Em@ilové noviny

 

č. 19/2020

30.11.2020

 

 
 
 Téma novin 
 P6 aktual 
 Chybovat znamená platit 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Mzdová účetní má vždy koncem kalendářního roku významné evidenční povinnosti zasahující do sociální sféry zaměstnance - důchodové i pracovněprávní oblasti. O jaké povinnosti se jedná a co nesmí mzdová účetní koncem roku opomenout? Čtěte v rubrice Témata novin pod názvem Konec roku ve mzdové účtárně. Více již najdete v měsíčníku Práce bez chyb, pokut a penále 2/2021.

Smlouva je dobrovolný závazek dvou a více stran. Jejím uzavřením se strany zavazují dodržovat pravidla, která si v obsahu smlouvy stanovily. Potřebujete ve své praxi smlouvu a nevíte si rady s jejím zněním?
Přinášíme nejpoužívanější vzory smluv, žalob a podání z oblasti pracovněprávních vztahů, občanského a obchodního práva, trestního práva, exekucí, daňového a správního řízení a stavebního práva. V rubrice Témata novin pod názvem Vzory smluv po novelách přinášíme krátkou ukázku. Více již najdete v odborné tematické publikaci Vzory smluv, žalob a podání na 528 stranách. Součástí publikace je také editovatelné CD.

Provedením personálního auditu se mnoho podniků a organizací snaží zvýšit svou efektivitu a výkonnost ve všech oblastech řízení lidských zdrojů. Jak provést personální audit se dočtete v rubrice Témata novin v příspěvku Personální audit v podniku.

V tematických balíčcích najdete: Mzdová účtárna nově, Vzory smluv po novelách, Obchodní korporace - novela, Rezervy, Daňové výdaje - Reklama, DPH po novele, Zákoník práce po novele.

Věříme, že si z naší bohaté nabídky vyberete a těšíme se na brzké setkání u e-mailových novin.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


Z aktuální nabídky vybíráme:

Vzory smluv, žalob a podání
DÚVaP č. 3
PaM č. 2 - Konec roku ve mzdové účtárně
DaÚ č. 2
100 otázek a odpovědí DPH nově, Zásoby














TÉMATA ČÍSLA:

 

 
 
TÉMATA NOVIN

 
KONEC ROKU VE MZDOVÉ ÚČTÁRNĚ

Koronovirová epidemie nic nemění na povinnostech mzdových účetní, spíše naopak. Vždy koncem kalendářního roku má mzdová účetní významné evidenční povinnosti zasahující do sociální sféry zaměstnance – důchodové i pracovněprávní oblasti. O které povinnosti se jedná?

 

MZDOVÁ ÚČETNÍ A DOVOLENÁ - I když se jedná o zákonné povinnosti, které nabývají účinnosti 1. ledna 2021, musí se na ně mzdová účetní připravit a seznámit se s nimi již koncem roku 2020. Povinnosti v oblasti dovolené jsou ovlivněny novelou zákoníku práce č. 285/2020 Sb. Zejména se jedná o změny v oblasti dovolené, které nabývají účinnosti od 1. ledna 2021. O novinkách na tomto úseku jsme již několikrát v našich časopisech podrobně informovali. Mzdová účetní bude muset řešit případy, kdy si bude zaměstnanec vybírat dovolenou za rok 2020 na začátku nebo v průběhu roku 2021.

 

Řešení uvádí přechodná ustanovení v čl. II zákona č. 285/2020 Sb. (bod 2). Právo na dovolenou, které vzniklo před dnem 1. ledna 2021, a čerpání této dovolené, i když k němu dojde po 31. prosinci 2020, se řídí § 211 až 223 zákona č. 262/2006 Sb. ve znění účinném před dnem 1. ledna 2021. Znamená to, že mzdová účetní bude při výpočtu a zjišťování nároku na dovolenou za rok 2020 postupovat podle dřívějších ustanovení ZP, která platila do 31. 12. 2020. Nová úprava (počítání dovolené na dny) bude přicházet v úvahu, bude-li zaměstnanec čerpat dovolenou, na níž vznikl nebo vznikne nárok v roce 2021.

 

Bez souhlasu zaměstnavatele

Nezastupitelnou roli má mzdová účetní při určování nástupu dovolené za příslušný kalendářní rok. Připravuje příslušné podklady pro zástupce zaměstnavatele, který o nástupu dovolené rozhoduje nebo sama – zejména u zaměstnavatelů s menším počtem zaměstnanců – tuto agendu vykonává sama. Mzdová účetní dbá na to, aby zaměstnavatel určil dobu čerpání dovolené tak, aby si zaměstnanec celou dovolenou za příslušný kalendářní rok vyčerpal do konce kalendářního roku, ve kterém mu právo na tuto dovolenou vzniklo. V případě, že určení doby čerpání dovolené do konce kalendářního roku, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tuto dovolenou do konce následujícího kalendářního roku. Bude-li zaměstnanci v čerpání dovolené do konce následujícího kalendářního roku bránit dočasná pracovní neschopnost, mateřská dovolená nebo rodičovská dovolená, zaměstnavatel je povinen určit dobu čerpání dovolené po skončení těchto překážek v práci.

 

Zaměstnanec může nastoupit na dovolenou bez souhlasu zaměstnavatele. Je to tehdy, jestliže zaměstnavatel neurčí zaměstnanci dobu čerpání dovolené ani do 30. června následujícího kalendářního roku (po roce, kdy zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo). Zaměstnanec je však povinen zaměstnavateli oznámit nástup čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem, nedohodne-li s ním na jiné době (§ 218 odst. 3 zákoníku práce – dále ZP).

 

Příklad

Dovolenou za rok 2020 měl zaměstnanec vyčerpat do konce roku 2020. Pokud si ji do konce roku 2020 nevyčerpal, neboť mu zaměstnavatel neurčil její nástup pro provozní důvody nebo pro překážky v práci na straně zaměstnance, musí nástup určit tak, aby byla dovolená vyčerpána do konce roku 2021. Neurčí – li čerpání do 30. června 2021 (jde o určení nástupu, nikoliv o faktický nástup.), může si určit čerpání sám zaměstnanec. Musí to však oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dní předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době.

Může však nastat situace, že v konkrétním případě nebude moci zaměstnavatel dovolenou z roku 2020 určit ani do konce následujícího kalendářního roku (tedy do konce roku 2020) proto, že byl zaměstnanec dočasně práce neschopným nebo čerpal mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Potom musí zaměstnavatel určit čerpání dovolené po skončení těchto překážek. Nárok na dovolenou nezaniká.

 

DALŠÍ POVINNOSTI MZDOVÉ ÚČETNÍ - Mzdová účetní musí rovněž počítat s tím, že bude zjišťovat průměrný výdělek v některých případech náhrady za pracovní úrazy. I tyto změny nastávají od 1. ledna 2021 a ovlivní činnost mzdových účtáren.

Jedná se o náhradu nemajetkové újmy. ZP od 1. ledna 2021 (§ 271f) rozšiřuje formy náhrady za pracovní úrazy v podobě jednorázové náhrady nemajetkové újmy při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance. Tato náhrada bude příslušet při splnění podmínek manželovi, partnerovi, dítěti a rodiči postiženého zaměstnance, jakož i dalším osobám, které újmu zaměstnance pociťují jako újmu vlastní. Výše náhrady není v předpisech uvedena ani limitována. Bude se zřejmě jednat o výjimečné případy spočívající např. v psychických útrapách (např. pocity zoufalství, strachu), ztížení společenského uplatnění apod.

Od 1. ledna 2021 se rovněž bude uplatňovat nová forma zaměstnávání - tzv. sdílené pracovní místo. Mzdové účetní musí počítat i s touto alternativou, případně připravovat dohody na výkon práce v této pracovní činnosti.

 

EVIDENČNÍ LISTY DŮCHODOVÉHO POJIŠTĚNÍ - Významné povinnosti má mzdová účetní v oblasti důchodového pojištění. Musí uzavřít veškeré údaje, které se zapisují do evidenčního listu důchodového pojištění (dále ELDP) zaměstnance. ELDP vede zaměstnavatel a orgány plnící úkoly v důchodovém pojištění. Jeho obsah i postup při vyplňování a předkládání je uveden v zákoně č. 582/­1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení v § 36 a § 39. Vede se pro každého občana za jednotlivý kalendářní rok, a to vždy od 1. ledna kalendářního roku, nebo od vzniku účasti občana na důchodovém pojištění. Ukončuje se 31. prosince příslušného kalendářního roku nebo dnem skončení účasti na důchodovém pojištění.

 

Zápis do ELDP

Zaměstnavatel (většinou mzdová účetní) do evidenčního listu zapisuje identifikační údaje pojištěnce. To jsou identifikační údaje zaměstnavatele, jméno a poslední příjmení zaměstnance, rodné příjmení, datum a místo narození, místo trvalého pobytu a rodné číslo. Dále se zapisuje druh výdělečné činnosti, doba účasti na důchodovém pojištění a doba tohoto pojištění, vyměřovací základ pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Důležitý je údaj o dobách, které se vylučují při stanovení osobního vyměřovacího základu (např. doba dočasné pracovní neschopnosti, kterou si pojištěnec nezpůsobil úmyslně, dobo karantény, doba ošetřování nebo péče o dítě ve věku do 10 let nebo jiného člena domácnosti apod.)

 

Předkládání ELDP

ELDP spolu s identifikačními údaji zaměstnavatele předkládá zaměstnavatel prostřednictvím Okresní nebo Pražské správy sociálního zabezpečení České správě sociálního zabezpečení. Termín je do 30 dnů ode dne zápisu uvedených údajů do ELDP, zpravidla do 30. ledna následujícího roku., případně od skončení pracovního poměru nebo ode dne zániku zaměstnavatele, při úmrtí pojištěnce apod. Zaměstnavatel je povinen předložit občanovi stejnopis ELDP k podpisu a založit do své evidence, zpravidla do osobního spisu zaměstnance. Druhý stejnopis s podpisem pověřeného zaměstnance (zpravidla mzdová účetní) je povinen vydat občanovi v den, kdy předkládá ELDP příslušné správě sociálního zabezpečení. Nesouhlasí–li občan s údaji uvedenými v ELDP a zaměstnavatel je na základě žádosti občana neopraví, může o sporu rozhodnout okresní správa sociálního zabezpečení.

 

MZDOVÝ LIST - Plátci daně (zaměstnavatelé) jsou povinni podle § 38j zákona o daních z příjmů č. 586/­1992 Sb. vést za každého poplatníka daně z příjmu (zaměstnance) mzdový list.

 

Ten musí obsahovat:

-        poplatníkovo jméno, i dřívější

-        rodné číslo (u daňového nerezidenta datum narození, číslo a typ dokladu totožnosti s uvedením kódu státu výstavce a dále kód státu rezidentství),

-        bydliště (u daňového nerezidenta bydliště ve státě rezidentství),

-        jméno a rodné číslo osoby, na kterou uplatňuje slevu na dani a daňové zvýhodnění (tedy na manželku a děti),

-        dále nezdanitelné částky podle § 15 ZDP (např. odpočet životního pojištění, dary, úroky z hypotéky) a

-        částku slev na dani (např. slevu za studium, vlastní invaliditu, slevy na vyživovanou manželku a děti),

-        den nástupu do zaměstnání (u daňového nerezidenta i datum ukončení zaměstnání v ČR).

 

Za každý kalendářní měsíc se vede: úhrn zúčtovaných mezd (peněžních i naturálních), částky osvobozené od daně z úhrnu mezd, základ pro výpočet zálohy na daň nebo srážkové daně, vypočtená záloha nebo srážková daň, měsíční sleva na dani a záloha snížená o slevy, měsíční daňové zvýhodnění, sleva na dani za dítě a daňový bonus záloha snížená o měsíční slevy, skutečně sražená záloha, součet údajů za zdaňovací období podle předchozího bodu a úhrn měsíčních daňových bonusů, údaje o výpočtu daně a provedeném ročním zúčtování daně.

 

Údaje o pojistném

V § 38j odst. 10 ZDP se dále hovoří o tom, že je plátce daně (tedy zaměstnavatel) povinen uvést na mzdovém listě i částky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (obvykle zkracováno jako sociální pojištění) a na veřejné zdravotní pojištění, které je povinen ze svých příjmů platit poplatník (tedy zaměstnanec).

 

Na mzdovém listu bude uvedena též částka obou pojištění, kterou platí zaměstnavatel – ta je součástí tzv. superhrubé mzdy, která tvoří základ daně a tento základ daně je povinnou náležitostí mzdového listu. Není povinnost oddělit složku sociálního pojištění a složku zdravotního pojištění – ale v praxi tomu tak na mzdovém listu bývá, aby byla možná kontrola i vyměřovacího základu u obou pojištění.

 

Plátce daně (zaměstnavatel) je povinen podat správci daně (finanční správě) vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti do dvou měsíců po uplynutí kalendářního roku. V příloze k vyúčtování daně zaměstnavatel uvede např. počet zaměstnanců k 1. prosinci, přehled souhrnných údajů, které jsou zaznamenány na mzdových listech zaměstnanců. Většinu těchto údajů obstarává a zajišťuje mzdová účetní.

 

VYDÁNÍ ZÁPOČTOVÉHO LISTU - Konec kalendářního roku bývá často spojen se skončením pracovního poměru. Zaměstnavatel v těchto případech musí zaměstnanci vydat potvrzení o zaměstnání, případně oddělené potvrzení o zaměstnání.

 

V potvrzení podle § 313 ZP musí zaměstnavatel uvést:

-        údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti nebo o dohodu o provedení práce a o době jejich trvání,

-        druh konaných prací,

-        dosaženou kvalifikaci,

-        odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,

-        zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,

-        údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.

 

V potvrzení musí zaměstnavatel uvést, zda se jednalo o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. To je důležité pro nového zaměstnavatele, který má posoudit, zda zaměstnanci vznikl nárok na poměrnou část dovolené podle § 212 odstavec 3 ZP. Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují. V tomto případě pak dovolenou (poměrnou část) poskytuje nový zaměstnavatel, bez ohledu na to, kdy byl pracovní poměr ukončen. Právě z potvrzení je zřejmé, zda pracovní poměry na sebe bezprostředně navazují.

 

Uvedení druhu konaných prací

má právní význam zejména při posuzování délky a charakteru praxe u zaměstnanců tzv. nepodnikatelských subjektů, tedy zaměstnanců, kteří jsou odměňováni platem. U zaměstnanců, kteří jsou odměňováni mzdou, tzv. podnikatelských subjektů, je druh práce významný pro zařazování do pracovních skupin a zajištění nejnižších úrovní tzv. zaručené mzdy. K těmto okolnostem přihlíží nový zaměstnavatel při zařazování zaměstnance do platového stupně a do skupiny prací podle nařízení vlády č. 567/­2006 Sb.

 

Započitatelná praxe

Podle § 123 odst. 1 ZP přísluší zaměstnanci platový tarif stanovený pro platovou třídu a platový stupeň, do kterých je zařazen. Platový stupeň se stanoví pomocí tzv. započitatelné praxe, kterou zaměstnavatel určí podle stanovené míry zápočtu předchozí praxe a náhradních dob, redukované v případě zaměstnanců, kteří nezískali potřebné vzdělání (nebo při alternativně stanoveném vzdělání získali nižší ze stupňů vzdělání stanovených pro příslušnou platovou třídu) odpočtem stanoveného počtu let. Doba praxe se započítá diferencovaně podle toho, zda se jedná o dobu praxe v oboru požadované práce nebo o dobu jiné praxe. Posouzení, zda se jedná o praxi v oboru vykonávané práce nebo jinou praxi se ponechává na zaměstnavateli, protože u každého zaměstnance je třeba individuálně posoudit podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě a druhu práce sjednaného s předchozími zaměstnavateli (popř. vykonávaného na základě jiného právního vztahu), zda se jedná o praxi v oboru požadované práce nebo o jinou praxi. Doba praxe v oboru požadované práce se započítá v plném rozsahu, doba jiné praxe nejvýše v rozsahu dvou třetin, podle míry její využitelnosti pro výkon požadované práce. Doba praxe v oboru požadované práce se započítá v plném rozsahu všem zaměstnancům, nikoliv pouze zaměstnancům, kteří získali potřebné vzdělání, nebo splňují odbornou způsobilost pro výkon práce, popřípadě dosáhli vzdělání umožňující jejich výjimečné zařazení do příslušné platové třídy.

 

Zaměstnanec mohl u předchozího zaměstnavatele získat další kvalifikaci nebo si dosavadní prohloubit či rozšířit. Tato skutečnost by rovněž měla být vyjádřena v potvrzení, aby nový zaměstnavatel mohl sjednávat se zaměstnancem mzdu nebo stanovit plat podle dosažené kvalifikace.

 

Nejvýše přípustná expozice

Další údaj v potvrzení vyjadřuje, jakou dobu zaměstnanec odpracoval pro dosažení přípustné expoziční doby.

Nejvyšší přípustnou expozici pro práce vykonávané na vybraných pracovištích stanoví rozhodnutím krajská hygienická stanice jako příslušný orgány ochrany veřejného zdraví [§ 78 odstavec 1 písm. b)], § 78 odstavec 2 a § 82 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Tento údaj v potvrzení „upozorní „ nového zaměstnavatele, že při zařazení na pracovní pozici musí přihlížet a hodnotit dobu, kdy zaměstnanec pracoval za podmínek příslušné expozice. To je hlavní důvod pro uvádění tohoto údaje v potvrzení. Při překročení přípustných hodnot expozice by musel být zaměstnanec převeden na jinou práci podle § 41 odstavec 1 písm. b) ZP.

 

Srážky ze mzdy

V potvrzení musí zaměstnavatel dále uvést, zda jsou ze zaměstnancovy mzdy prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky. Nový zaměstnavatel, kterému zaměstnanec předkládá potvrzení, musí vědět, zda má např. pokračovat ve srážkách ze mzdy.

Důchodové kategorie

Poslední povinný údaj v potvrzení se týká důchodových kategorií. Jde o údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění. Zaměstnanci pracující v těchto kategoriích (např. horníci, příslušníci ozbrojených složek apod.) byli zvýhodněni při hodnocení odpracované doby pro účely důchodového pojištění tím, že se jim započítávala vyšší procentní výměra.

Tento údaj v současnosti je již téměř bez významu. Má pouze důkazní povahu pro příslušné správy sociálního zabezpečení, pokud zaměstnanci vzniká nárok na starobní důchod a prokazuje odpracovanou dobu ve „vyšší“ důchodové kategorii.

 

Oddělené potvrzení

Požádá–li zaměstnanec, je zaměstnavatel povinen podle § 313 odstavec 2 ZP uvést v odděleném potvrzení údaje o výši jeho průměrného výdělku a o tom, zda pracovní poměr, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti byly zaměstnavatelem rozvázány z důvodu porušení povinností vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem [§ 39 odst. 2 písm. a) zákona č. 435/­2004 Sb.] Povinností zaměstnavatele je dále uvést skutečnost, zda ke skončení pracovněprávního vztahu nedošlo z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a ZP zvlášť hrubým způsobem (porušení dočasného režimu práce neschopného zaměstnance.

 

Více již najdete v měsíčníku Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále 2/2021.

 



VZORY SMLUV PO NOVELÁCH

Publikace Vzory smluv, žalob a podání urychlí a ulehčí přípravu smluv a dalších dokumentů, zajistí jejich správné a přesné znění, přičemž nevyžadují žádné právní znalosti. K napsání smlouvy, či žaloby si stačí z nabídky vybrat příslušný vzor, doplnit ho o vlastní údaje a požadovaný právní dokument je připraven. Doprovodný komentář poskytuje informace a pomoc při realizování smluvních vztahů s odvolávkou na příslušný právní předpis. Součástí publikace je také editovatelné CD.

 

 

Kupní smlouva – prodej movité věci

uzavřená dle ust. § 2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník,

 

kterou níže uvedeného dne, měsíce a roku plně svéprávní uzavřeli

 

 

I.

Smluvní strany:

 

Jan Nováček

RČ: 701110/2222

bytem: Slavkov u Brna, Nádražní 11, PSČ 684 01

 

dále jakoprodávajícína straně jedné

 

a

 

Jan Novák

r.č. 851010/1111

bytem: Ostrava, Masarykova 58, PSČ 702 00

 

dále jakokupujícína straně druhé

 

 

II.

Předmět převodu 

 

Prodávající prohlašuje, že má ve svém výlučném vlastnictví osobní automobil Ford Mondeo 1.5 EcoBoost, barvy červené, registrační značky 7B08770 rok výroby 2015, identifikační číslo vozidla VIN – 1111111111111111111 (dále již jen „předmětný automobil“).

 

 

III.

Předmět smlouvy

 

1. Předmětem této smlouvy je převod vlastnického práva k předmětnému automobilu, který je specifikován v čl. II. této smlouvy.

 

2. Prodávající převádí na základě této smlouvy za dohodnutou kupní cenu předmětný automobil do výlučného vlastnictví kupujícího. Kupující na základě této smlouvy předmětný automobil do svého vlastnictví od prodávajícího přijímá a zavazuje se zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou kupní cenu.

             

3. Kupující prohlašuje, že si předmět koupě řádně prohlédl a podpisem smlouvy potvrzuje, že jeho stav odpovídá obvyklému opotřebení. Žádné viditelné poškození při vynaložení obvyklé pozornosti při uzavírání smlouvy účastníci, zejména pak kupující, neshledali. Vady odpovídající stáří předmětného automobilu jsou blíže uvedeny v čl. VII. odst. 1 této smlouvy.

 

 

IV.

Kupní cena

1. Prodávající a kupující se dohodli, že kupní cena za předmětný automobil činí částku ve výši 150.000,-- Kč (slovy: jeden sto padesát tisíc korun českých).

 

2. Prodávající a kupující se tímto výslovně dohodli, že kupní cenu uhradí kupující prodávajícímu v hotovosti při předání předmětného automobilu.

 

3. Vlastnické právo k předmětnému automobilu přechází na kupujícího okamžikem úhrady kupní ceny v plné výši.

 

V.

Povinnosti prodávajícího

 

1. Prodávající se zavazuje předat předmět této smlouvy – předmětný automobil kupujícímu bezprostředně po podpisu této smlouvy a odhlášení prodávajícího jako vlastníka a držitele osobního automobilu z evidence motorových vozidel.

 

2. Prodávající při předání předmětného automobilu předá kupujícímu potřebnou dokumentaci k vozidlu, klíče od automobilu v počtu 2 ks a příslušenství automobilu, a to jedno rezervní kolo, lékárničku, návod k obsluze.

 

3. Prodávající se zavazuje učinit veškeré kroky vedoucí k odhlášení prodávajícího jako vlastníka a držitele osobního automobilu z evidence motorových vozidel na příslušném úřadě, a to bezprostředně po uzavření této kupní smlouvy.

 

4. Prodávající bez zbytečného odkladu od uzavření této kupní smlouvy oznámí pojišťovně, že předmětný automobil byl prodán, s tím, že kupující sjedná pojištění z odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla bez zbytečného odkladu po koupi vozidla.

 

VI.

Povinnosti kupujícího

 

1. Kupující je povinen převzít prodávaný předmětný automobil a zaplatit za něj dohodnutou kupní cenu způsobem uvedeným v článku III. této smlouvy.

 

2. Kupující se zavazuje nejpozději do 5 (pěti) pracovních dnů ode dne uzavření této kupní smlouvy zajistit na svůj náklad přepis vlastníka a držitele předmětného osobního automobilu na svou osobu v evidenci motorových vozidel u věcně a místně příslušného správního orgánu.

 

VII.

Prohlášení smluvních stran

 

1. Prodávající prohlašuje, že kupujícího seznámil s technickým stavem předmětného automobilu odpovídajícímu stáří a opotřebení vozidla před podpisem této kupní smlouvy a upozornil kupujícího na vady předmětného automobilu, a to zejména:

- poškrábaná karoserie

…………………………………………………………………………………………………

Předmětný automobil má podle stavu tachometru najeto ke dni uzavření této smlouvy 125.500 km.

 

2. Kupující tímto prohlašuje, že byl podrobně seznámen s technickým stavem předmětného vozidla.  Kupující si před podpisem této smlouvy předmětný automobil řádně prohlédl, provedl zkušební jízdu, jeho stav a provozní vlastnosti jsou mu známy a neshledal vady, které by bránily jeho užívání. Kupující tímto prohlašuje, že předmětný automobil přijímá do svého vlastnictví za sjednanou kupní cenu, která odpovídá stavu vozidla. 

 

VIII.

Závěrečná ustanovení

 

1. Tato smlouva nabývá platnosti a účinnosti podpisem posledního z jejích účastníků.

 

2. Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech, z nichž každá smluvní strana obdrží jeden.

 

3. Tuto smlouvu lze upravovat a měnit jen písemnou formou za souhlasu smluvních stran.

 

4. Tuto smlouvu lze upravovat a měnit jen formou číslovaných písemných dodatků odsouhlasených oběma smluvními stranami.

 

5. Otázky touto smlouvou neupravené se řídí obecně závaznými právními předpisy České republiky, zejména zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění. 

 

6.  Dle ust. § 1765 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník na sebe obě smluvní strany převzaly nebezpečí změny okolností. Před uzavřením smlouvy strany zvážily plně hospodářskou, ekonomickou i faktickou situaci a jsou si plně vědomy okolností smlouvy.

 

7. Smluvní strany shodně prohlašují, že tato smlouva byla uzavřena na základě jejich pravé, svobodné a vážné vůle, nikoliv v tísni nebo za jinak jednostranně nevýhodných podmínek. Smluvní strany shodně prohlašují, že jsou svéprávné, tuto smlouvu uzavírají po řádném uvážení, jsou si vědomy právních účinků plynoucích z této smlouvy a že tyto právní účinky odpovídají jejich vůli touto smlouvou projevené. Na důkaz bezvýhradného souhlasu obou smluvních stran se zněním této smlouvy, připojují níže své vlastnoruční podpisy.

 

 

V ………….. dne …………….                                    

 

 

.....................................                                                         ................................................

Jan Nováček                                                                                                                                    Jan Novák

prodávající                                                                            kupující

 

 

 

Poznámka:

Právní úprava kupní smlouvy je obsažena v ust. § 2079 až § 2183 občanského zákoníku. Kupní smlouvou se prodávající zavazuje, že kupujícímu odevzdá věc, která je předmětem koupě, a umožní mu nabýt vlastnické právo k ní, a kupující se zavazuje, že věc převezme a zaplatí prodávajícímu kupní cenu. Pro úpravu kupní smlouvy je podstatné její rozlišování především podle předmětu a postavení stran kupní smlouvy. Občanský zákoník rozlišuje smlouvu, jejímž předmětem je věc movitá a věci nemovitá. Podle subjektů (stran) kupní smlouvy a jejich postavení lze rozlišovat mezi kupní smlouvou uzavřenou mezi podnikateli, mezi spotřebiteli a mezi podnikatelem a spotřebitelem. Pokud je uzavřena kupní smlouva mezi podnikatelem a spotřebitelem, jedná se o spotřebitelskou smlouvu (§ 2158 až 2174 - zvláštní ustanovení o prodeji zboží v obchodě).

 

Dle ust. § 2085 občanského zákoníku jako koupě movité věci se posoudí každá koupě, jejímž předmětem není nemovitá věc, jakož i koupě součásti nemovité věci, má-li kupující podle smlouvy nabýt součást po oddělení jako věc movitou. Za kupní smlouvu se vždy považuje smlouva o dodání spotřebního zboží, které je nutné sestavit nebo vytvořit.

 

Povinností prodávajícího je odevzdat věc, jakož i doklady, které se k věci vztahují, a umožnit kupujícímu nabýt vlastnického práva k věci v souladu se smlouvou. Vedle povinností odevzdat věc a související dokumenty a převést vlastnictví (hlavní povinnosti), má prodávající zpravidla i další povinnosti (vedlejší povinnosti). Tyto povinnosti mohou být ve smlouvě zvláště ujednány nebo vyplývají z obecné praxe či zvyklostí. Mezi hlavní povinnosti kupujícího je zaplacení kupní ceny a převzetí věci.

 

 

Žádost o vrácení přeplatku na dani

(§ 154 a § 155 daňového řádu)

 

 

 

Finanční úřad pro....................

územní pracoviště...................

 

 

 

V....................dne....................

 

 

 

Věc: Žádost o vrácení přeplatku

 

 

Vážení,

 

na základě dodatečného přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku............... a ověřeného aktuálního stavu osobního daňového účtu jsem zjistil, že mám u vás ke dni podání této žádosti přeplatek na této dani ve výši......................Kč. Jelikož nemám k dnešnímu dni u nadepsaného správce daně žádný jiný nedoplatek na daních, je tento přeplatek vratitelný a žádám o jeho vrácení v zákonem stanovené lhůtě na můj účet u banky č.......................

 

 

Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.

 

                                                                                            Karel Mareš

                                                                                            DIČ CZ 1234567890

                                                                                            Údolní 17, Louny

 

                                                

 

 

Poznámka:

Zákon vychází z koncepce, že správce daně vrátí daňovému subjektu vratitelný přeplatek na základě žádosti o vrácení přeplatku, nebo pokud tak stanoví zákon. Přitom platí, že vratitelný přeplatek nižší než 100 Kč správce daně vrátí jen ve výjimečných případech tak, aby byla zajištěna zásada hospodárnosti. Je-li žádáno o přeplatek ve výši nejméně 100 Kč, poukáže jej správce daně do 30 dnů od obdržení žádosti o jeho vrácení. V opačném případě žádosti vyhoví jen v případě, pokud částky 100 Kč dosáhne do 60 dnů ode dne požádání žádosti, přičemž lhůta pro jeho vrácení počíná běžet ode dne následujícího po dosažení této částky.

Od 1. 1. 2021 platí, že žádosti o vrácení přeplatku správce daně vyhoví jen tehdy, jestliže tento vratitelný přeplatek dosahuje v době podání žádosti částku nejméně 200 Kč. V opačném případě správce daně žádosti vyhoví pouze tehdy, pokud vratitelný přeplatek této částky dosáhne do 60 dnů ode dne podání žádosti. Registrovaný daňový subjekt je povinen určit k vrácení přeplatku jeden z účtů u poskytovatelů peněžních služeb uvedených v registraci.

 

Žádost o prodloužení lhůty k podání řádného daňového tvrzení

(§ 36 odst. 1, 4 daňového řádu)

 

 

Finanční úřad pro..........

územní pracoviště.........

 

 

V.............dne...........

 

 

Věc: Žádost o prodloužení lhůty k podání řádného daňového tvrzení

 

 

Vážení,

 

dle § 36 odst. 4 daňového řádu vás tímto žádám o prodloužení lhůty k podání řádného daňového tvrzení k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku ............Do 1.4......mám povinnost toto přiznání podat, avšak v lednu …............na mě byla uvalena vyšetřovací vazba, která trvala až do 28.3............., kdy jsem z ní byl propuštěn a další vyšetřování mé osoby je již prováděno na svobodě. Z uvedeného je zřejmé, že nejsem schopen při souběhu těchto událostí a v tak krátké době, která mi zbývá do uběhnutí lhůty pro podání tohoto přiznání, tuto povinnost řádně a včas splnit. Nemohu se ani obrátit na odborníka, protože v důsledku výkonu vazby jsem nebyl výdělečně činný (nemohl jsem provozovat svoji živnost) a nemám tudíž ani dostatečné finanční prostředky k tomu, abych si zaplatil službu daňového poradce. Do výkonu vazby jsem si však vůči správci daně svoje veškeré daňové povinnosti plnil vždy řádně a včas, což je i jeden z hlavních důvodů pro to, abych takto žádal nadepsaného správce daně o prodloužení lhůty k podání tohoto řádného daňového tvrzení k dani z příjmů fyzických osob za zmíněné zdaňovací období, a to nejlépe až do 30.4...........

 

Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.                                                                          

 

 

Příloha: usnesení Okresního státního zastupitelství v Lounech č.j.................

 

                                                                                             Karel Mareš

                                                                                             DIČ CZ 1234567890

                                                                                             Údolní 17, Louny

 

Poznámka:

Správce daně povolí ze závažného důvodu na žádost osoby zúčastněné na správě daní prodloužení lhůty stanovené správcem daně, pokud byla žádost o prodloužení lhůty podána před jejím uplynutím – za stejných podmínek lze prodloužit i lhůtu zákonnou, pokud tak stanoví zákon.

Správce daně může na žádost daňového subjektu nebo z vlastního podnětu prodloužit až o 3 měsíce lhůtu pro podání řádného daňového tvrzení. Pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Z rozsudku Nejvyššího správního soudu sp.zn. 2 Afs 165/2016 vyplývá, že samo rozhodnutí správce daně, kterým zamítne žádost o prodloužení této lhůty, není rozhodnutím, které by podléhalo jako takové soudnímu přezkumu. Takto podaná žádost podléhá správnímu poplatku ve výši 300 Kč.

 

 

Více vzorů smluv z oblasti občanského a obchodního práva, pracovněprávních vztahů, správního práva, rodinného práva, trestního práva, exekucí a soudních sporů již najdete v odborné tematické publikaci Vzory smluv, žalob a podání.

 



 

 
 
P6 V LEGISLATIVĚ




Částka 200, roze

slaná dne 30. listopadu 2020
487. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
488. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 441/2013 Sb., k provedení zákona o oceňování majetku (oceňovací vyhláška), ve znění pozdějších předpisů
489. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 139/2020 Sb., o poskytnutí služebního volna vojákům z povolání v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020, ve znění vyhlášky č. 266/2020 Sb.

Částka 199, rozeslaná dne 27. listopadu 2020
485. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 470/2012 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných mýtným, ve znění pozdějších předpisů
486. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů

Částka 198, rozeslaná dne 27. listopadu 2020
484. Zákon, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Částka 196, rozeslaná dne 27. listopadu 2020
481. Zákon, kterým se mění zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
482. Zákon o odškodnění některých obětí potlačení demonstrací k prvnímu výročí okupace Československa vojsky Svazu sovětských socialistických republik, Německé demokratické republiky, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky

Částka 195, rozeslaná dne 27. listopadu 2020
479. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 240/2014 Sb., o výši časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném
480. Vyhláška o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem

Částka 191, rozeslaná dne 27. listopadu 2020
466. Vyhláška o Programu statistických zjišťování na rok 2021

Částka 197, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
483. Usnesení vlády České republiky o změně krizových opatření

Částka 193, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
469. Zákon o jednorázovém příspěvku důchodci v roce 2020 a o změně zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů
470. Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 150. výročí narození Adolfa Loose

Částka 192, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
467. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů
468. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka 188, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
459. Vyhláška o provádění opatření souvisejících se zákazem chemických zbraní

Částka 187, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
458. Vyhláška o některých formulářových podáních v oblasti působnosti orgánů Celní správy České republiky

Částka 186, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
457. Vyhláška o formulářových podáních pro daň z přidané hodnoty

Částka 185, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
456. Vyhláška o formulářových podáních pro daň z nemovitých věcí

Částka 184, rozeslaná dne 23. listopadu 2020
454. Vyhláška o formulářových podáních pro daň silniční
455. Vyhláška o formulářových podáních pro daň z hazardních her

Částka 194, rozeslaná dne 20. listopadu 2020
471. Usnesení vlády České republiky o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií viru SARS CoV-2
472. Usnesení vlády České republiky o změně krizových opatření
473. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření
474. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření
475. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření
476. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření
477. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření
478. Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření



 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT



Daňový kalendář - DUBEN 2003

Termíny pro praxi v prosinci 2020

 

Termín zákonné povinnosti

                          Charakteristika zákonné povinnosti

Povinná osoba a zákon v platném znění

Sankce za nesplnění povinnosti

8. prosinec

Úterý

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za listopad 2020

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 7 odst. 2, § 26b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

15. prosinec

Úterý

Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2020

Poplatník daně silniční

§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2020 za nákladní automobil a přípojné vozidlo s největší povolenou hmotností 12 a více tun, využívající sazbu daně sníženou o 48 %

Poplatník daně silniční

§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod 2. pololetní zálohy na daň z příjmů na rok 2020 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2019 byla mezi 30 000 Kč a 150 000 Kč, a zdaňovacím obdobím je kalendářní rok

Poplatník daně z příjmů

§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod 4. čtvrtletní zálohy na daň z příjmů na rok 2020 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2019 byla vyšší než 150 000 Kč, a zdaňovacím obdobím je kalendářní rok

Poplatník daně z příjmů

§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

21. prosinec

Pondělí

(za neděli 20. 12.)

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (z mezd) za listopad 2020

Zaměstnavatel

§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2020

Zaměstnavatel

§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2020

Zaměstnavatel

§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Pokuta až 50 000 Kč za včasné nepředložení přehledu příslušné správě sociálního zabezpečení.

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2020

Zaměstnavatel

§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2020

Zaměstnavatel

§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Pokuta až 50 000 Kč za včasné nepředložení tiskopisu přehledu příslušné zdravotní pojišťovně.

28. prosinec

Pondělí

(za svátky a neděli 25. až 27. 12.)

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za listopad 2020 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

Plátce DPH

§ 99, § 99a, § 101 odst. 1 až 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád

Pokuta za více než 5 pracovních dnů opožděné přiznání činí 0,05 % (nejvýše 5 %) stanovené daně nebo daňového odpočtu za každý den prodlení. Úrok z prodlení 14,25 % p.a. (ročně) za prodlení úhrady, od 5. pracovního dne po splatnosti.

Podání kontrolního hlášení plátce za listopad 2020 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období

Plátce DPH

§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Pokuta od 1 000 Kč do 500 000 Kč závisí na druhu, závažnosti a četnosti provinění.

Podání souhrnného hlášení plátce za listopad 2020, o intrakomunitárních plněních (přes hranici ČR, ale v rámci EU): dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce

Plátce DPH

§ 102 odst. 1, 3 až 6 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

 

Pokuta za více než 5 pracovních dnů opožděné hlášení činí 0,05 % (nejvýše 0,5 %) z celkové daně, kterou byla povinnost v hlášení uvést, za každý další den prodlení.

Podání přiznání k DPH identifikované osoby za listopad 2020, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení

Identifikovaná osoba (ve smyslu DPH)

§ 99, § 101 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád

Pokuta za více než 5 pracovních dnů opožděné přiznání činí 0,05 % (nejvýše 5 %) stanovené daně nebo daňového odpočtu za každý den prodlení. Úrok z prodlení 14,25 % p.a. (ročně) za prodlení počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za listopad 2020, o intrakomunitárních plněních (přes hranici ČR, ale v EU): poskytnutí služby dle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce, nebo dodání zboží formou třístranného obchodu (jen prostřední osoba)

Identifikovaná osoba (ve smyslu DPH)

§ 102 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Pokuta za více než 5 pracovních dnů opožděné hlášení činí 0,05 % (nejvýše 0,5 %) z celkové daně, kterou byla povinnost v hlášení uvést, za každý další den prodlení.

 

 

 

31. prosinec

Čtvrtek

 

Odvod „srážkové“ daně sražené v listopadu 2020

Plátce daně z příjmů vybírané srážkou

§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Oznámení plátce daně, který je plátcem příjmu plynoucího v listopadu 2020 ze zdroje na území ČR nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou (i když je osvobozen od daně či nepodléhá zdanění v ČR, ale kromě „mezd“ podle § 6 odst. 4, a příjmů osvobozených nebo nezdaňovaných do 100 000 Kč)

Plátce příjmu plynoucího do zahraničí

§ 38da zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Pokuta za nesplnění nepeněžité povahy až do výše 500 000 Kč.

Odvod zajištění daně sraženého v listopadu 2020 ze stanovených druhů příjmů nerezidentů ČR odjinud z EU/EHP ze zdroje na území ČR a hlášení plátce daně o zajištění daně

Plátce zajišťující daň z příjmů

§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 14,25 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2020

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2020

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Zveřejnění účetní závěrky a výroční zprávy povinně auditovaných účetních jednotek za kalendářní rok 2019 (respektive do 30 dnů po ověření a schválení)

 

Účetní jednotka

§ 21a odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví

Pokuta až do výše 3 % hodnoty aktiv celkem.

* * *



INSOLVENČNÍ ZÁKON - ODDLUŽENÍ

Oddlužení dle insolvenčního zákona nazývané také často jako osobní bankrot je způsobem řešení úpadku. Právní úprava je obsažena v zákoně o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Proces oddlužení umožňuje dlužníkovi za splnění určitých podmínek osvobození od části jeho dluhů. Jaká je právní úprava oddlužení? Kdo může podat návrh na oddlužení? Jak se posuzují manželé v oddlužení? Jaké způsoby oddlužení existují? Jaké změny nastaly v insolvenci dle „Lex Covid“?

 

Oddlužení je možností, jak mohou zejména fyzické nepodnikatelské osoby řešit svou zadluženost

a mnohdy i velmi tíživou finanční situaci. Účelem oddlužení je především poskytnout dlužníkům, kteří mají v poctivém úmyslu vůli řešit svoji tíživou finanční situaci, možnost za určitých podmínek se oprostit od dluhů a umožnit jim začít nanovo. Oddlužení tak nesleduje pouze co nejvyšší míru uspokojení věřitelů, což je obecným cílem insolvenčního zákona, ale obsahuje rovněž prvek sociální. Smyslem oddlužení je konsolidování dlužníkových dluhů tak, aby byli nezajištění věřitelé uspokojeni částečně a zajištění v zásadě zcela a od zbytku dluhů byl dlužník osvobozen. Cesta k tomuto odpuštění části dluhů však není jednoduchá.

 

Právní úprava oddlužení je obsahem § 389 až § 418 insolvenčního zákona. Z § 389 insolvenčního zákona vyplývá, že o oddlužení rozhoduje soud pouze na návrh. Návrh na oddlužení je oprávněn podat pouze dlužník. Není tedy možné, aby tento návrh podal věřitel nebo insolvenční správce, takový návrh by soud odmítl. Při oddlužení je třeba si uvědomit, že není přípustné u všech dlužníků obecně a nikoliv každý dlužník úspěšně oddlužením projde. Insolvenční zákon stanoví přesná pravidla a vždy před samotným podáním návrhu by měl dlužník zvážit, jaké jsou jeho reálné šance, aby soud oddlužení povolil. Insolvenční zákon prošel za dobu své účinnosti několika novelizacemi. Rozsáhlou novelu přinesl zákon č. 31/­2019 Sb., jejímž cílem bylo zpřístupnit oddlužení pro širší okruh „předlužených“ osob a jejich návrat do aktivního ekonomického života.

 

Kdo může podat návrh na oddlužení

Dle insolvenčního zákona dlužník může insolvenčnímu soudu navrhnout, aby jeho úpadek nebo jeho hrozící úpadek řešil oddlužením. Insolvenční zákon připouští i možnost, že návrh na oddlužení podává dlužník, který je podnikatelem. Podstatné ovšem je, zda dluhy tohoto dlužníka jsou z podnikání či nikoliv.

 

Dle § 389 odst. 1 insolvenčního zákona může návrh podat:

•    právnická osoba, která podle zákona není považována za podnikatele a současně nemá dluhy z podnikání, nebo

•    fyzická osoba.

 

Zároveň ovšem § 389 odst. 2 insolvenčního zákona uvádí, že ani dluh z podnikání nebrání řešení dlužníkova úpadku nebo hrozícího úpadku oddlužením, pokud:

a)  s tím souhlasí věřitel, o jehož pohledávku jde, nebo

b)  jde o pohledávku věřitele, která zůstala neuspokojena po skončení insolvenčního řízení, ve kterém insolvenční soud zrušil konkurs na majetek dlužníka pro nedostatek majetku dlužníka, nebo

c)  jde o pohledávku zajištěného věřitele.

Insolvenční zákon také výslovně uvádí, že se má za to, že věřitel (s pohledávkou související s podnikáním dlužníka) souhlasí s oddlužením, pokud nejpozději spolu s přihláškou své pohledávky výslovně nesdělí, že s řešením úpadku oddlužením nesouhlasí, a toto své stanovisko odůvodní.

 

Návrh na povolení oddlužení musí dlužník podat spolu s insolvenčním návrhem

Takto je postupováno v případě, že je celé insolvenční řízení iniciováno ze strany dlužníka, který má v úmyslu řešit svou situaci. Možný je ale i takový postup, že insolvenční návrh podá jiná osoba – věřitel. Obvykle věřitel navrhuje řešení úpadku dlužníka konkursem. V takovém případě má dlužník ještě možnost podat návrh na povolení oddlužení nejpozději do 30 dnů od doručení insolvenčního návrhu věřitele. O této možnosti musí být také dlužník při doručení insolvenčního návrhu věřitele soudem poučen. Dle insolvenčního zákona dlužník musí být při podání návrhu na povolení oddlužení zastoupen advokátem, notářem, insolvenčním správcem nebo osobou, která disponuje akreditací vydanou ministerstvem spravedlnosti. Zároveň dle § 97 odst. 5 insolvenčního zákona platí, že pokud není insolvenční návrh podán kvalifikovanými subjekty, insolvenční soud k takovému návrhu nepřihlíží.

 

Zastoupení dlužníka při podání návrhu na povolení oddlužení

 

Dle § 390a insolvenčního zákona musí být návrh na povolení oddlužení sepsán a za dlužníka podán:

a)  advokátem, notářem, soudním exekutorem, insolvenčním správcem, nebo

b)  akreditovanou osobou (akreditovanou osobou je právnická osoba, které byla rozhodnutím ministerstva udělena akreditace pro poskytování služeb v oblasti oddlužení).

 

Zároveň dále insolvenční zákon stanoví, že uvedená povinnost neplatí, pokud je dlužníkem fyzická osoba, která má právnické nebo ekonomické vzdělání v magisterském studijním programu nebo vykonala zkoušku insolvenčního správce, nebo je-li dlužníkem právnická osoba a jedná-li za ni osoba uvedená v ust. § 21 občanského soudního řádu, která má právnické nebo ekonomické vzdělání v magisterském studijním programu nebo vykonala zkoušku insolvenčního správce.

 

V případě porušení uvedených ustanovení, když fyzická osoba jinému dlužníku sepíše návrh na povolení oddlužení, případně insolvenční návrh, nebo jej v jeho zastoupení podá nebo mu poskytne jiné služby s tím související, se dopustí přestupku tím, že neoprávněně poskytuje jinému služby v oblasti oddlužení a za tento přestupek lze uložit pokutu do 500 000 Kč. Právnická osoba se dopustí přestupku tím, že poskytuje služby v oblasti oddlužení bez akreditace a za tento přestupek se uloží pokuta do 500 000 Kč.

 

Insolvenční zákon také výslovně omezuje výši odměny, kterou mohou za své služby požadovat kvalifikované subjekty. Osobě dle ust. § 390a odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona, která sepsala a za dlužníka podala návrh na povolení oddlužení anebo také insolvenční návrh, náleží odměna, jejíž maximální výše činí 4 000 Kč bez DPH a v případě společného oddlužení manželů 6 000 Kč bez DPH, přičemž v odměně je zahrnuta také náhrada nákladů vynaložených v souvislosti se sepisem a podáním návrhů. Za sepis a podání návrhu na povolení oddlužení anebo také insolvenčního návrhu a další činnosti s tím nezbytně spojené, zejména poradu s klientem a odstranění vad návrhu, jiné plnění osobě nenáleží. Osobě dle ust. § 390a odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona odměna ani jiné plnění za sepis a podání návrhu na povolení oddlužení anebo také insolvenčního návrhu nebo poskytnutí jiné služby poskytované v oblasti oddlužení nebo v souvislosti s oddlužením nenáleží. Akreditované osoby tedy dlužníkům mohou poskytovat služby v souvislosti s oddlužením zcela bezplatně. Zároveň je stanoveno, že osoba, která sepsala a za dlužníka podala návrh na povolení oddlužení anebo také insolvenční návrh, může odměnu uplatnit pouze v insolvenčním řízení ve lhůtě podle ust. § 136 odst. 3 insolvenčního zákona a tato pohledávka se považuje za pohledávku postavenou na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou.

Návrh na povolení oddlužení musí obsahovat obecné náležitosti

podání dle občanského soudního řádu, tj. z podání musí být patrno, kterému soudu je určeno, kdo je činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsáno a datováno.

 

Insolvenční zákon výslovně stanoví, že návrh na povolení oddlužení musí obsahovat:

•    označení dlužníka a osob oprávněných za něho jednat,

•    údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 12 měsících,

•    údaje o příjmech dlužníka za posledních 12 měsíců,

•    návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takový návrh nevznáší.

 

Pro usnadnění podávání návrhů na povolení oddlužení zákon výslovně také stanoví, že návrh může být podán pouze na předepsaném formuláři. Formulář je veřejně přístupný na internetových stránkách provozovaných Ministerstvem spravedlnosti – www.justice.cz.

Podstatné pro další rozhodování soudu je uvedení údajů o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 12 měsících a údaje o jeho příjmech za posledních 12 měsíců. Takto je uvedeno po novele s účinností od 1. 6. 2019, do té doby bylo nutné uvádět údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 5 letech a údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky. Tyto údaje je povinen dlužník uvést bez ohledu na to, jestli navrhuje oddlužení formou zpeněžení majetkové podstaty nebo plněním splátkového kalendáře. Kromě očekávaného příjmu z pracovněprávního vztahu je dlužník povinen uvést jakékoliv další částky, u nichž očekává, že je v následujících 12 měsících obdrží, např. starobní důchod, peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, výživné, stipendium apod. Pro oddlužení plněním splátkového kalendáře lze totiž užít veškeré příjmy dlužníka, nejen příjem z pracovního poměru. Údaje o dlužníkových příjmech jsou pro posouzení návrhu na povolení oddlužení jedním z nejdůležitějších údajů.

Dlužník má rovněž povinnost ve svém návrhu na povolení oddlužení uvést způsob oddlužení, případně sdělit, že způsob oddlužení nenavrhuje. Jako způsoby řešení dlužníkova úpadku oddlužením zákon stanovuje provedení oddlužení zpeněžením majetkové podstaty dlužníka nebo plněním splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty.

 

Insolvenční zákon připouští možnost nižších než zákonem určených měsíčních splátek. Dle § 391 odst. 2 insolvenčního zákona dlužník, který navrhuje oddlužení plněním splátkového kalendáře, může v návrhu na povolení oddlužení požádat insolvenční soud o stanovení nižších než zákonem určených měsíčních splátek. V takovém případě musí v návrhu na povolení oddlužení uvést také výši navrhovaných měsíčních splátek nebo způsob jejich určení a vysvětlit důvody pro snížení splátek a důvody, které vedly k jeho úpadku.

 

S tím souvisí další ustanovení insolvenčního zákona – ust. § 398 odst. 5, dle kterého dlužníku, který o to požádal v návrhu na povolení oddlužení nebo v odůvodněných případech nejpozději při jednání s insolvenčním správcem podle ust. § 410 odst. 2, může insolvenční soud stanovit jinou výši měsíčních splátek. Učiní tak jen tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že je výše splátek určená podle ust. § 398 odst. 3 způsobilá ohrozit plnění splátkového kalendáře, nebo že míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů bude vyšší i při jiné výši měsíčních splátek. Přitom dále přihlédne k důvodům, které vedly k úpadku dlužníka, k celkové výši dlužníkových závazků, k dosavadní a očekávané výši dlužníkových příjmů, k opatřením, která dlužník činí k zachování a zvýšení svých příjmů a ke snížení svých závazků, a k doporučení věřitelů. Dlužníkovým návrhem jiné výše měsíčních splátek není insolvenční soud vázán. Insolvenční soud může obdobně stanovit jinou výši měsíčních splátek i po schválení oddlužení, jestliže o to požádá dlužník pro změnu poměrů. Soud tak učiní jen tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že je výše dosavadních splátek způsobilá ohrozit plnění splátkového kalendáře nebo že míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů bude vyšší i při jiné výši měsíčních splátek.

Přílohy návrhu na povolení oddlužení

Insolvenční zákon rovněž stanoví, jaké přílohy musí dlužník k návrhu připojit. Přílohy návrhu na povolení oddlužení doplňují jednak samotný insolvenční návrh, tak návrh na povolení oddlužení.

 

K návrhu na povolení oddlužení musí dlužník připojit:

•    seznam majetku,

•    listiny dokládající údaje o příjmech dlužníka za posledních 12 měsíců,

•    písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se na tom s dlužníkem dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než míra uspokojení podle ust. § 412a odst. 1 písm. b) nebo c) insolvenčního zákona,

•    čestné prohlášení, že byl při sepisu insolvenčního návrhu poučen o svých povinnostech v insolvenčním řízení, že v oddlužení bude řádně platit pohledávky svých věřitelů, že vynaloží veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, k jejich plnému uspokojení, že bude plnit všechny povinnosti vyplývající z tohoto zákona a z rozhodnutí o schválení oddlužení a že bude přiznávat veškeré své příjmy v plné výši.

S účinností od 1. 6. 2019 tedy již není potřeba, aby dlužník ke svému návrhu na povolení oddlužení přikládal seznam svých závazků s uvedením svých věřitelů. To ho ale na druhé straně v žádném případě nezbavuje povinnosti tvrdit a osvědčit svůj vlastní (hrozící) úpadek, tj. musí i tak uvést alespoň 2 své věřitele a jejich pohledávky. Tímto došlo k značnému zjednodušení návrhu na povolení oddlužení.

V seznamu majetku je dlužník povinen označit jednotlivě svůj majetek, včetně svých pohledávek s uvedením svých dlužníků, které je povinen označit jménem, příjmením a bydlištěm (sídlem) jde-li o fyzickou osobu a jde-li o podnikatele, též identifikačním číslem osoby. Ve formuláři dlužník uvede údaje o době pořízení majetku, o jeho pořizovací ceně a odhad obvyklé ceny majetku ke dni pořízení seznamu.

 

Znalecký posudek oceňující nemovitosti ve vlastnictví dlužníka není povinnou přílohou návrhu na povolení oddlužení, a proto jeho nedoložení nemůže vést k odmítnutí návrhu na povolení oddlužení. Pokud nemá dlužník žádné své dlužníky, uvede to výslovně. Majetek, který je předmětem zajišťovacích práv sloužících k uspokojení věřitelů se uvádí zvlášť. Seznam majetku musí dlužník datovat, podepsat a výslovně v něm uvést, že je správný a úplný.

 

Dále se k návrhu na povolení oddlužení dokládá seznam zaměstnanců. V seznamu zaměstnanců je dlužník povinen označit všechny své zaměstnance (jménem, příjmením a bydlištěm). Nemá-li dlužník žádné zaměstnance, musí to uvést v seznamu výslovně. Seznam zaměstnanců musí dlužník datovat, podepsat a výslovně v něm uvést, že je správný a úplný.

Dlužník je povinen k návrhu na povolení oddlužení doložit listiny dokládajícího jeho příjmy za posledních 12 měsíců, zejména kopie potvrzení o příjmech z pracovního poměru, kopie daňových přiznání nebo výpisy z bankovních účtů. Jsou-li zde osoby ochotné poskytnout dlužníkovi za účelem splnění oddlužení dar nebo mu po dobu trvání oddlužení platit pravidelné peněžní dávky, může dlužník přiložit i písemnou darovací smlouvu nebo smlouvu o důchodu.

V případě, že nejsou k insolvenčnímu návrhu připojeny zákonem požadované přílohy nebo neobsahují-li tyto přílohy stanovené náležitosti, určí insolvenční soud navrhovateli lhůtu k doplnění insolvenčního návrhu a je-li insolvenční návrh podán za dlužníka osobou podle § 390a odst. 1 insolvenčního zákona, vyzve ji insolvenční soud usnesením k doplnění insolvenčního návrhu v jím určené lhůtě a toto usnesení doručí také dlužníku. Tato lhůta nesmí být delší než 7 dnů. Je-li insolvenční návrh podán za dlužníka osobou podle ust. § 390a odst. 1 insolvenčního zákona, nezačne tato lhůta běžet dříve, než je usnesení doručeno jak dlužníku, tak osobě podle § 390a odst. 1 insolvenčního zákona. Nebude-li insolvenční návrh ve stanovené lhůtě doplněn, insolvenční soud jej odmítne.

 

Více již najdete v měsíčníku Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále 2/2021.

 

 
BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

 
PERSONÁLNÍ AUDIT V PODNIKU

Personální management je jeden z nejdůležitějších směrů strategického rozvoje, neboť na úroveň vědomostí, schopností a kompetencí zaměstnance organizace v podmínkách inovativní ekonomiky jsou kladeny stále vyšší požadavky. Při vývoji mechanismu a systému řízení lidských zdrojů je třeba zajistit sociálně-ekonomický rozvoj podniku a zároveň vytvořit řídicí strukturu, která bude zaměřena na vyvíjení, testování, hodnocení nejracionálnějšího chování organizace a odměňování. Co zaujímá v tomto systému řízení zvláštní místo?

 

PERSONÁLNÍ AUDIT JE SOUBOR METOD A ZÁSAD k vykonávání nezávislého ověřování souladu mezi zaměstnanci organizace a jejími cíli a posuzování úspěchů v oblasti řízení vědomostí, posuzování osobního potenciálu zaměstnanců, kontroly činností personálních struktur, zaměřených na identifikaci a odstraňování rozporů či nesrovnalostí ve finanční a ekonomické oblasti. Provedením personálního auditu se mnoho podniků a organizací snaží zvýšit svou efektivitu a výkonnost ve všech oblastech řízení lidských zdrojů.

 

Personální audit umožňuje efektivně řešit ekonomické, manažerské a sociální problémy podniků:

-        systematizovat řídící pracovníky organizace;

-        vytvářet strategickou výhodu organizace v oblasti řízení lidských zdrojů;

-        pomáhat vybudovat „silnou organizaci“, která bude reagovat na vnější prostředí.

 

Personální audit je moderní nástroj k hodnocení efektivnosti lidských zdrojů a procesů v sociálně-ekonomickém prostředí organizace. Je to nezávislé komplexní hodnocení lidských zdrojů, toku dokumentů, postupů, norem a technologií pro vytváření vhodných pozic.

 

Personální audit není jen posouzení stavu personálních činností v organizaci v souladu s požadavky zákona, ale i analýzou prvků systému řízení zaměstnanců. Začíná na úrovni strategického řízení, což umožňuje hodnotit systém řízení pomocí kritérií efektivnosti. Je to nezávislé posouzení lidských zdrojů organizace, které nemůže být pouze součástí hodnocení obecného systému řízení, ale i nezávislý postup zaměřený na hodnocení všech prvků systému řízení zaměstnanců, jakož i analýza celé personální struktury.

 

Cílem personálního auditu je diagnostikovat personální politiku existující ve sledované organizaci, posoudit její vliv na taktické a strategické systémy řízení výrobních a sociálně-ekonomických činností. Závěrem je vypracování souboru opatření zaměřených na odstranění zjištěných nedostatků.

 

Podle rozsahu činností, které audit zkoumá, můžeme rozlišovat:

-        komplexní audit – prověřuje všechny jevy a procesy v organizaci jako celku,

-        částečný audit – prověřuje jevy a procesy, které souvisejí s funkční složkou organizace,

-        specializovaný audit – zaměřuje se jen na vybrané činnosti a vztahy mezi útvary,

-        dodržovací audit – zaměřuje se na ověření dodržování procesů, které jsou upraveny podle určitých pravidel, směrnic.

 

PERSONÁLNÍ AUDIT PODLE SUBJEKTŮ AUDITU členíme na interní a externí audit.

 

Interní audit

Do jeho realizace nevstupují žádné cizí subjekty, je vykonáván v rámci organizace, zpravidla ho vykonávají zaměstnanci personálních útvarů. Informace mohou být zkresleny rizikem stereotypního a nedostatečně reálného pohledu na skutečnost. Aby organizace přežila na konkrétním trhu, musí mít charakteristický styl organizace práce a řízení. Kromě toho je třeba mít v rámci pravidelných a nepřetržitých operací systém vnitřních kontrol a systém vnitřního auditu.

 

Vnitřní audit umožňuje managementu mít kontrolu nad společností, kterou spravuje. Bez včasné a přesné vnitřní kontroly nebude management schopen správně nasměrovat společnost ke stanoveným cílům, k rozvoji podnikání a bezpečnosti samotného podnikového systému.

 

Externí audit

Je prováděn dodavatelsky, prostřednictvím poradenských společností, auditorských firem nebo státními orgány. Je objektivnější, nezávislý na organizaci, ale i velmi nákladný. Externí audit může probíhat i formou kontroly interního auditu. V případě kontroly interního auditu externím auditorem vznikají nižší náklady na externí audit. Externí audity jsou spolehlivější a poskytují nezávislý pohled na organizaci.

V praxi se můžeme setkat i s kombinací externího a interního auditu, kdy se auditu účastní interní útvary, které jsou k tomu určeny, a na určité fáze se využívají činnosti externí společnosti.

 

PERSONÁLNÍ AUDIT MŮŽEME VNÍMAT PODLE PŘEDMĚTU ZKOUMÁNÍ, na jedné straně jako audit lidských zdrojů, který se zaměřuje na posouzení kvalifikačních a profesních kompetencí a efektivního zařazení zaměstnanců, na straně druhé jako audit personální práce, jejímž předmětem je analýza různých ukazatelů a zejména procesů v oblasti řízení lidských zdrojů.

 

Personální audit podle účelu

V odborné literatuře se uvádějí následující účely personálního auditu:

-        změna podnikového vlastnictví

-        zavádění nových strategií a cílů

-        změna organizační struktury, resp. transformace

-        hrozba vysoké konkurence

-        zkvalitňování, formování a motivace lidského potenciálu

-        posouzení struktury zaměstnanců.

 

Personální audit podle personálních činností

Personální činnosti jsou chápány jako samostatné jednotky personální politiky a audit se zaměřuje na:

-        personální plánování

-        organizační rozvoj

-        získávání zaměstnanců

-        řízení pracovního výkonu

-        vzdělávání a rozvoj zaměstnanců

-        vyhledávání talentů

-        odměňování zaměstnanců a benefity

-        bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci

-        kolektivní vyjednávání

-        disparitu (rozmanitost) lidských zdrojů

-        tvorbu podnikové kultury

-        vnitropodnikovou komunikaci.

 

POSTUP PERSONÁLNÍHO AUDITU má 4 etapy: přípravné práce, shromažďování informací, zpracování a analýza informací, formulace závěrů a doporučení, které se vyznačují používáním různých metodik a praktických přístupů v každé fázi. Posuzování efektivnosti postupů personálního řízení společnosti by se mělo zakládat na skutečnosti, že má přispívat k úspěšné realizaci systému organizační strategie a dosahování krátkodobých cílů stanovených vedením společnosti.

 

1. fáze – iniciační, přípravné práce

Hlavním faktorem úspěšnosti personálního auditu je důkladná a zodpovědná příprava. V této fázi se zaměřujeme zejména na:

-        definici specifických požadavků – stanovení předmětu auditu, určení cílů (primární a sekundární), formy vstupů a výstupů, formulace očekávání, kritéria a metody měření, které budou použity,

-        stanovení časového harmonogramu auditu,

-        dohodnutí organizačních aspektů, komunikace, mechanismu a pravidel pro vzájemnou spolupráci v rámci auditu.

 

2. fáze – získávání a shromažďování výchozích dat

Tato fáze se zabývá získáváním a sběrem všech dostupných informací o organizaci jako celku. Ze získaných informací se následně provádí podrobná analýza všech dat prostřednictvím vybraných metod a technik. V této fázi se definují:

-        metody a techniky sběru dat,

-        pravidla sběru dat,

-        způsob distribuce, systematizace a sumarizace dat,

-        vykoná se následná analýza dostupných dat o organizaci.

Analyzování všech získaných informací o organizaci může zahrnovat například oblasti organizační struktury, organizační řád, informační toky, interní komunikaci a podobně. Velmi často zahrnuje i analýzu činností, úkolů, zodpovědnosti či pracovních pozic. Součástí může být i analýza dostupných tvrdých dat, pod kterou spadají například výstupy z průzkumu spokojenosti, statistiky nebo normy a ukazatele výkonu.

 

3. fáze – měření a hodnocení

Porovnávají se tu jednotlivé oblasti, specifika a kritéria definovaná v první, iniciační, fázi auditu. Ověřuje se vypovídací hodnota získaných dat čili jejich správnost a přesnost. V této fázi jsou využívány různé kvantitativní a kvalitativní metody měření a hodnocení. Studie uvádějí, že profesionalita, důvody konfliktů, spokojenost s prací, zkušenosti, úsilí a složitost úkolů souvisejí s výkonností pracovníků, úlohu ovlivňující výkon práce rovněž sehrávaly sociální výkon, očekávaná výkonnost a poznávání vlastních schopností.

 

4. fáze – zpracování postupů, stanovení závěru a doporučení

Ve čtvrté, poslední, fázi se zabýváme zpracováním výstupů a závěrů auditu. Obsahem této fáze je interpretace a zhodnocení agregovaných výsledků ze všech fází auditu. Výstupy jsou zpracovány do závěrečné zprávy, jejíž kritéria jsou definována v první fázi auditu. Souhrnná závěrečná zpráva má většinou podobu písemného dokumentu. Výsledky v této zprávě se mohou vztahovat ke společnosti jako celku nebo k samostatným strukturálním jednotkám až jedincům, důležitých pro efektivní chod organizace. Klíčovou součástí jsou návrhy, doporučení a akční kroky ve vztahu k definovaným cílům auditu (Szarková et al., 2015).

 

Při tvorbě postupu personálního auditu by mělo být určeno stanovisko, resp. postavení vedení organizace k faktorům, které jsou nezbytné k vykonávání účinné personální politiky, možné problémy a rizika, které se týkají manažerů a pracovníků. Před začátkem auditu je důležité prodiskutovat kritéria, která se vybrala k posouzení efektivnosti personální politiky, a dohodnout tato kritéria s vedoucími organizace, v níž je audit vykonáván.

 

Personální audit dělíme podle objektu zaměření na:

-        audit výkonných zaměstnanců

-        audit řídících zaměstnanců

Umožňuje detailněji a nezávisle posoudit úroveň, předpoklady a kompetence manažerů v podniku a zhodnotit jejich schopnost řídit, motivovat zaměstnance, řešit vniklé problémy nebo zvládat stres. Je prostředkem, který pomáhá identifikovat rozvojové potřeby, které jsou spojeny s novými cíli, úkoly, s nimiž jsou manažeři často konfrontováni.

-        audit administrativních pracovníků

Kvalitní personální práce má velký vliv na úspěšnost a prosperitu podniku. Rozhodujícím předpokladem k úspěšnému zavádění změn nebo nových postupů je neustálý rozvoj personalistů, kteří by měli mít dostatečné znalosti v jednotlivých oblastech personalistiky a měli by se umět dokonale orientovat v zákoníku práce.

 

Úkolem personálního auditu je prozkoumání postupů personální evidence, statistik a činností. Důležitým objektem zkoumání v tomto případě je útvar personální práce, zhodnocení plnění jeho úkolů, zodpovědnosti či spolupráce s manažery a zaměstnanci.

 

METODY PERSONÁLNÍHO AUDITU - Ze základních metod jsou nejvíce používány především metody sběru a třídění, metody výběrového šetření, metoda obsahové analýzy, metoda komparace. Při získávání výchozích dat a při jejich analýze se většinou kombinují kvalitativní a kvantitativní metody. Kvalitativní metody se zaměřují na kvalitu jevů, situací, vztahů, poskytují ucelený obraz, interpretují charakteristiku a význam případu. Kvantitativní metody využívají numerické hodnoty, zkoumají, v jakých frekvencích a intenzitě se vyskytují určité jevy, kladou důraz na měření hodnot a rozbor vztahů mezi proměnnými.

 

PŘÍNOSY PERSONÁLNÍHO AUDITU PRO PODNIK - V současnosti dochází ve společnosti k rychlým změnám a vznikají nové nároky. Manažeři jsou nuceni ve všech oblastech neustále zvyšovat efektivnost a výkonnost, oblast lidských zdrojů nevyjímaje. Z hlediska dlouhodobého úspěchu a stability je nezbytné správné řízení lidí. Dobře naplánovaný a zrealizovaný personální audit přináší nezávislý, kompetentní a ucelený pohled na firmu a zejména na její řízení zvenku. Při správné realizaci slouží jako podklad pro kvalifikovaná rozhodnutí v zásadních otázkách na cestě k úspěšnému rozvoji společnosti. Personální audit dokáže v krátké době zhodnotit a zmapovat spokojenost a výkon jednotlivých zaměstnanců a zhodnotit příčiny jejich chování.

 

Ing. Šukalová, EUR ING, Ph.D.

 

Použitá literatura:

• HRONÍK, F. 2005. Poznejte své zaměstnance. Brno: ERA. 370 s. ISBN 978-80-7366-020-8; • STÝBLO, J., URBAN, J., VYSOKAJOVÁ, M. 2009. Personalistika. Praha: Aspi. 912 s. ISBN 978-80-7357-429-1; • SZARKOVÁ, M., MATKOVČÍKOVÁ, N., ANDREJČÁK, M. 2015. Personálny audit v podnikoch. Bratislava: Vydavateľstvo EKONÓM. 187 s. ISBN 978-80-225-4075-9; • VETRÁKOVÁ, M. a kol. 2001. Ľudské zdroje a ich riadenie. Banská Bystrica: Univerzita Mateja Bela. 101 s. ISBN 80-8055-581-8

 

 

 

* * *

 



 
 
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

 

Poradce, měsíčník č. 7/2021 (X/2020)

·         Zákon o obchodních korporacích s komentářem – JUDr. Jiří Nesnídal

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále(PaM) – měsíčník, č. 2/2021 (XI/2020)

·         Konec roku ve mzdové účtárně

·         Archivace mzdové agendy

·         Zvýšení rozhodné částky a další změny ve zdravotním pojištění od 1. ledna 2021

·         Změny parametrů nemocenského pojištění zaměstnanců pro rok 2021

·         Pozor na solidární zvýšení daně za rok 2020 - stále platí

·         Účetní závěrka u vybraných účetních jednotek

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2021 (XI/2020)

·         Časové rozlišení v účetnictví

·         Zákon o dani silniční – novela

·         OSVČ a zdravotní pojištění od 1. 1. 2021

·         Daňový problém záloh OSVČ zaplacených její s.r.o.

·         Změna sazeb DPH kulturní a sportovní činnosti

·         Novela zákona o DPH – daňový balíček (2.) 

·         Příspěvky od úřadu práce pro zaměstnavatele

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 1-2/2021 (XI/2020)

·         Konec roku v účetnictví – harmonogram účetní závěrky

·         Komunikace a korespondence se správcem daně

·         Alkohol na pracovišti a BOZP

 

1000 řešení – měsíčník č. 11-12/2020 (X/2020)

·         Cizí měny a kurzové rozdíly

·         Zaměstnávání osob ze zahraničí

·         Daň z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Účetnictví

·         Odvody

 

Poradce Veřejné Správy č. 11-12/2020 (X/2020)

·         Vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov

·         Nařízení vlády č. 145/2008 Sb., kterým se stanoví seznam znečišťujících látek…

·         Vyloučení z bytového družstva

·         Vyloučení ze spolku a obrana proti němu

·         Podnájem bytu a souhlas pronajímatele

·         podle NOZ

·         Novela školského zákona

·         Zákon č. 335/2020 Sb. o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů v Evropské unii

 

 

Aktualizace V/4 (X/2020)

  • Zákon o vysokých školách
  • Vyhláška o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou
  • Školský zákon

 

Aktualizace IV/3 (X/2020)

·         Zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

·         Zákon o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění)

 

Aktualizace VI/3 (X/2020)

·         Zákon o ochraně přírody a krajiny

·         Zákon o ochraně zemědělského půdního fondu

·         Zákon o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon)

 

Aktualizace I/8 (X/2020)

·         Zákon o daních z příjmů

·         Zákon o Finanční správě České republiky

·         Zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí

 

Aktualizace I/7 (VIII/2020)

·         Zákon o daních z příjmů

·         Zákon o DPH

·         Zákon o spotřebních daních

·         Živnostenský zákon

 

Aktualizace I/6 (VIII/2020)

·         Vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v z.n.p., pro některé vybrané účetní jednotky

 

Aktualizace II/5 (VIII/2020)

  • Trestní zákoník
  • Trestní řád
  • Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich

 

Aktualizace V/3 (VIII/2020)

  • Školský zákon
  • Zákon o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020

 

Aktualizace V/2 (VII/2020)

  • Školský zákon
  • Zákon o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem
  • Zákon o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání
    a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020

 

Aktualizace III/4 (VII/2020)

  • Zákoník práce
  • Zákon o zaměstnanosti
  • Vyhláška o zdravotnické dokumentaci

 

Aktualizace I/5 (VII/2020)

·         Zákon o daních z příjmů

·         Zákon o dani silniční

·         Zákon o spotřebních daních

 

Aktualizace I/4 (VII/2020)

·         Daňový řád

·         Zákon o DPH

·         Zákon o dani z nemovitosti

·         Zákon o hazardních hrách

·         Celní zákon

·         Zákon o finanční správě ČR

·         Zákon o oceňování majetku

 

Aktualizace VI/2 (VI/2020)

·         Vyhláška o energetické náročnosti budov

 

Aktualizace III/3 (VI/2020)

·         Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení

·         Zákon o pojistném na sociální zabezpečení

·         Zákon o nemocenském pojištění

 

TAKÉ TYTO ODBORNÉ TEMATICKÉ PUBLIKACE VÁM POMOHOU V PODNIKÁNÍ V ČASE PANDEMIE

 

 


PŘIPRAVUJEME


Poradce, měsíčník č. 8/2021 (XII/2020)

·         Celní zákon s komentářem – Mgr. Petr Taranda

·         Zákon o dani silniční s komentářemJaroslav Dombrowski, Mgr. Petr Taranda

·         Pozor na solidární zvýšení daně za rok 2020 - stále platí

·         Zaměstnavatel na současném trhu práce po zvýšení minimální mzdy

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále(PaM) – měsíčník, č. 3/2021 (I/2021)

  • Zvýšení minimální mzdy
  • Archivace mzdové agendy
  • Pozor na solidární zvýšení daně za rok 2020 - stále platí
  • Podmínky ochrany zdraví při práci – novela
  • Ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou - změny

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 3/2021 (I/2021)

  • Zákon o daních z příjmů po novele
  • Zákoník práce od 1. 1. 2021
  • Vzory smluv - tiskopisy

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 3/2021 (XII/2020)

·         Odpočty a slevy na dani PO v DP za rok 2020

·         Silniční daň v roce 2021

  • Odpočty a slevy na dani FO v DP rok 2020

 

1000 řešení – měsíčník č. 1-2/2021 (XII/2020)

·         Konec roka v účetnictví

·         Zaměstnání poživatele důchodu a zdravotním pojištění

·         Daň z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Účetnictví

·         Odvody

 

 

ODBORNÉ TEMATICKÉ PUBLIKACE

 

Obalka

Vzory smluv, žalob a podání (XII/2020)

·         Občanský zákoník

·         Rodinné právo

·         Zákoník práce

·         Občanský soudní řád

·         Trestní právo

·         Exekuční řád

·         Daňové řízení

·         Správní řízení

·         Stavební právo

 



Obalka

100 otázek a odpovědí DPH po novele, Zásoby (XI/2020)

·         DPH nově

·         Zásoby

 





Obalka

Účetní závěrka podnikatelů za rok 2020 bez chyb, pokut a penále (I/2021)

·         Účetní zásady a principy

·         Druhy účetních závěrek

·         Účetní období

·         Účetní uzávěrka

·         Účetní závěrka

·         Opravy účetních zápisů

·         Nové účetní období

 

Obalka

Daňová přiznání za rok 2020, Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění bez chyb, pokut a penále (I/2021)

·         Přiznání k dani z příjmů právnických osob

·         Přiznání k dani z příjmů fyzických osob

·         Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění

 



Obalka

Pomocník mzdové účetní bez chyb, pokut a penále (I/2021)

·         Pomocník mzdové účetní

·         Povinnosti zaměstnavatele a mzdové účetní

 





Příručka mzdové účetní bez chyb, pokut a penále (I/2021)

·         Mzda a plat

·         Zdravotní pojištění

·         Sociální pojištění

·         Daň z příjmů ze závislé činnosti

 

ZÁKONY 2021

 

Zákony IA/2021 (I/2021)

·         Správa daní

·         Daně z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Silniční daň

·         Spotřební daně

·         Daň z nemovitosti

·         Rozpočtová pravidla

Zákony IB/2021 (I/2021)

·         Účetnictví

·         Související předpisy

 

Zákony IIA/2021 (I/2021)

·         Občanský zákoník

·         Obchodní korporace

·         Občanský soudní řád

·         Živnostenské podnikání

 

Zákony IIB/2021 (I/2021)

·         Trestní právo

·         Právní pomoc

·         Policie ČR

·         Střelné zbraně

·         Správní právo

 

Zákony IIC/2021 (I/2021)

·         Exekuce

·         Insolvenční řízení

·         Ochrana spotřebitele

·         Notářský řád

·         Advokacie

·         Související předpisy

 

Zákony IIIA/2021 (I/2021)

·         Zákoník práce

·         Mzdové a platové předpisy

·         Předpisy k zaměstnanosti

·         Požární ochrana a BOZP

 

Zákony IIIB/2021 (I/2021)

·         Sociální zabezpečení

·         Důchodové pojištění

·         Nemocenské pojištění

·         Zdravotní pojištění

 

Zákony IV/2021 (I/2021)

·         Stavební zákon

·         Katastr nemovitostí

·         Bydlení

·         Požární bezpečnost

·         Pozemkové úpravy

·         Související předpisy

 

Zákony V/2021 (I/2021)

·         Územní celky a členění státu

·         Organizace veřejné správy

·         Veřejná správa ve vztahu k občanům

·         Školy a školská zařízení

 

Zákony VIA/2021 (I/2021)

·         Životní prostředí

·         Ochrana vod

·         Ochrana přírody a krajiny

·         Ochrana ovzduší

·         Integrovaná prevence

·         Ekologické zemědělství

·         Ochrana půdy a rostlin

·         Kontrola znečištění

 

Zákony VIB/2021 (I/2021)

·         Odpady a obaly

·         Katalog odpadů, evidence

·         Hospodaření s odpady

·         Energetická náročnost budov

·         Podnikání v energetice

·         Podporované zdroje energie

·         Průmyslové havárie

 

 

 
 
HORKÁ TÉMATA - najdete v tematických balíčcích

 
1. MZDOVÁ ÚČTÁRNA NOVĚ

Vláda ČR schválila zvýšení minimální mzdy. Nová výše minimální mzdy se projevuje nejen v přímých částkách, které zaměstnanec dostane ve výplatě, ale má odraz v řadě dalších pracovněprávních předpisů. Jak se změnila výše jednotlivých příspěvků a příplatků, jak se zvýšení odrazilo ve zdravotním pojištění a jaké další změny nastaly? Najdete v našich publikacích, které jsou určeny mzdovým účetním, personalistům, zaměstnavatelům, podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …



1. PaM 2/2021 - Změny parametrů nemocenského pojištění pro rok 2021 - příspěvek
/A4, str. 80/

2. Poradce 8/2021 - Zvýšení minimální mzdy a postupy ve zdravotním pojištění od 1. 1. 2021 - příspěvek
/A5, str. 288/

3. 1000 řešení 1-2/2021 - Zvýšení minimální mzdy - praktická řešení
/A5, str. 112/

4. Aktualizace III/4 - Zákoník práce, Zákon o zaměstnanosti ... - úplná znění zákonů
/A5, str. 208/

5. Pracovněprávní slovník - slovník - ZDARMA
/A5, str. 277/
6. Zákony IIIA/2020 - Zákoník práce, zákon o zaměstnanosti ... - úplná znění zákonů - ZDARMA
/A5, str. 416/

7. Zákony IIIB/2020 - Sociální zabezpečení, nemocenské pojištění ... - úplná znění zákonů - ZDARMA
/A5, str. 464/
Cena balíčku je 580 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 290 Kč.
Ušetříte 290 Kč.

2. VZORY SMLUV PO NOVELÁCH (Občanský zákoník, Zákoník práce, Občanský soudní řád, Trestní zákoník, Exekuční řád, Daňový řád, Stavební zákon)


Potřebujete ke své práci nejpoužívanější vzory smluv, žalob a podání z oblasti pracovněprávních vztahů, občanského a obchodního práva, trestního práva, exekucí, daňového a správního řízení a stavebního práva?
Vzory smluv urychlí a ulehčí přípravu smluv a dalších dokumentů, zajistí jejich správné a přesné znění, přičemž nevyžadují žádné právní znalosti. Doprovodný komentář poskytuje informace a pomoc při realizování smluvních vztahů s odvolávkou na příslušný právní předpis.
Balíček je určen podnikatelům, zaměstnavatelům, orgánům činným v trestním řízení, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům, manažerům, pracovníkům veřejné správy, obcím, stavebníkům, všem občanům ...




1. Vzory smluv, žalob a podání - komentované vzory smluv + editovatelné CD - odborná tematická publikace
/A5, cca str. 528/

2. s.r.o. - Průvodce - odborná tematická publikace
/A5, cca str. 240/

3. 100 otázek Zákoník práce po novele, Reklama - odborná tematická publikace
/A5, str. 96/

4. Daňové a nedaňové výdaje 2020 - odborná tematická publikace
/A5, str. 344/

5. Ekonomický a personalistický slovník - slovník odborných pojmů - ZDARMA
/A5, str. 272/


Cena balíčku je 1300 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 650 Kč.
Ušetříte 650 Kč.

3. OBCHODNÍ KORPORACE - NOVELA



Rozsáhlá novela zákona o obchodních korporacích nabývá účinnosti 1. ledna 2021. Novela se snaží o novou úpravu monistického systému akciové společnosti. Dotýká se také problému mnoha "neaktivních" společností, zpřísňuje se odpovědnost členů statutárních orgánů v případě způsobení úpadku obchodní korporace; změny se týkají i konání valných hromad, některé změny se týkají výplaty podílu na zisku. Potřebujete podrobné informace?
Najdete je v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, daňovým poradcům, ekonomům, manažerům …


1. Poradce 7/2021 - Zákon o obchodních korporacích s komentářem - komentář
/A5, cca str. 288/

2. DÚVaP 12/2020 - Obchodní korporace - přeměny - příspěvek
/A5, cca str. 192/

3. Aktualizace II/2 - Zákon o obchodních korporacích a družstvech, ... - úplná znění zákonů
/A5, str. 400/

4. Poradce 1/2021 - Novela zákona o obchodních korporacích z pohledu účetnictví - příspěvek
/A5, str. 240/

5. Podnikání a koronavirus - odborná tematická publikace - ZDARMA

/A5, str. 176/

Cena balíčku je 620 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 310 Kč.
Ušetříte 310 Kč.

4. REZERVY

Blíží se čas, kdy budou účetní jednotky uzavírat svá účetnictví za rok 2020. Součástí práce při účetní uzávěrce je sestavení předběžné kalkulace stanovující výši daně z příjmů. To vyústí v odhad daně z příjmů a následné zaúčtování tvorby rezervy na daň z příjmů. Jaká jsou aktuálně platná pravidla při vytváření rezerv?
Podrobné informace najdete v našich publikacích, které jsou určeny účetním, podnikatelům, daňovým poradcům, ekonomům, manažerům …


1. Poradce 6/2021 - Zákon o rezervách s kometnářem
/A5, str. 256/

2. Zákony IB/2020 - Zákon o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů -
úplné znění zákona
/A5, str. 528/

3. Účetní Souvztažnosti
/A5, str. 448/

4. Poradce 9-10/2020 - Zákon o daních z příjmů s komentářem

/A5, str. 480/
Cena balíčku je 995 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 398 Kč.
Ušetříte 597 Kč.



Cena balíčků je konečná, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou - adekvátní k obsahu balíčku.

Všechny publikace a tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz nebo zakoupit prostřednictvím e-shopu (ceny jsou konečné).

RÁDI ZODPOVÍME VAŠE DOTAZY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD. A PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
AKTIVITY A JEJICH RIZIKA

Vysoké riziko:
Návštěva baru
Návštěva hudebních klubů, tanečních párty, diskotéka
Sportovní soustředění
Účast na velkých koncertech a hudebních událostech
Jízda městskou hromadnou dopravou
Návštěva poutí nebo městských slavností
Cvičení a posilování v uzavřených tělocvičnách
Jídlo v restauraci (švédské stoly, bufety)

Středně vysoké riziko:
Objímání nebo podání si ruky s přáteli
Velké pracovní porady
Větší rodinné oslavy
Účast na svatbě/pohřbu
Jídlo v restauraci (uvnitř)
Návštěva domova seniorů, alzheimer center

Střední riziko:
Návštěva divadla nebo kina
Návštěva kadeřníka nebo holiče
Kolektivní sporty (fotbal, hokej, basketbal)
Návštěva krytých bazénů a aquaparků
Práce ve velkých kancelářských budovách (týden)
Děti ve škole, na internátě nebo škole v přírodě
Nakupování v obchodním centru
Pobyt na venkovním koupališti
Grilování se známými na zahradě
Návštěva úřadu
Večeře na návštěvě u známých

Středně nízké riziko
Hodina na dětském hřišti
Procházka centrem města
Jídlo v restauraci na zahrádce
Návštěva knihovny nebo muzea
Pobyt v čekárně u doktora
Pobyt v hotelu na dvě noci
Hraní golfu
Procházka, běh nebo jízda na kole ve více lidech
Nákup potravin v malém a středním obchodě

Nízké riziko
Trampování/pobyt v kempu
Hraní tenisu
Čerpání pohonných hmot
Objednání jídla s sebou v restauraci
Venčení psa
Sledování televize doma
Práce na počítači

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky



KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page