Změny počasí zdevastují Evropu, varuje EEA
13.03.2024
EU musí jednat okamžitě, jinak klimatické změny způsobí Evropě katastrofální škody. Vyplývá to z první vědecké zprávy o klimatických rizicích, kterou v pondělí zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Podle rozsáhlé zprávy EU není připravena na důsledky klimatických změn, i když se světu podaří udržet nárůst globální teploty na 1,5 stupně Celsia, jak je stanoveno v Pařížské klimatické dohodě.
Týdeník Politico po přezkoumání vědeckých zjištění EEA upozornil, že každá další desetina stupně oteplení přinese další pobřežní záplavy a dlouhodobá sucha a horka. EU musí urychlit přípravy na ochranu životů a živobytí.
"V případě nepřijetí rozhodujících opatření by většina identifikovaných klimatických rizik mohla do konce tohoto století dosáhnout kritické nebo katastrofické úrovně," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že statisíce lidí by mohly padnout za oběť veder a ekonomické ztráty způsobené pobřežními záplavami by mohly přesáhnout bilion eur ročně.
Ředitelka EEA Leena Ylä-Mononenová vyjádřila naději, že po eurovolbách příští Evropský parlament a Evropská komise budou brát tato varování vážně. EEA po zhodnocení klimatických rizik doporučuje pět klíčových kroků, které musí EU podniknout: připravit se na změny klimatu; zastavit degradaci přírodních ekosystémů Evropy a zajistit jejich obnovu; přizpůsobit zemědělství vyšším teplotám a nepravidelnějším srážkám pro zajištění potravinové bezpečnosti; ochránit oblasti před stoupajícími hladinami moří, s důrazem na jižní Evropu.
Podle EEA je příprava na změny klimatu dlouhodobým úkolem vyžadujícím rozsáhlé investice přesahující evropské volební cykly, a proto je třeba začít jednat již nyní. Ylä-Mononenová zdůraznila, že rozhodnutí přijatá na úrovni EU po červnových eurovolbách budou určovat, s jakými riziky se Evropa bude potýkat ve druhé polovině 21. století.
Výzkumníci z EEA analyzovali 36 klimatických rizik ve 5 oblastech: ekosystémy, potraviny, zdraví, infrastruktura, ekonomika a finance. Zjistili, že 21 z nich vyžaduje větší pozornost ze strany tvůrců politiky a 8 je označeno jako mimořádně naléhavé
Očekává se, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, přičemž El Niño může mít vliv na globální teploty. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) předpovídají oslabení El Niño během jara. Existuje pravděpodobnost jedna ku třem, že rok 2024 bude teplejší než rok 2023, a 99procentní šance, že se zařadí mezi pět nejteplejších let v historii.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že rok 2023 byl pouze ukázkou katastrofické budoucnosti bez okamžitého jednání. Vyzval k průlomovým krokům na omezení nárůstu globální teploty na 1,5 stupně Celsia a zdůraznil, že lidstvo může předejít klimatické katastrofě jednáním nyní s ambicí.
V roce 2023 přitom byla zaznamenána nejvyšší průměrná teplota v historii, a téměř překročila kritickou hranici 1,5 stupně Celsia, informovala Služba monitorování změny klimatu programu Copernicus (C3S) Evropské unie.
I kdyby průměrná teplota zemského povrchu v roce 2024 překročila 1,5 stupně Celsia, ještě by to neznamenalo, že svět nesplnil cíle pařížské klimatické dohody. K definitivnímu porušení této hranice by muselo dojít v následujících letech. Rok 2023 přinesl mnoho extrémních klimatických jevů, včetně požárů v Kanadě, sucha v Africkém rohu, rekordně teplých období v Evropě, USA a Číně, a nevídaně teplé zimy v Austrálii a Jižní Americe.
Zjištění programu Copernicus přicházejí po nedávné dohodě na konferenci COP28 v Dubaji, která vyzývá k postupnému odklonu od používání fosilních paliv, hlavní příčiny klimatické změny.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Evropský dobrovolnický sbor humanitární pomoci
25.09.2012
EVHAC se bude zabývat výběrem, přípravou, vysíláním dobrovolníků na podporu místních organizací v případě humanitárních katastrof.
Fungovat by měl začít od 1. ledna 2014. Na misi by mělo být během let 2014-2020 vysláno až 10 000 dobrovolníků.
Ledovce
24.09.2012
Ročně jsou Alpy zavaleny lyžaři, turisty…
Chtějí se pokochat krásami hor, jejich výhledem, užít si sjezdovky. Jsou to právě alpské ledovce, které zabezpečují jistotu dobrého lyžování. Vlivem oteplování budou postupně alpské ledovce ubývat, až zcela zaniknou.
Sociální zabezpečení – koordinace
21.09.2012
Právo občanů na volný pohyb je jedním ze základních principů EU.
Pro oblast sociálního zabezpečení z toho vyplývá povinnost členských států zacházet s migrujícími občany EU stejně jako s vlastními státními příslušníky tak, aby nebyla omezena jejich možnost pracovat v jednotlivých členských zemích. V oblasti sociálního zabezpečení nedochází k harmonizaci národních sociálních systémů členských států, dochází pouze k jejich koordinaci.
Podle EU Česká republika neefektivně zpracovává odpad
09.08.2012
Německá konzultační společnost BiPRO vypracovala pro Evropskou komisi hodnotící zprávu o recyklaci odpadů, ceny jejich zneškodňování či porušování evropských právních předpisů členských států.
Tato zpráva však není potěšující. Jak uvedl komisař pro životní prostředí Janez Potočnik: "Obraz, který vzniká na základě tohoto srovnání, potvrzuje mé vážné obavy. Navzdory existenci lepších alternativ a přesto, že jsou k dispozici strukturální fondy na financování lepších možností, mnohé členské státy stále ukládají obrovské množství komunálního odpadu na skládky, což je nejhorší možnost v rámci odpadového hospodářství. " A také varoval: " V sektoru odpadového hospodářství se nevytvářejí nová pracovní místa a trpí i naše zdraví a životní prostředí. Takový přístup se dá v současné ekonomické situaci jen těžko obhájit. "Podle tabulky zveřejněné v hodnotící zprávě nejlépe se umístilo Rakousko a Nizozemsko s počtem bodů 39 a nejhůř Řecko se třemi body. Česko s 18 body obsadilo 16. místo z 27 členských zemí.