Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
O české produkty je v zahraničí zájem
06.11.2017
Jan Prokeš - redaktor
6. 11. 2017 10:33 (aktualizováno 12:28) Byznys
Facebook Twitter Google+ Přeposlat
reklama
reklama
Inflace vzroste na 2,9 procenta v roce 2018, odhaduje Hospodářská komora.
Letos zrychlí česká ekonomika růst na 4,5 procenta z loňských 2,5 procenta.
Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka.
Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta, tvrdí Hospodářská komora
Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta, tvrdí Hospodářská komora
autor: Shutterstock
Zástupci firem se přidali k ostatním institucím, které vylepšují odhad kondice tuzemského hospodářství. Česká ekonomika letos podle prognózy Hospodářské komory poroste o 4,5 procenta. Stejné tempo předvídá také Česká národní banka, odhad na letošní rok vylepšila na 4,3 procenta nedávno i Česká bankovní asociace. V příštím roce by růst HDP měl podle komory zpomalit na 3,6 procenta.
"Česká ekonomika prožívá dobré období. Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka, stabilizace v eurozóně, která se přetavuje do zahraničního obchodu, ale dopadá i na soukromé investice firem. To vede k větším zakázkám, tlaku na přijímání lidí. Při situaci na trhu práce to znamená růst mezd. Ten se potom přelévá do dalšího pozitivního faktoru, kterým je rostoucí spotřebitelská poptávka," řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Export by měl letos růst o více než sedm procent, stejné tempo by si podle odhadů měl udržet i v příštím roce. Nedaří se ale všem sektorům, například stavebnictví v září kleslo o 1,1 procenta. Ekonomický analytik komory Petr Zahradník to vyčítá hlavně veřejnému sektoru. "Stavebnictví se stalo rukojmím neschopnosti využívat velkorysé možnosti finančních programů EU," tvrdí Zahradník. České vládě vytkl i zdlouhavé procesy, kterými musí každý projít, než může začít stavět. Podle prognózy bude i v příštím roce pokračovat výrazný růst mezd a nízká nezaměstnanost. Pracovníci si nominálně polepší o 8,6 procenta, podíl lidí bez práce se sníží na 4,1 procenta.
Průmysl v září zpomalil růst na 4,4 procenta
06.11.2017
Průmyslová výroba v Česku v září zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta. K růstu nejvýrazněji přispěly energetika a výroba vozidel. Proti srpnu průmyslová produkce klesla. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
Po očištění o sezonní vlivy se průmyslová výroba v porovnání s předchozím měsícem snížila o 0,4 procenta. Letošní září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. "Zářijový růst tuzemského průmyslu se opírá o globální růst poptávky, o solidní a po letech opět plošný růst eurozóny i o poptávku domácí. Situace bude příznivá i v dalších měsících," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Za celý letošní rok podle něj průmysl vykáže růst zhruba o pět procent. Vývoj průmyslu podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačuje, že česká ekonomika nadále zůstává ve výborné kondici a zároveň je už ale růst příliš vysoký. "Budoucí ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky očekáváme na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se pravděpodobně bude postupně blížit k bodu svého nasycení. Zatím však důvod k pesimismu nevidíme," uvedl. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla se v září meziročně zvýšily o 30,9 procenta, výroba motorových vozidel o 3,7 procenta a chemická výroba téměř o čtvrtinu. Pokles postihl těžební průmysl či výrobu nápojů.
Ekonomy překvapil silný růst českého hospodářství
27.10.2017
Česká bankovní asociace výrazně zvýšila odhady pro letošní růst ekonomiky. Zatímco ve své červencové prognóze očekávala, že HDP vzroste o 3,2 procenta, nyní svůj odhad přehodnotila na 4,3 procenta. "Překvapil nás nečekaně silný růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí letošního roku i vývoj na trhu práce. Už dva roky slýcháme, že míra nezaměstnanosti nemá kam klesat, a ona přesto dál klesá," uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.
S tím, jak firmy musí zvyšovat tempo růstu mezd, aby získaly nové zaměstnance a udržely si ty stávající, sílí i spotřeba domácností. Ta bude podle ČBA i nadále hlavním tahounem růstu ekonomiky, ale čím dál více se přidávají i další faktory. "Růst je široce založený, přispívají k němu všechny tři hlavní složky - spotřeba, investice i zahraniční obchod," řekl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. K oživení investic v podnikové sféře podle něj přispívá i zdražování práce. "Firmy se kvůli čím dál vyšším mzdovým požadavkům zaměstnanců budou postupně snažit nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," řekl Rožumberský. ČBA zároveň předpokládá, že firmy pod zahraniční kontrolou budou mít vyšší sklon k reinvestování zisku v české ekonomice. "Mnoho let byly zisky těchto firem rozdělovány v poměru jedna čtvrtina reinvestic a tři čtvrtiny dividend. Je možné, že zdražování práce tento poměr nakloní více k reinvesticím. Také odhady pro růst ekonomiky na příští rok jsou v nové prognóze ČBA optimističtější než před třemi měsíci. Kromě stále se zvyšující spotřeby domácností a investic podniků zesílí také role státu. "Letos zatím investice ve veřejném sektoru pokulhávaly, do konce příštího roku se ale musí dočerpat 70 miliard korun z evropských fondů, proto výdaje na rozvoj infrastruktury výrazně porostou," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.
Naplno se rozjíždí další kolo kotlíkových dotací
26.10.2017
Na nový kotel můžete dostat dotaci přes 100 tisíc korun. Stát začíná rozdělovat peníze. Do konce října vyhlásí všechny kraje další vlnu kotlíkových dotací, zatím tak učinily čtyři.
Na výměnu kotle mohou majitelé rodinných domů nebo obyvatelé domů, kde jsou maximálně tři byty, získat příspěvek až 127 500 korun. Oproti minulosti už není možné získat dotaci na nový kotel, který je určen čistě na pálení uhlí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)