Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Spotřební daň z nafty zůstane snížená do konce příštího roku, schválila vláda
16.09.2022
Vláda na středečním zasedání schválila prodloužení snížení spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na litr do konce příštího roku. Potvrdil to ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Snížení spotřební daně zatím platí do konce září.
Podle středečního vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by sněmovna mohla návrh schvalovat ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze v pátek. Původně on i Kupka hovořili o trvalém snížení spotřební daně z nafty, což nakonec kabinet neschválil.
Aktuálně platí dočasné snížení daně do konce září i u benzinu, prodloužení se ho ale týkat nebude. Stanjura ve středu uvedl, že pokud parlament změnu schválí, musela by vyjít ve sbírce zákonů do konce září.
Původně on i Kupka hovořili o trvalém snížení spotřební daně z nafty, což nakonec kabinet neschválil. "Je to dobrý kompromis mezi tím, že by to skončilo, a trvalým řešením," řekl Stanjura. Důvodem podle něj nejsou vysoké ceny, ale srovnání konkurenčního prostředí zejména s Polskem.
V
V ukončeném spoření lidem leží miliony korun
12.09.2022
Blíží se termín, kdy propadnou státu. Takzvaný II. pilíř důchodového spoření skončil už před šesti lety. Lidé si ovšem stále nevyzvedli více než 5,5 milionu korun, které leží na účtu Finanční správy ČR. Ta je opakovaně vyzývá, aby na své peníze nezapomněli a o jejich výplatu požádali co nejdříve. Už na konci příštího rok se totiž tyto finance převedou do státního rozpočtu bez náhrady. "Ke konci srpna evidujeme stále 1113 účastníků důchodového spoření, kteří si o své prostředky dosud nepožádali. Jedná se o nevyplacené prostředky v celkové výši 5 503 810 korun," upřesňuje zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.
Podle něj je počet lidí, kteří peníze nevyzvedli, stále vysoký. Stejně jako částka, která na účtu zbývá. "A to i přesto, že účastníci byli jak penzijními společnostmi, tak finančními úřady o možnosti vyplacení tohoto přeplatku informováni," podotýká Ronovský. Za poslední rok se přihlásilo o své peníze pouze 183 lidí, kteří si vyzvedli skoro tři miliony korun. Jak upozorňuje Ronovský, nevyzvednuté prostředky z II. pilíře důchodového spoření mohou být vyplaceny pouze na základě podané žádosti o vrácení přeplatku u finančního úřadu v místě bydliště. "Správce daně přeplatek vrátí poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti. Informaci o existenci přeplatku poskytne místně příslušný finanční úřad. K vyplnění žádosti mohou lidé využít webovou aplikaci," dodává ředitel Ronovský.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Třetí zvýšení důchodů
02.09.2022
Už potřetí v letošním roce dojde k valorizaci penzí. Znamená to, že důchodci dostanou více peněz v zářijové výplatě, v průměru si tentokrát polepší o 700 korun. Vůbec první zvýšení důchodů přinesla v lednu řádná valorizace. Průměrný důchod se na začátku roku zvýšil o 805 korun.
O další mimořádnou valorizaci penzí se pak "postarala" rostoucí inflace. V červnu si tedy důchodci polepšili v průměru o 1017 korun. Nyní jim druhá mimořádná valorizace zvýší penze o dalších v průměru 700 korun. Průměrný důchod se tak letos zvýší celkově o 2500 korun a přesáhne částku 18 tisíc korun. Letošní navýšení stálo státní rozpočet o 56 miliard korun navíc. Mimořádné přidání se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Bude započítáno do všech penzí přiznaných až do konce roku 2022.
U zářijové valorizace se stejně jako u té červnové zvyšuje pouze procentuální výměra. Takže od průměrné penze, která v červnu činila 17 330 korun, se odečte základní výměra, která je pro všechny stejná a činí 3900 korun. Zůstane částka 13 430 korun. Ta se zvýší od září o 5,2 procenta, tedy o 699 korun. Minulý rok se na penze podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.
Od ledna 2023 dojde vedle další řádné valorizace ještě ke zvýšení starobních a předčasných starobních důchodů o 500 korun za každé vychované dítě. U již přiznaných důchodů nebude nutné o přiznání výchovného žádat, bude přiznáno automaticky.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Oddlužovací akce milostivé léto startuje v září
29.08.2022
Česká oddlužovací akce, v rámci které se lidé mohou zbavit části svého dluhu u státních institucí, právě startuje. Milostivé léto 2022 potrvá až do 30. listopadu. Dlužníkům stačí, aby zaplatili jistinu a odměnu exekutorovi, která je ovšem oproti loňsku vyšší. Zbytek dlužné částky jim pak bude odpuštěn. Zatímco řada politiků i soukromých firem opakování akce vítá, exekutorům se nelíbí. Milostivé léto se vztahuje na dluhy u veřejných institucí nebo státních či polostátních podniků včetně zdravotních pojišťoven. Jde například o dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetickým úřadům v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám, které evidují nejvíce dlužníků - zhruba 200 tisíc.
Akce se naopak nevztahuje na daňové a správní exekuce, které jsou vymáhané například celní nebo finanční správou nebo správou sociálního zabezpečení.
Stejně jako u prvního milostivého léta, které se uskutečnilo na konci minulého roku, stačí, aby lidé uhradili svůj původní dluh, tedy jistinu, a odměnu exekutorovi. Zbytek dluhu, takzvané příslušenství, jim bude odpuštěno.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)