Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Koruna bude dále posilovat, za rok by mohlo stát jedno euro 25 korun
12.08.2018
Kurz české měny by měl v příštích 12 měsících posílit o více než dvě procenta. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného průzkumu, který mezi 31 ekonomy a analytiky významných domácích i zahraničních finančních domů pravidelně provádí agentura Reuters.
Zatímco nyní se za jedno euro platí okolo 25,60 koruny, za rok by se měl kurz dostat k 25 korunám. Ve výhledu tří a šesti měsíců pak ekonomové v průměru očekávají kurz okolo 25,50, resp. 25,40 Kč. Zpevnit by měla tuzemská měna i vůči dolaru. Zatímco nyní se za jeden dolar platí něco málo přes 22 korun, za 12 měsíců analytici v průměru predikují kurz 20,32 koruny za dolar. “Vzhledem k tomu, že ČNB patrně bude v letošním roce ještě dále zvyšovat úrokové sazby, tak by koruna měla postupně dále posilovat. V letošním roce však pravděpodobně zůstane nad hranicí 25 Kč za euro,” řekl HN Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank v České republice. Zmíněnou hranici by koruna měla podle výhledu ING Bank prolomit až v závěru prvního čtvrtletí příštího roku. Česká národní banka svou klíčovou, takzvanou dvoutýdenní repo sazbu, za kterou si u ní komerční banky ukládají přebytečnou hotovost, zvýšila naposledy minulý týden o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. Předtím ji posunula nahoru na předešlém zasedání bankovní rady na konci června. Od loňského dubnového konce měnových intervencí vzrostla repo sazba již celkem pětkrát.
Restaurace mají nedostatek kuchařů a číšníků
10.08.2018
Prezident Asociace hotelů a restaurací navrhuje, aby se otevřely možnosti pro zahraniční pracovníky ze zemí mimo EU. Jinde v Evropě to funguje, říká.
Nízká nezaměstnanost, která v Česku v červenci činila 3,1 procenta a v Praze 2,1 procenta, se projevuje i v gastronomickém odvětví. Nejen v pražských restauracích se provozovatelé potýkají s nedostatkem personálu, ať už kuchařů, nebo obsluhy. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka by situaci zlepšilo otevření trhu práce zájemcům z ciziny.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Tuzemská ekonomika šlape stále výborně
09.08.2018
Firmy v České republice dále ovlivňuje pozitivní vývoj ekonomiky a vývoj hrubého domácího produktu (HDP), který roste pátým rokem. Přesto letošní průměrné výsledky české ekonomiky nedosáhnou loňských rekordních hodnot, vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky mezi podnikateli za letošní druhé čtvrtletí. Výraznější zvrat v následujících měsících ale žádný z ukazatelů šetření nepředvídá.
"Podniky očekávají, že budou mít v následujících třech až šesti měsících dostatek zakázek. Pozitivní hodnocení zůstalo i u růstu investiční aktivity," uvedl hlavní ekonom a ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek. Firmy se však stále potýkají s nedostatkem pracovníků. Navíc očekávají, že zaměstnanost v tomto i příštím roce ještě mírně vzroste. Na trhu práce je citelná rivalita, podniky si vzájemně přetahují zaměstnance a bojují s vysokou fluktuací, dodal Čížek. V druhém letošním čtvrtletí opět rostly mzdy, zdražují podle něj ale i dodavatelské ceny, jako jsou energie či služby. Podniky úměrně tomu zatím nezdražují své výrobky ani služby, což ovlivňuje jejich konečnou ziskovost. Jejich zisky celkově proto nerostou tak rychle jako v posledních letech, podotkl. Z šetření vyplývá i to, že se firmy zajišťují proti kurzovému riziku. Téměř 20 procent podniků používá dobrovolně euro i v tuzemských transakcích, což ilustruje význam evropské měny v české ekonomice.
Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží
07.08.2018
Kvůli nepřízni počasí bude letos celková produkce obilovin nižší. To zřejmě zvýší ceny pečiva.
Pečivo a výrobky z pšenice letos podraží. Důvodem je cena pšenice, která kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vzrostla proti květnu a červnu až o pětinu. Uvedl to dnes v tiskové zprávě předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole. Letošní nepříznivé počasí v průběhu vegetace obilovin má za následek snížení výnosů a celkového množství produkce, dodal. V tuto chvíli není jasné, jak markantní zdražení bude. Mlýny zatím kupují obilí ze skladů a zemědělci dosud nezačali prodávat pšenici z nové sklizně, která bude brzy dokončena. "Evropský trh obilovin se ustálí až v průběhu následujících několika měsíců, proto není důvod k panice, že ale budeme nuceni sáhnout hlouběji do peněženky, je jisté," poznamenal Chochole.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)