Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nový koncept daně z příjmů fyzických osob
14.12.2020
Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku po 13 letech skončí. Od příštího roku se má zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou nad zhruba 140 000 Kč měsíčně sazbou 23 procent. Spory se nyní vedou hlavně o výši slevy na poplatníka.
Nový koncept daně z příjmů fyzických osob spočívá ve zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňové progrese. " Daňové sazby by měly být nastavené tak, aby příliš nezatěžovaly poplatníka, ale aby došlo k získání dalších dodatečných prostředků, zejména z vyššího zdanění vyšších příjmů. Daňové sazby jsou podle návrhu premiéra Andreje Babiše nastaveny ve výši 15 a 23 procent, základem daně by byl hrubý příjem," vysvětluje daňový expert Michal Jelínek ze společnosti V4 Group. Sněmovna schválila také návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Dosud činí 24 840 korun. Podle návrhu by měla odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok a činila by 34 125 korun.
Po vyhrocených diskuzích, že po takové úpravě přijde státní rozpočet o skoro 130 miliard korun, ovšem nyní předložil senátní hospodářský výbor svůj návrh na úpravu slevy na poplatníka. Navrhl zvýšení pouze o tři tisíce korun, sleva by tedy činila 27 840 korun. Daňové sazby ve výši 15 % a 23 % výbor ponechal. Senát tento návrh ve čtvrtek podpořil. Daňový balíček se nyní vrací do sněmovny.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ve třetím důchodovém pilíři ubylo letos 32 tisíc účastníků
14.12.2020
Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci letošního třetího čtvrtletí spořilo 4,423 milionu lidí. Bylo to o 32.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
S
Zvýšení minimální mzdy
10.12.2020
Vláda schválila zvýšení minimální mzdy pro rok 2021 na 15 200 Kč měsíčně, minimální mzda v roce 2021 bude tedy o 600 Kč vyšší než v roce 2020. Zvýšení minimální mzdy ovlivní zaručenou mzdu pro rok 2021 a také některé parametry výpočtu mzdy v roce 2021.
Výše minimální mzdy ovlivňuje zaručenou mzdu - nejnižší mzdu stanovenou podle profesí a podle složitosti, odpovědnosti a náročnosti práce. Zvýšení minimální mzdy pro rok 2021 znamená tedy také zvýšení zaručené mzdy v roce 2021.
S
Příspěvek důchodcům i valorizace
10.12.2020
O kolik si od nového roku senioři přilepší? Důchodci obdrží do konce roku 2020 jednorázový příspěvek ve výši pěti tisíc korun. Dalšího přilepšení se pak dočkají od 1. ledna 2021, kdy dojde k tzv. valorizaci.
S