Populace ČR v roce 2023 překročila 10,9 milionu, výrazně klesl počet sňatků i narozených dětí
07.10.2024
Populace Česka se v průběhu roku 2023 rozrostla o 73,0 tisíce obyvatel díky kladnému migračnímu saldu, čímž překročila hranici 10,9 milionu. Rok 2023 se dále vyznačoval výrazným dvanáctiprocentním poklesem počtu sňatků. Poprvé od roku 2005 se živě narodilo méně než 100 tisíc dětí (91,1 tis.). Naděje dožití při narození již druhým rokem rostla a navázala na pozitivní vývoj před pandemií onemocnění covid-19, uvádí ČSÚ.
Na konci roku 2023 mělo Česko poprvé od konce druhé světové války více než 10,9 milionu obyvatel. Přírůstek stěhováním 94,7 tisíce osob byl, po přírůstku v roce 2022, druhý nejvyšší v poválečné historii Česka. V migračním saldu převládali občané Ukrajiny (75,2 tis.), následovaní občany Slovenska (5,6 tis.) a vůbec poprvé se na třetím místě objevili Filipínci (2,1 tis.). Oproti tomu přirozená měna snížila celkový přírůstek obyvatel v roce 2023 o 21,6 tisíce.
Manželství v roce 2023 uzavřelo 48,3 tisíce párů. Po výrazném meziročním nárůstu počtu sňatků v roce 2022 (o 17 %) došlo opět k jeho poklesu. Snížila se rovněž intenzita sňatečnosti, když při setrvání měr sňatečnosti z roku 2023 by před 50. rokem věku vstoupilo do prvního manželství 56 % mužů a 65 % žen. Průměrný věk mužů při prvním sňatku vzrostl na 32,7 roku a žen na 30,6 roku. Rozvedlo se 19,5 tisíce manželství, o 2 % méně než v roce 2022. Při udržení měr rozvodovosti z roku 2023 by v dalších letech skončilo rozvodem 37,1 % manželství, nejméně od počátku století. Průměrná délka trvání manželství do jeho ukončení rozvodem činila 13,5 roku.
Pokles počtu živě narozených v roce 2023 představoval již druhé desetitisícové meziroční snížení v řadě. Úhrnná plodnost poklesla z 1,62 na 1,45 dítěte na jednu ženu, zatímco průměrný věk žen při narození prvního dítěte se mírně zvýšil na 28,9 roku. Počet zemřelých se v roce 2023 meziročně snížil o 6 % na 112,8 tisíce. Naděje dožití při narození meziročně výrazně vzrostla, u mužů na 76,9 let (o 0,7 roku) a u žen na 82,8 let (o 0,8 roku).
Podrobné informace o strukturách a intenzitách demografických událostí a jevů v loňském roce přináší analytická publikace Vývoj obyvatelstva České republiky, dostupná na webu ČSÚ.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Cena zlata je nejvyšší za posledních téměř šest let
25.06.2019
Cena zlata dnes poprvé po téměř šesti letech překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí mimo jiné vyhlídky na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA tlačí dolů kurz dolaru i výnosy u amerických vládních dluhopisů, což má příznivý vliv na poptávku po zlatě.
Možné snížení úrokových sazeb navíc tento týden signalizovala nejen Americká centrální banka, ale rovněž Evropská centrální banka. Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, těží i z růstu napětí na Blízkém východě. Ačkoliv cena zlata roste, zdaleka se zatím nepřibližuje svému historickému maximu. Toho dosáhlo v roce 2011, kdy jeho cena překonala úroveň 1900 dolarů za troyskou unci.
(Zdroj: zprávy.aktualne.cz)
Máte nárok na kompenzaci v případě nefunkčnosti klimatizace ve vlaku?
13.06.2019
Současné horké počasí komplikuje cestování na železnici. Klimatizace ve vlacích často přestává kvůli vysokým teplotám stačit. České dráhy zaznamenaly v posledních dnech výrazné zvýšení počtu poruch. Cestující mají ve vozech, kde je garantovaná klimatizace, nárok při její poruše na odškodnění.
Neplatí to však jen při nefunkčnosti klimatizace v létě, ale také při nefunkčnosti topení v zimě. U českých drah dostávají pasažéři jednorázové odškodnění v hodnotě 30 korun. Žádosti vyřizuje přímo průvodčí a cestující musí ukázat jízdenku. Společnost RegioJet podle mluvčího v případě poruchy poskytuje kompenzace až do 100 % jízdenky, přičemž cestujícím, kteří mají u dopravce zákaznický účet, je odškodnění poskytováno automaticky, aniž by museli něco vyřizovat.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Češi si doma zbytečně přetápí
23.05.2019
Češi si podle srovnávacího portálu Ušetřeno.cz rádi přitopí. Pokoj mají v noci vytopený na teplotu, kterou mají lidé v jiných evropských zemí nastavenou přes den. Podle průzkumu agentury STEM musí kvůli nákladům na vytápění 22 procent českých domácností omezit jiné výdaje.
"Celých 68 procent Čechů přetápí často až na 25 stupňů Celsia, v noci si v 73 procentech případů nastavují topení na zhruba 20 stupňů, což je jinak obvyklá denní teplota ve většině evropských domácností," uvádí mluvčí portálu Tereza Kunová. Podle průzkumu STEM vyplývá, že dalších 15 procent domácností musí kromě uskromňování se ve výdajích zároveň redukovat teplotu v jiných částech domu. Úsporná opatření zavádějí častěji starší lidé. Například téměř polovina lidí starších 60 let topí jen v jedné místnosti.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Potravinová inspekce nově zveřejňuje rizikové e-shopy
21.05.2019
Na webovém Portálu Potraviny na pranýři nově existuje sekce Rizikové weby. Obsahuje seznam elektronických obchodů, které nabízejí potraviny, obvykle potravinové doplňky, v rozporu s českými i evropskými právními předpisy a jsou mířené na českého zákazníka. Zákazníkům může jít o zdraví.
V tiskové zprávě to uvedl Pavel Kopřiva, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která web Potraviny na pranýři provozuje. Rizikové weby jsou v češtině, nabízejí nákup v korunách i doručení zásilky do Česka. Obvykle je však sídlo provozovatelů mimo Evropskou unii, případně nelze sídlo vůbec identifikovat. "Inspekce pak má velmi omezenou možnost vymáhat dodržování zákona," varoval Kopřiva.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)