Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Firmy v Česku experimentují s roboty
20.11.2017
Rekordně nízká nezaměstnanost způsobuje potíže hlavně rostoucím firmám. Ty jen těžko hledají nové pracovníky do rozšiřovaných závodů. Nezbývá než automatizovat. České podniky se také více pouští do experimentů s roboty. Příkladem mohou být dvě firmy z oblasti automobilového průmyslu.
V závodě skupiny Continental v Brandýse nad Labem zkouší do práce mezi lidi zapojit kolaborativního robota. Takového, který je určený ke spolupráci s lidmi. Jde o chytré robotické rameno, které živým lidem kolem sebe pomáhá s přemísťováním vyráběných autorádií a navigací. Zatím se jeho použití testuje a výuka robota vypadala spíše legračně. Člověku stačí říct, že má vzít autorádio a zapojit ho do testovacího zařízení, s robotem to tak jednoduché není. Aby pracoval spolehlivě a nic ho nevyvedlo z míry, je třeba přece jen více programování. Člověku nevadí, že je něco o deset centimetrů vedle a otočené, robot na to musí být připravený. Vyšší časová investice do zaučování se ale nakonec vyplácí. Až se robot zacvičí, bude ochoten pracovat nonstop už neustále. Nebude stát o pauzu, o vyšší mzdy, dovolenou a neodejde ke konkurenci. V průměru by měl zácvik takového robota trvat půl dne.
Čeští senioři mají vyšší důchod než Slováci
15.11.2017
Čeští senioři měli loni v průměru 42,9 procenta průměrné mzdy. Ta loni činila 27.575 korun. Na Slovensku byl poměr vyšší, odpovídal 45,77 procenta průměrného výdělku. Ten dosahoval 912 eur (23.307 korun).
Starobní penze z veřejného důchodového systému jsou v Česku vyšší než na Slovensku. Čeští důchodci mají v průměru o 900 korun vyšší penzi než jejich slovenští vrstevníci. Ti zase ale dostávají vyšší důchod v poměru k průměrné mzdě. Na Slovensku pobírají průměrně částku, která odpovídá zhruba 46 procentům tamního průměrného výdělku, v Česku je to 43 procent. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenské Sociální pojišťovny.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Inspekce rozdala českým e-schopům pokuty za 1,5 milionu korun
15.11.2017
E-shopy stále opomíjí povinnost informovat spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.
Jde o nejčastější prohřešek, který Česká obchodní inspekce zjistila během kontrol on-line obchodníků ve třetím čtvrtletí. Od července do září inspekce provedla 203 kontrol a porušení právních předpisů zjistila u více než 84 procent z nich. ČOI se při kontrolách zaměřuje na problematické on-line obchody.
(Zdroj: byznys.lidovky.c)
Do Uberu se chystá investovat deset miliard dolarů konsorcium v čele se SoftBank
13.11.2017
Konsorcium v čele s japonskou skupinou SoftBank Group a s americkou Dragoneer Investment Group hodlá investovat miliardy dolarů do americké alternativní taxislužby Uber Technologies. Bez dalších podrobností to uvádí nedělní prohlášení obou společností. Podle zdrojů agentury Reuters jde o sumu kolem deseti miliard dolarů (přes 219 miliard korun).
Konsorcium hodlá do nových akcií Uberu investovat zhruba jednu miliardu dolarů a od stávajících investorů koupit akcie až za devět miliard dolarů. Dohoda zahrnuje i změny ve vedení firmy. Uber je nyní ceněn na 68,5 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun) a z tohoto ohodnocení bude také vycházet cena nových akcií. Cena sekundárního odkupu od nynějších akcionářů má být nižší. Dlouho očekávaná transakce byla zveřejněna už v říjnu, ale byla odložena kvůli právnímu sporu mezi investorem Benchmark Capital a spoluzakladatelem Uberu Travisem Kalanickem, který byl v červnu donucen odejít z funkce generálního ředitele. Benchmark Kalanicka vinila, že loni zadržoval řadu stěžejních informací získaných z představenstva, jakož i z úmyslu udržet si moc ve firmě i po rezignaci. Kalanick, který je stále jedním z největších akcionářů Uberu, v neděli dospěl se společností Benchmark ke konsensu. Investici tak dali zelenou.