Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Počet účastníků doplňkového penzijního spoření vzrost
20.02.2019
Loni to bylo o 27 procent na 967 tisíc. Objem takto spořených peněz stoupl o 43 procent na 42,7 miliardy korun. Informovala o tom Asociace penzijních společností ČR.
Zájem lidí o zajištění na stáří podporuje podle expertů dobrá ekonomická situace domácností. V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci loňského roku 3,5 milionu účastníků. Celkový objem peněz v těchto fondech činil 404,4 miliardy korun. Dlouhodobý celkový výnos těchto fondů za celou dobu jejich dosavadní existence však zůstává kladný. Konzervativní fondy v průměru od založení zhodnotily peníze o 2,49 procenta, vyvážené o 7,65 procenta a dynamické o 17,37 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
SVJ stále častěji využívají práce specializovaných firem
20.02.2019
"Lidé zjišťují, že správa domu obnáší čím dál více povinností a odpovědnosti," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha. Kvůli nezájmu lidí o samosprávu svých bytových domů tak společenství vlastníků jednotek (SVJ) stále častěji využívají práce specializovaných firem.
Platí si také takzvaného externího předsedu. Ten vykonává roli statutárního orgánu pro SVJ v případě, že se v domě nedaří sestavit výbor či vybrat předsedu z vlastních řad. "Nejefektivnější je, aby služby jako úklid, zámečnické práce nebo drobné elektrikářské opravy zajišťoval někdo z domu. Problém ale je, že ti lidé buď nejsou, nebo na to nemají čas. Pak je jedinou možnou cestou najmout si někoho zvenčí," popisuje správu budovy Martin Kroh, šéf představenstva Stavebního bytového družstva Praha (SBD Praha). Družstvo spravuje kolem 300 domů s téměř 20 tisíci byty a v červnu oslaví 60 let od svého vzniku.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ministryně Maláčová uspořádala druhý kulatý stůl k eNeschopence
20.02.2019
Projekt eNeschopenky je technicky připraven dle stanoveného harmonogramu. Plná elektronizace agendy dočasných pracovních neschopností je naplánována od 1. 1. 2020, tedy v ročním předstihu oproti návrhu předešlého vedení ministerstva. MPSV počítá i s náběhem dvou opatření, která mají s účinností od 1. 7. 2019 zrychlit komunikaci mezi lékaři, zaměstnavateli a orgány nemocenského pojištění. Rozhodnutí, zda bude tento mezistupeň realizován, závisí na politické vůli zákonodárců obou komor parlamentu.
„Naším cílem je plná elektronizace dočasných pracovních neschopností od 1. 1. 2020, ta přinese značné zjednodušení při zpracování této agendy. Uleví lékařům, zaměstnavatelům a zejména zaměstnancům. Mojí prioritou je, aby ohledně systému panovala shoda mezi sociálními partnery, odbornou veřejností a veřejnou správou, což se nám daří,“ říká ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
O průběhu příprav systému a možnostech jeho optimalizace diskutovali zástupci lékařů, zdravotnických zařízení, zákonodárců, sociálních partnerů a odborné veřejnosti u kulatého stolu, který ve středu 13. 2. 2019 již podruhé uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nyní je eNeschopenka projednávána ve výboru pro sociální politiku, pro zdravotnictví a v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny.
„Termíny pro projednání příslušného zákona jsou značně napjaté. Pokud by celý legislativní proces postupoval dobře, mohl by začít zákon platit pár dní před 1. červencem. Situace je tedy z tohoto pohledu velmi složitá a hodně bude záležet na politické vůli v obou komorách parlamentu. V tuto chvíli mohu jen zopakovat, že po technické stránce jsme připraveni,“ zdůraznila ministryně.
S účinností od 1. 1. 2020 má dojít k legislativním změnám v celém procesu rozhodování o pracovní neschopnosti a zjednodušení komunikace mezi dotčenými subjekty (lékař, pojištěnec, zaměstnavatel). Elektronickou neschopenku bude možno vystavit prostřednictvím specializovaného lékařského softwaru nebo cestou bezplatné webové aplikace na ePortálu ČSSZ.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)
Průměrný nájem v Praze loni vzrostl o tři procenta
18.02.2019
Průměrné nájemné bez poplatků v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostlo o tři procenta na 340 korun za metr čtvereční. Za poslední dva roky stouplo téměř o pětinu. Nejvíce se za poslední rok zvýšilo v Praze 7 (o 11,4 procenta), naopak v Praze 2 o 2,3 procenta kleslo. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.
"Ceny v Praze až na drobné mezičtvrtletní výkyvy trvale rostou. V tomto roce lze navíc očekávat, že může přijít další zdražování, které bude způsobeno pnutím na trhu s novým i starším bydlením. To naznačuje mimo jiné fakt, že se počet bytů určených k nájemnímu bydlení v posledních dvou letech snížil o třetinu," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Zlepšení situace podle něj může nastat tehdy, když se na trhu objeví větší počet nových bytů. Počet dostupných bytů pro nájemní bydlení loni meziročně klesl o 15 procent na 6324, za poslední dva roky o 30 procent. Nejvíce jich bylo k dispozici v Praze 5 (1060) a Praze 2 (864), nejméně v Praze 7 (294) a Praze 8 (501). Nových bytů bylo na konci loňského roku k dispozici zhruba o tisíc méně. Nejdražší nájmy jsou v centru Prahy, v Praze 1 činí v průměru 433 korun za metr čtvereční měsíčně, v Praze 2 je to 389 korun. Naopak nejlevnější jsou okrajové části Praha 9 (299 korun za metr čtvereční) a Praha 10 (303 korun).