Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Další zdražování hypoték
22.03.2018
Zájem klesá, čekají se akční nabídky. Průměrná úroková sazba hypoték v únoru vzrostla na 2,36 procenta ročně. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Předpovědi analytiků, že průměrné sazby hypotečních úvěrů letos vzrostou o 0,05 až 0,1 procentního bodu měsíčně, se zatím naplňují. Podle statistiky Fincentrum Hypoindex v únoru lidé dostávali nové hypotéky v průměru za 2,36 procenta ročně. To je o 0,08 procentního bodu víc než v lednu. Před rokem v únoru byla sazba 1,87 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Čeští exportéři mají po skončení intervencí problémy
21.03.2018
bjem českého vývozu zboží do zahraničí nadále roste. Jen za loňský rok dosáhl rekordních 4,2 bilionu korun. Exportérům však i přes dobrá čísla dělá starosti posilující měna.
Ta od loňského dubna, kdy skončily intervence ČNB, zpevnila vůči euru již zhruba o šest procent. A třeba oproti americkému dolaru pak dokonce o více než 20 procent. Silnější měna znamená, že vývozci za příjmy v eurech či dolarech dostanou po přepočtu na koruny méně.
Firmy investují do pohybu svých zaměstnanců
19.03.2018
Stále více zaměstnanců se hýbe v pracovní době. Společnosti nabízejí protahující cvičení, plavání, volejbal nebo pilates.
Osm trenérů každý den vyráží do dvou budov, kde sídlí společnost ExxonMobil. Během odpoledne prochází postupně všemi patry a s malými skupinkami lidí cvičí přímo u jejich pracovních stolů. Tuto možnost mají všichni z 1200 zaměstnanců. Cvičení, které firma nabízí už 10 let, je zaměřené na protažení zad, krku a rukou. Kdo chce, může v pracovní době využít i cvičení na gymnastických míčích.
Ceny v průmyslu poprvé od konce roku 2016 meziročně klesly
16.03.2018
Ceny v průmyslu letos v únoru poprvé od konce roku 2016 meziročně klesly, a to o 0,3 procenta. Ceny v zemědělství dále stoupaly, ale růst oproti lednu zpomalil. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě zemědělství rostly také ceny ve stavebnictví a oblasti tržních služeb pro podniky.
Ceny průmyslových výrobců meziročně vytrvale rostly každý měsíc od ledna roku 2017. Od loňského října ale růst postupně zpomaloval a letos v únoru nastal obrat a ceny klesly. "Nižší jsou hlavně ceny dopravních prostředků, chemických látek a výrobků a taky rafinovaných ropných produktů," sdělil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Pokles cen v průmyslu podle analytiků překvapil. "Za únorovým zpomalením stál především vývoj na světových komoditních trzích. Cena ropy brent poklesla o pět procent. Ceny ale klesly i v oblasti výroby dopravních prostředků a potravinářských výrobků, kde se může projevovat vliv silnější koruny," komentovala vývoj cen Jana Steckerová z Komerční banky. V průběhu roku však podle ní index cen průmyslových výrobců opět stoupne.