Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny hypoték dál padají, sazby se však různí
17.04.2019
Průměrná úroková sazba zažila v březnu podle aktuálního hypoindexu největší meziměsíční propad od března roku 2015 a skončila na 2,9 procentech. Zájem lidí o hypotéky navíc podle dat opět pomalu roste. Vyplatí se však porovnávat jednotlivé nabídky bank.
"S březnovým poklesem průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindexu souvisí také výrazné zvětšení rozdílu mezi sazbami jednotlivých bank. Zatímco některé banky pokračovaly ve zvyšování sazeb, jiné se rozhodly pro opak. Vyplatí se tak věnovat více pozornosti výběru banky, u které si sjednat úvěr," radí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum. Doplňuje, že optikou pětiletých i desetiletých fixací u úvěrů s dostatečným zajištěním tedy není žádný důvod kývnout na nabídky bank, jejichž minimální sazby začínají trojkou. Nižší sazby přilákaly do bank více klientů. Ve třetím měsíci roku 2019 bylo sjednáno o 1 703 hypotečních úvěrů více než v únoru a celkem za březen jich bylo 6 664.
Vyrovnaný rozpočet Česko nechystá
15.04.2019
I příští rok se "sekera zasekne" o 40 miliard. Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů na 1,598 bilionu korun. V roce 2021 by to mělo být 1,661 bilionu korun a o rok později 1,730 bilionu korun. Vyplývá to z návrhu Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí, kterou vypracovalo ministerstvo financí.
MF snížilo rámce proti jejich aktualizaci ve Střednědobém výhledu státního rozpočtu České republiky o šest miliard pro rok 2020 i 2021. Způsob určení výdajových rámců se odvíjí od pravidel stanovených zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Konstrukce pravidel zajišťuje, že hospodaření vládních institucí nepřekročí střednědobý rozpočtový cíl. Schválení rozpočtové strategie vládou je jedním z prvních kroků k přípravě státního rozpočtu na příští rok. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Ministerstvo financí plánuje stejný schodek i pro rozpočet na příští rok. Vláda by měla materiál v nejbližší době projednat, jeho součástí je i Konvergenční program. Ten musí vláda poslat do Bruselu každoročně do konce dubna.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Každý pátý zaměstnanec změnil za poslední půlrok práci
15.04.2019
V uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání přes 20 procent Čechů. To je nejvíce od roku 2010, od kdy společnost Randstad v Česku dělá svůj průzkum na toto téma. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v hotelnictví a stravování.
Další pětina lidí si aktuálně novou práci aktivně hledá nebo se po zajímavých pracovních příležitostech poohlíží. Počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci, se proti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým zaměstnavatelem je spokojeno 70 procent českých zaměstnanců. Míra fluktuace byla za poslední půlrok u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 procenta), připadá na věkovou kategorii 25 až 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 procenta).
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Automobilkám se nedaří dohnat loňská čísla, zato stavebnictví se daří
12.04.2019
Průmyslová produkce v Česku po lednovém poklesu v únoru meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Nejvíce k tomu přispělo odvětví energetiky.
Klesla naopak výroba aut. Také stavebnictví se vrátilo k meziročnímu růstu - stouplo o 5,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o půl procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)