Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zvýšený prodej ojetých aut v Česku
18.01.2018
Jejich prodej meziročně stoupl, průměrně stojí 200 tisíc korun. V ČR se loni prodalo o sedm procent ojetých automobilů více než v roce 2016. Nejpopulárnějším bazarovým vozem je Škoda Octavia, výrazně vzrostla obliba ojetin s původem v Česku.
Vyplývá to z dat zveřejněných společností Cebia. V Česku se loni prodala ojetá auta za 152 miliard korun, což je o 18 miliard více než v roce 2016. Počet prodaných ojetin stoupl o sedm procent na 750 000. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia. Loni bylo individuálně dovezeno a zaregistrováno 170 634 ojetých aut, tedy o čtyři procenta meziročně více. Zbývajících 579 366 ojetých vozidel bylo koupeno v tuzemsku. Prodej ojetin s tuzemským původem rostl dvakrát rychleji než ojetin dovážených.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz/)
Dotace na lesy byly nehospodárné, tvrdí NKÚ
18.01.2018
Postavily se i posedy za 300 tisíc. Jeden ze žadatelů chtěl dotaci na vybudování pěti pozorovatelen zvěře. Na jednu z těchto pozorovatelen získal 348 000 korun, na každou další dostal 295 000 korun.
Dotace na podporu lesnictví v letech 2011 až 2016 byly nehospodárné. Jejich pravidla nenutila příjemce dosáhnout nejvýhodnějších cen. V některých případech byly postaveny posedy za 300 000 korun, za opravu metru lesní cesty po kalamitě se platilo i 13 000 korun. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval, jak ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a některé krajské úřady vybíraly a hodnotily žádosti o dotace. Ministerstvo se závěry NKÚ nesouhlasí, některá doporučení ale v současném programovém období využilo.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pražská burza je na nejvyšší úrovni od srpna 2011
17.01.2018
Pražská burza počtvrté za sebou rostla a úterní obchodování zakončila na nejvyšší úrovni od srpna 2011. Index PX následoval světové trhy a přidal 0,53 procenta na 1114,92 bodu. Na nevyslovení důvěry menšinové vládě Andreje Babiše akciový trh nijak nereagoval. Vyplývá to z internetových stránek burzy a komentářů analytiků. Česká koruna dnes k euru zpevnila pod 25,50 Kč za euro, vůči dolaru po výrazném posilování z předchozích dnů mírně ztratila.
Na maxima od léta 2011 se pražská burza dostala už před loňskými Vánocemi, po mírném poklesu mezi svátky se po Novém roce vrátila k vzestupu. V úterý rostly akcie bank i elektrárenské společnosti ČEZ, cenné papíry likérky Stock Spirits vyskočily o více než čtyři procenta. "Pozitivní sentiment na globálních akciových trzích – růst evropských burz a otevření amerických indexů po volném dni na nových historických maximech – pomohl k růstu i pražské burze," podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. "Nevyslovení důvěry vládě Andreje Babiše tuzemský akciový trh nijak neovlivnilo," doplnil analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Z bankovních emisí vzrostla nejvýrazněji Komerční banka o 1,03 procenta na 934,50 koruny, Erste Bank si polepšila o 0,45 procenta na 1006 korun a Moneta Money Bank o 0,36 procenta na 82,90 Kč. Akcie pojišťovny VIG naopak oslabily o 0,68 procenta na 725,50 koruny.
Některé firmy už musí odmítat každou třetí zakázku
15.01.2018
Nedostatek pracovních sil na českém trhu začíná dopadat na fungování firem. Dvě pětiny malých a středních podniků a živnostníků se už dostaly do situace, kdy kvůli nedostatku zaměstnanců nemohly vzít další zakázku. Více než desetinu zakázek muselo odmítnout 14 procent firem, tři procenta firem dokonce musela odmítnout každou třetí nabízenou zakázku, vyplývá z pravidelného šetření Index očekáváním firem ČSOB.
"Zjištění mezi malými a středními podnikateli jen potvrzují, že nedostatek zaměstnanců je v současnosti v Česku hlavní bariérou pro další ekonomický rozmach. To, že některé firmy musí odmítnout každou třetí zakázku, je alarmující," řekl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. Poptávka po nových pracovnících proto nabývá na síle. V sektoru malých a středních podnikatelů plánuje letos nabírat nové zaměstnance téměř třetina firem. Přijímat nové pracovníky chystají především firmy s obratem nad 40 milionů korun. Se snižováním počtu zaměstnanců počítají jen tři procenta dotazovaných. Zbytek žádné změny nepředpokládá. "Nedostupnost zaměstnanců je náš největší problém. Musíme nuceně zvyšovat mzdy, aby byl někdo vůbec ochotný pracovat. Je zoufalý nedostatek kvalitní pracovní síly," souhlasil ředitel Ski areálu Monínec Jaroslav Krejčí. Hlavním problémem na trhu práce je podle průzkumu ČSOB obecný nedostatek zájemců o nabízené pozice. A pokud se nějací kandidáti objeví, tak často nemají praktické zkušenosti ani potřebnou kvalifikaci a často disponují špatnými pracovními návyky. I přesto si kladou zcela neadekvátní požadavky na finanční ohodnocení a žádají nesplnitelné benefity.