Nová pravidla osobního bankrotu vyčistila trh
12.09.2017
Žádostí o oddlužení výrazně ubylo. V červenci a srpnu bylo podáno jen 40 procent žádostí o osobní bankrot jako ve stejné době před rokem.
Od července totiž platí nová pravidla, podle kterých se snížila odměna pro právníky nebo insolvenční správce za sepsání návrhu na oddlužení. Ministerstvo spravedlnosti změny hájí, pomohly z trhu dostat nepoctivé „oddlužovací agentury“.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Omezení úmyslné těžby dřeva
07.09.2017
Nevylučuje se ani dočasný zákaz těžby. Lesy ČR či Vojenské lesy a statky dostaly od ministerstva zemědělství doporučení, aby přestaly s úmyslnou těžbou dřeva do doby, než se podaří zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo poškozené kůrovcem.
Ministerstvo by mohlo do budoucna dočasně zakázat i veškerou úmyslnou těžbu jehličnanů v ČR. Těžba lesních porostů napadených hmyzími škůdci, která musí být podle lesního zákona prováděna přednostně, dosahuje takového objemu, že množství vytěženého dřeva přesahuje v současné době reálné možnosti tuzemských zpracovatelských kapacit. Část území České republiky navíc v uplynulých týdnech postihla větrná kalamita. Také její přednostní zpracování podstatně zvýší množství suroviny na trhu se dřevem.
Průměrný věk obchodních společností je 12 let
07.09.2017
Od roku 1990 do pololetí 2017 vzniklo v ČR přes 580 000 obchodních společností a přes 93 000 jich zaniklo. Obchodní společnosti na tuzemském trhu působí v průměru 12 let, zatímco na trhu zůstává 84 procent firem z těch, které od roku 1990 vznikly.
Podnikatelů zůstalo za uvedenou dobu 61 procent. Ti ale ukončují svoji činnost po delší době než obchodní společnosti. Zatímco 48 procent zaniklých společností bylo na trhu 16 let a více, podnikatelů to je 59 procent. Věková struktura obchodních společností se od roku 2010 stabilizovala. Zatímco průměrný věk obchodních společností je necelých 12 let, střední délka (medián) jejich věku zůstává posledních sedm let let na hodnotě deset let. To je pozitivní vývoj, neboť ukazuje, že společnosti v české ekonomice procházejí průběžným ozdravným procesem.
Export tuzemských firem vzrostl meziročně o 5,8 procenta
06.09.2017
Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Dařilo se mimo jiné výrobě aut, strojů a zařízení i kovovýrobě. Pokles naopak zaznamenaly výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla či výroba ostatních dopravních prostředků, tedy lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol. O výsledcích českého průmyslu za první prázdninový měsíc ve středu informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Proti předchozímu měsíci byla průmyslová produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně nižší o 9,8 procenta. Tak výrazný pokles ovlivnilo čerpání celozávodních dovolených ve významných podnicích, uvedli statistici. Podle statistiků přispěla nejvíce k meziročnímu růstu produkce motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která byla vyšší o 17,1 procenta. Výroba strojů a zařízení vzrostla o 9,4 procenta, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 5,3 procenta. Naopak produkce a rozvod elektřiny, plynu a tepla klesla o osm procent, výroba ostatních dopravních prostředků se snížila o 28,1 procenta. Pokles o 14,3 procenta zaznamenala těžba a dobývání. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červenci meziročně stouply o sedm procent. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se podle ČSÚ zvýšily o 8,5 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,8 procenta. V průmyslových podnicích, které zaměstnávají více než 50 lidí, se v červenci meziročně zvýšil počet zaměstnanců o 1,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto pracovníků meziročně vzrostla o 7,4 procenta a činila 31 197 korun.
zdroj: ihned.cz