Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Cena kávy je nejdražší za jedenáct let
22.02.2022
Cena kávy se letos zvedla o desetinu. Káva tak letos navázala na trend z loňska, kdy její cena rostla o 76 procent, a zdražila o další desetinu na 109,5 koruny za kilogram. Je tak nejdražší za 11 let. Loňský nárůst byl nejvyšší procentuální od roku 2010. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB.
Vztah mezi cenou kávy na komoditní burze a cenou v kavárně je ale pouze velmi volný, upozornila firma. Za růstem ceny kávy stály především stoupající náklady na dopravu a špatné počasí v klíčových zemích produkujících kávu. Nepříznivé počasí v Brazílii stále trvá a cena kávy může podle analýzy ještě minimálně měsíc pokračovat v růstu, dokud v Jižní Americe neskončí období dešťů. Na cenu kávy v kavárnách má velký vliv mnoho dalších faktorů, jako jsou cena dopravy, energií, obalových materiálů a v neposlední řadě také práce. Kávové společnosti nyní čelí cenové bouři. Vedle růstu cen kávových zrn se potýkají s výrazným nárůstem cen energií a také mezd, což se negativně promítá do jejich zisků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V lednu v Česku zaniklo 1454 firem a 2370 jich vzniklo
22.02.2022
V lednu v Česku zaniklo 1454 společností, o 34 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od prosince 2020. Vzniklo naopak 2370 firem, o 314 méně než v prosinci. Celkem tak v Česku přibylo 916 společností, o 348 méně než v prosinci.
Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz. "Počet zaniklých společností byl v lednu pátý nejvyšší od vzniku ČR. Jde však o přirozený jev. Spolu s tím, jak se zvyšuje počet společností v Česku, zvyšuje se přirozeně i počet těch neaktivních a těch, které se jejich majitelé rozhodnou z jakéhokoli důvodu zrušit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčkova. Polovina rušených společností je podle ní na na trhu 16 a více let.
S
Ceny bytů začínají klesat nejen v Praze
21.02.2022
Sice jen o pár stokorun, ale ceny pražských bytů začaly mírně klesat. V loňském čtvrtém čtvrtletí se cena usadila na 112 tisících korunách za metr čtvereční. Jde o důsledek utahování na hypotečním trhu, kdy půjčky na nemovitosti zdražují nejvyšším tempem za poslední dvě dekády. Zároveň ale začínají růst nájmy a dochází tak k pomalému vyrovnávání nízké výnosnosti pražských nájmů v uplynulých letech.
Kromě méně dostupných hypoték zastavilo růst cen i vyčkávání. Lidé toužící po vlastním bydlení čekají, zdali centrální banka začne v blízké budoucnosti zase sazby snižovat. Česká národní banka (ČNB) už avizovala, že by sazby měly začít klesat, pokud se tak bude dít i s inflací. Nyní je klíčová úroková sazba ČNB ve výši 4,5 procenta. Hypotéky si dnes berou lidé přinejlepším za čtyři procenta a růst úroků se dá podle ekonomů čekat až k šesti procentům. Podle analýzy Bezrealitky a Maxima Reality, sdružených v realitní skupině EHS, naopak byty určené pro profesionální investory, jejichž ceny jsou výrazně nad hranicí 112 tisíc korun za metr, se do veřejné nabídky dostávají stále méně často.
V
Výroba aut v Česku klesla o 11 procent
18.02.2022
Výroba osobních aut v Česku v lednu klesla meziročně o 11,4 procenta na 92 657 vozů. Je to nejhorší lednový výsledek od roku 2010. Důvodem je stále nedostatek čipů, ale i změna výrobního programu v kolínské Toyotě po ukončení produkce pro Citroën a Peugeot. Oznámilo to ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu. Téměř každé desáté auto vyrobené v Česku bylo elektrické. Produkce autobusů a motocyklů meziročně vzrostla.
„Za dalším lednovým meziročním poklesem výroby automobilů stojí hned několik faktorů. V úvodu loňského roku se autoprůmysl ještě nepotýkal s výpadky v dodávkách čipů tak silně, jako jsme to zažili v posledním půlroce. Svou roli ale hraje i obměna výrobkového portfolia kolínské Toyoty, která se po ukončení partnerské výroby s automobilkami Citroën a Peugeot připravuje na spuštění výroby nového modelu Aygo X,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.
Z trojice automobilek se stejně jako v závěru loňského roku dařilo čipové krizi vzdorovat automobilce Hyundai. Ta ve svém závodu v Nošovicích meziročně navýšila výrobu o 17 procent na 21 601 automobilů. Škoda Auto ve svých tuzemských závodech vyrobila 62 352 aut, tedy meziročně o 13 procent méně. Produkce v kolínském závodě automobilky Toyota se meziročně snížila téměř o 40 procent na 8704 aut. Pětinu produkce Hyundai tvořily elektrické vozy, ve Škodě byl jejich podíl šest procent.
V