Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty
24.03.2025
Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun. Každé auto si uchovává svou hodnotu jinak a některá ji ztrácí o poznání rychleji než ostatní.
Obzvlášť často se přitom o ztrátě hodnoty hovoří u elektromobilů. Motoristický portál TipCars proto porovnal ceny deseti modelů elektromobilů vyrobených v roce 2022, které jsou na portálu aktuálně nejčastěji v nabídce. Zjistil, které z populárních elektromobilů přišly za 3 roky o největší část původní hodnoty1. Zdaleka nejhůře ze srovnání vyšly vozy americké Tesly – Model Y a Model 3. U obou došlo během tří let od výroby k poklesu hodnoty o 47 %. Ojetý Model Y ve verzi Long Range z roku 2022 dnes prodejci průměrně nabízí za 913 tisíc korun. To je o 811 tisíc korun méně, než stál nový. V případě Modelu 3 Long Range letos průměrná nabídková cena dosahuje 791 tisíc korun, tedy o 696 tisíc korun méně než před třemi lety.
Společným jmenovatelem obou modelů je, že toho za sebou nabízené vozy obvykle mají opravdu hodně. U Modelu 3 dosahuje průměrný nájezd tříletých vozů 51 tisíc kilometrů, v případě Modelu Y se dokonce blíží k 90 tisícům kilometrů. Výrazně tak převyšuje ostatní srovnávané modely, jejichž nájezdy se zpravidla pohybují mezi 20 a 40 tisíci kilometry.
V relativně blízkém závěsu za Teslami následuje dvojice modelů Hyundai Kona a BMW i3. V obou případech je možné tři roky starý vůz v bazarech najít s cenovkou okolo 600 tisíc korun. Oproti původním cenám tak došlo u Hyundai Kona k poklesu o 44 %, v případě BMW i3 o 43 %.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Ruský rubl klesl na nové rekordní minimum
07.03.2022
Ruský rubl se propadl na nové rekordní minimum. Výrazně oslabuje euro. Rostoucí ceny ropy v kontextu ruské invaze na Ukrajinu vyvolávají obavy ze stagflace, kterou charakterizuje stagnace ekonomiky, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost. Investoři preferují měny považované za bezpečné, jako je americký dolar či švýcarský frank.
Krátce po 13:00 SEČ si dolar k rublu připisoval 15,2 procenta na 140,25 rublu. S ruskou měnou se obchoduje jen omezeně na zahraničních devizových trzích, ruské trhy zůstanou minimálně do středy zavřené. Akcie se na moskevské burze naposledy obchodovaly 25. února.
V
Válka na Ukrajině tvrdě dopadá na Škodu
04.03.2022
Česká automobilka Škoda Auto schytává jednu ránu za druhou, ruská invaze ji postavila hned před dva problémy. Odstřihla ji od ukrajinských dodavatelů, od kterých jí chybí kabelové svazky především na vůz Enyaq. Jeho výrobu proto zastavila. A protože není jasné, jak dlouho na ně bude automobilka čekat, mohly by se už tak dlouhé čekací lhůty na žádané elektrické SUV ještě protáhnout. Scházející součástky neohrožují pouze výrobu Enyaqu, ale i modelů Scala a Kamiq, dá se proto očekávat zpoždění dodávek i u těchto vozů.
Vedení firmy společně s mateřským koncernem Volkswagen zároveň ve čtvrtek oznámilo, že se kvůli agresi na Ukrajině dočasně stahuje z ruského trhu.
Firma tak ukončí výrobu v tamních závodech ve městech Nižnij Novgorod a Kaluga. Současně zastaví export vozů do Ruska. Jde přitom o její druhý největší trh s celkovým desetinovým podílem, kde loni prodala 90 400 vozů. Z ruských montoven zároveň pochází i 10 procent její loňské produkce, vyjelo z nich více než 87 tisíc vozů. Většina dílů na ně ale pochází z českých továren, do Ruska se dováží.
V
Západ odřízne velké ruské banky od globálních trhů
28.02.2022
Ruská agrese proti Ukrajině trvá už třetí den. Vedle dodávek zbraní z některých států NATO přicházejí Spojené státy, Evropská unie a jejich další spojenci s několika vlnami koordinovaných sankcí. Jejich cílem je tlačit na okolí prezidenta Vladimira Putina, aby válku zastavil.
Sankce mířící na ruské banky a finanční sektor mají odříznout jeho režim od financování na hlavních světových trzích a časem i oslabit ruské hospodářství. Nejsilnější krok – odříznutí Ruska ze systému mezinárodních platech SWIFT – zatím evropští ani američtí politici neudělali. Na sankční seznam se ale přidala přímo jména prezidenta Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
V
Novela pandemického zákona
25.02.2022
Vládní koalice i přes protesty ANO a SPD prosadila ve sněmovně novelu pandemického zákona v legislativní nouzi. Norma, která dává vládě do rukou nástroje pro kontrolu pandemie, zamířila do Senátu, ten ji zamítl těsným poměrem 32 z 61 přítomných senátorů. Zákon zamířil zpátky k projednání do dolní komory parlamentu. Jednání poslanců se opět protáhlo, kvůli vleklým obstrukcím ze strany SPD. Obě vládní koalice nakonec po 37 hodinách zákon prosadily. Prezident pandemický zákon podepsal, ten tak vchází v platnost. V novele jsou nově vyjmenované specifické oblasti, které vláda může v případě pandemické pohotovosti omezit.
Vláda bude smět omezit provoz obchodů, obchodních center, trhů a tržišť například omezením jejich otevírací doby. Novela se týká také všech typů škol, které mohou být omezeny a jimž vláda bude moci přikázat pravidelné testování podobně jako firmám a podnikatelům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Upravený zákon také obsahuje ustanovení o krizovém ošetřovném. Vláda naopak nebude smět podle tohoto zákona podniky úplně zavřít, zrušit akce, omezit pohyb, omezit shromažďování, nařídit pracovní povinnost nebo zavřít hranice, k tomu je stále potřeba vyhlásit nouzový stav. Zákon konkrétně nezmiňuje zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, vláda ovšem bude smět stanovit podmínky, ať už jakékoli, pro konání různých akcí či třeba trhů. Vláda se rozhodla z původní novely vypustit ustanovení, že by kromě ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic dostala pravomoc vyhlašovat opatření i ministerstva obrany a vnitra. Maximální hranice všech postihů, které mohou úřady za porušení zákona uložit, bude nejvýše 600 tisíc korun místo současných tří milionů. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na 800 tisíc korun.
S
(Zdroj: https://www.e15.cz/)