Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Trumpova cla vůči Česku by připravila o práci tisíce Čechů
05.02.2020
Už letos by měly velké technologické společnosti začít v Česku odvádět berním úředníkům sedm procent ze svých příjmů. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje, že díky digitální dani vybere do rozpočtu každý rok 3,8 miliardy korun.
Pokud by však americký prezident Donald Trump zavedl odvetná cla, která by vývoz tuzemských firem snížila o čtvrtinu, přijde státní rozpočet na daních a odvodech zhruba o stejnou sumu peněz.
Na pozice v IT hledají firmy především týmové hráče
03.02.2020
Podle průzkumu personálně-poradenské společnosti Randstad publikovaného v prosinci loňského roku považují Češi za nejatraktivnější obor informační technologie. Platí to přitom pro lidi jak s vysokoškolským, tak středoškolským vzděláním. "Informační technologie dlouhodobě patří mezi obory, které své lidi dobře platí a hýčkají je celou řadou nadstandardních benefitů," říká k výsledkům marketingová manažerka této společnosti Alžběta Honsová.
Loni publikovaný průzkum portálu Smitio, který se ptal přímo IT odborníků, ukázal, že průměrná měsíční mzda v tomto oboru je 60 200 korun. K jejímu dalšímu růstu pomáhá vysoká poptávka ze strany firem.
Firmy brzdí s přidáváním
22.01.2020
Zatímco v loňském roce dostali všichni zaměstnanci společnosti Cheops plošně přidáno 15 procent, letos mohou s růstem mezd počítat jen někteří.
"Přidáno dostanou především ti stěžejní zaměstnanci nebo ti, kterým jsme přidali odpovědnost," říká Jana Kopecká, výkonná ředitelka a spolumajitelka firmy.
Ceny bytů může zkrotit zvýšení daně z nemovitosti
20.01.2020
Na českém nemovitostním trhu se podle socioekonoma bydlení Martina Luxe nafukuje bublina, jejíž prasknutí může bolet ještě více, než když se po roce 2008 propadly tuzemské ceny bytů o pětinu.
Zbrzdit prudký růst cen podle něj nepomůže ani tak rychlejší výstavba nových bytů, jako spíše omezení spekulativních nákupů. Třeba selektivním zvýšením daně z nemovitosti v případě, když někdo kupuje byt na investici.