Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda schválila schodek 40 miliard
21.09.2018
Prioritami návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun jsou investice a růst důchodů a platů ve státní správě. Schodek kritizovala pravicová opozice i ekonomové.
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce o podpoře návrhu rozpočtu jednat ve sněmovně se všemi stranami. Pravicová opozice i ekonomové uvedli, že v době hospodářského růstu je schodek těžko obhajitelný a nezodpovědný. ODS a TOP 09 vyzvaly kabinet, aby se snažil omezit mandatorní výdaje. Zatímco předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) považuje schodek za akceptovatelný, podle pirátů nemá logiku. Strukturu rozpočtu kritizují také hnutí Svoboda a přímá demokracie a KDU-ČSL. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že návrh rozpočtu na příští rok je "maximum možného". Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je schodek rozpočtu zbytečný, navýšení důchodů nesystémové a růst platů zrychlí inflaci. "Ostatně je již tradicí, že se v příznivých dobách problémy neřeší, ale naopak vytváří. Naštěstí obce a kraje hospodaří rozumněji a veřejné finance jako celek jsou v lepší kondici než samotný rozpočet vlády," uvedl.
Znovuzrozená Tatra se zadrhává
20.09.2018
Koupě kopřivnické Tatry Jaroslavem Strnadem a Reném Materou se vždy jevila jako transakce snů. Zkrachovalý podnik se jim zaplatil už za nějaké tři roky a firma plánovala raketový růst. Letošní rok je pro ně ale mírným vystřízlivěním.
První náznaky, že očekávání majitelů firmy mohou být příliš optimistická, přišly loni koncem roku. Už tehdy Strnad, který v Tatře vlastní dvoutřetinový podíl, v rozhovoru pro HN přiznal, že očekávaná výroba okolo 1700 nákladních vozů nebyla reálná. Nakonec se jich loni vyrobilo 1481, i to ovšem znamenalo meziročně téměř 12procentní růst. Letošek ale vypadá mnohem hůř. Podle statistiky Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) letos do konce července Tatra vyrobila jen 446 vozů. To je o rovných 50 procent méně než za stejné období v minulém roce. A výrazný pokles očekává firma i za celý rok.
Ministryně Maláčová se zúčastnila společného zasedání české a slovenské vlády
19.09.2018
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová (ČSSD) jednala v pondělí 17. září 2018 se svým slovenským protějškem Jánem Richterem. Setkání se uskutečnilo v Košicích v rámci šestého společného zasedání vlád České republiky a Slovenské republiky.
Významným tématem společného jednání s ministrem práce, sociálních věcí a rodiny SR byla sdílená pracovní místa. „V současné době připravujeme novelu zákoníku práce, kterou chceme upravit otázku sdíleného pracovního místa. Slovensko tuto úpravu zavedlo již v roce 2011. Tento nástroj by mohli využít rodiče s malými dětmi nebo zaměstnanci v předdůchodovém věku. Výhodou tohoto institutu je posílení flexibility zejména z pohledu zaměstnance a podstatně lepší možnost zaměstnance slaďovat pracovní a rodinný život,“ uvedla ministryně Jana Maláčová.
Na jednání byla také otevřena témata související s problémy na trhu práce, jako je nárůst případů nelegálního zaměstnávání a hledání cest, jak je eliminovat na obou stranách hranice. Část rozhovorů byla věnována mobilitě pracovní síly, kde má ČR řadu projektů, jak dostat na svůj pracovní trh vysoce kvalifikované zahraniční pracovníky. Diskuze byla i o vnitřním pracovním trhu EU a možném vzniku Evropského orgánu pro pracovní záležitosti (ELA), kdy Česká republika podporuje sídlo organizace v Bratislavě. Společně hovořili také o slovenském předsednictví Visegrádské skupiny a indexaci přídavků na děti.
Hotelů v Česku je stále víc, návštěvníků přibývá hlavně z Asie
18.09.2018
I přes fenomén Airbnb, na něž si hoteliéři v Česku často stěžují, plní tuzemské hotely a penziony výrazně více turistů.
Hostů letos do června přibylo meziročně o sedm procent. Mnohem rychleji přibývá návštěvníků z Asie. Například Číňanů se v ČR letos ubytovalo o 28 procent více než loni.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)