Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obchodníci už nebudou moci vybírat zvláštní poplatky za platby kartou
12.01.2018
Až dosud mohli obchodníci lidem naúčtovat přirážku za platbu kartou. Většina obchodů tím své zákazníky neobtěžuje a poplatek, který za každou transakci samy platí, tak promítá do ceny zboží. Možnost naúčtovat tento náklad k ceně však stále využívají hlavně menší prodejny, ale i restaurace a e-shopy. Počínaje touto sobotou to má skončit.
Zákaz zdůvodňovaný snahou o větší rozšíření bezhotovostních plateb a také předchozím zlevněním plateb kartami, o které se postarala regulace Evropské unie, se vztahuje na běžné karty typu MasterCard a Visa. Vychází z evropské směrnice a v Česku ho obsahuje nový zákon o platebním styku, který začne být účinný právě od 13. ledna. Speciální přirážky si obchodníci k ceně mohli připočítávat bez kolize se zákonem od roku 2010, když na to zákazníka předem upozornili. Obvykle se tento poplatek v minulosti pohyboval od 1,5 do tří procent z ceny zboží nebo služby, někteří ho v poslední době snížili. Například cestovní kancelář Fischer si účtovala přirážku k ceně zájezdu ve výši dvou procent, teď je to 0,5 procenta. "Nové legislativě pochopitelně vyhovíme a stávající poplatek vybírat přestaneme. Je však potřeba říci, že za jednu cestovní smlouvu ve výši 50 tisíc korun zaplatí cestovní kancelář na poplatcích zhruba 250 korun při platbě kartou, oproti 10 korunám za převod z účtu na účet. V nízkomaržovém odvětví cestovního ruchu je to výrazný rozdíl. V nejbližší době proto zvážíme, jestli nezachováme zhruba poloviční poplatek za způsob placení, který ale bude v souladu s novou legislativou," říká Aleš Vítek, finanční ředitel Fischer Group, která loni utržila zhruba pět miliard korun. Zákon přitom říká, že žádné příplatky u běžných karet lidem od zítřka naúčtovat nesmí.
Úvěry za téměř 60 miliard korun
10.01.2018
Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 59,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 18 procent.
Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření však poklesl zhruba o desetinu. Spořitelny jich loni uzavřely zhruba 426 500. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Nejvíce volných pracovních míst v historii ČR
10.01.2018
Firmy hledají už 217 tisíc zaměstnanců. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí.
Počet volných míst, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl ke konci loňského roku na 216 629, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti předloňskému prosinci jich přibylo 84 tisíc. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí. Jde o nejnižší prosincovou hodnotu od roku 1997. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je téměř 260 tisíc.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Odpůrci EET tvrdí, že loni zaniklo kvůli EET 3000 hospod a restaurací
10.01.2018
Ministerstvo to odmítá. Každý rok zaplatí podnikatelé za provoz a servis EET nejméně dvě miliardy korun, spočítali zástupci podnikatelských svazů a živnostníků. Kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) během loňského roku ukončilo činnost 3000 hospod a restaurací, především na venkově.
Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci podnikatelských svazů a živnostníků, mimo jiné Podnikatelských odborů, Asociace farmářských tržišť, Strany soukromníků ČR nebo Asociace živnostníků. Dodali, že výběr DPH byl navíc u oborů nepodléhajících EET třikrát vyšší výběr DPH u oborů spadajících pod EET. Ministerstvo financí kritiku odmítlo, EET považuje za opatření, které zásadním způsobem přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Ministerstvo meziročně v segmentu stravovacích a ubytovacích zařízení zaznamenalo nárůst počtu registrací k DPH o 854 subjektů. „Je tedy patrné, že obavy z hromadného ukončování podnikatelské činnosti se v žádném případě nepotvrdily,“ uvedl úřad.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)