentských výměn Erasmus se mladí lidé například zdokonalují v cizích jazycích. Program ale má i jiný efekt: zplození více než jednoho milionu dětí. Ty se podle odhadů narodily rodičům z různých zemí Evropské unie, kteří se seznámili jako studenti v rámci Erasmu.
Komise, ale i řada členských zemí EU, teď chce, aby spojování Evropy pokračovalo i ve vážněji míněných oblastech. Na stole je návrh na to, jak přerozdělit uvolněná křesla v Evropském parlamentu, která po brexitu opustí britští europoslanci. Francouzský prezident Emmanuel Macron nebo třeba Italové a Španělé chtějí, aby na necelou třicítku z těchto míst napříště vybírali europoslance všichni Evropané na základě nadnárodních kandidátek. Každý občan by tak v evropských volbách měl dva hlasy. Jedním by volil tak jako dosud z nabídky domácích politiků. Druhý hlas by mohl dát nadnárodní kandidátce, tedy evropským lidovcům, socialistům, liberálům nebo třeba euroskeptikům. Na jejich kandidátkách by mohli být zapsáni lidé ze všech zemí EU. Podle Macrona by to přineslo "signál o důvěře a jednotě ve vztahu k evropskému projektu".
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner