Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika zrychlila ve 3. čtvrtletí meziroční růst na 5 procent
01.12.2017
Statistici potvrdili, že česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za poslední dva roky. Meziroční růst HDP dosáhl 5 procent, v porovnání s předchozím čtvrtletím to je růst o 0,5 procenta, ukazují data Českého statistického úřadu. Česká ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Ze zemí, které zatím údaje za třetí kvartál zveřejnily, jsou na tom lépe pouze Litva a Rumunsko. Stejný růst jako Česko měli také Poláci.
Za posílením růstu ekonomiky stojí silná domácí poptávka. Podobným dílem přispěly jak investice, tak i spotřeba domácností. Rovnoměrně rozložený růst ekonomiky chválí hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Snižuje to riziko, že současná hospodářská expanze by měla rychle a citelně zpomalit. Růst české ekonomiky má v současnosti mimořádně silné základy," uvedl Kovanda. Investice podniků se na růstu HDP podílely 1,6 procentního bodu. "Podniky se přizpůsobují rostoucí poptávce v situaci, kdy na trhu práce v podstatě není možné najít novou pracovní sílu. Investují tak do výrobních prostředků, které nepotřebují tolik obsluhy a uvolní tak část pracovní síly," uvedl Viktor Ziesel, ekonom Komerční banky. Meziročně byly investice dokonce o 7,5 procenta vyšší. Ziesel zároveň dodává, že se k investicím přidává i veřejný sektor, který čerpá prostředky z evropských fondů. Obdobně silná byla také spotřeba domácností, která meziročně vzrostla o 4,4 procenta. Lidem umožňuje více utrácet rekordně nízká nezaměstnanost a růst mezd. Podíl lidí bez práce se pohybuje na historickém minimu. V říjnu klesla nezaměstnanost na 3,6 procenta. Aktuálně je v Česku téměř 210 tisíc volných pracovních míst.
Jaderná elektrárna Temelín překonala roční rekord ve výrobě elektřiny
29.11.2017
Elektřina by pokryla by spotřebu českých domácností. Jaderná elektrárna Temelín překonala dosavadní roční výrobní rekord z roku 2012.
Letos už vyrobila 15,302 terawatthodin (TWh) elektřiny - rekord padl 27. listopadu v poledne. K půlnoci na dnešek dosáhla letošní výroba 15,329 TWh elektřiny, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců. Na dosavadní dobré výsledky má podle něj vliv plynulý provoz a dobře zvládnutá plánovaná odstávka druhého bloku, v němž se vyměnilo palivo.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Příspěvek na bydlení - nově
28.11.2017
Ke změnám dochází i v příspěvku na bydlení. Novela zákona zpřesnila výčet nákladů na bydlení.
Současně byla doplněna podmínka, že pro příspěvek na bydlení musí být náklady na bydlení podrobně rozepsány na jednotlivé položky, od ledna 2018 tedy nepůjde dokládat náklady na bydlení jednou (paušální) částkou. U všech jednotlivých položek se uvede, zda dané náklady jsou nebo nejsou placeny zálohově. Zúčtování zálohových plateb musí být doloženo minimálně 1x za 12 měsíců. U nájemních vztahů, které jsou sjednány na méně než 12 měsíců, je nutné zúčtování předložit vždy ke konci platnosti smlouvy. K nově podaným žádostem od 1. 1. 2018 musí být vždy doloženo poslední zúčtování zálohových plateb, nejpozději do 12 měsíců po jejich posledním zúčtování. Pokud dotyčný přehled nedoloží, nebude mít na příspěvek na bydlení nárok nebo mu Úřad práce ČR dávku odejme
Hranice příjmu pro nárok na přídavek
28.11.2017
Od ledna se zvyšuje hranice příjmu potřebná pro nárok na přídavek na dítě z 2,4 na 2,7 násobek životního minima.
Na dávku tak dosáhne více rodin a podpoří se tak i ty, kde rodiče pracují, ale mají relativně nižší příjmy. Dále se zvyšují částky přídavku na dítě o 300 korun pro děti pracujících rodičů (alespoň jeden z rodičů musí mít příjem ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti či dávky nahrazující tento příjem). Nově tak budou činit 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte. O navýšení přídavku na dítě není třeba žádat, po splnění podmínek a po doložení dokladu o čtvrtletním příjmu ÚP ČR provede výběr základní či zvýšené výměry automaticky.