Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda schválila návrh novely, která snižuje spotřební daň na naftu a benzin o 1,5 koruny
15.04.2022
Vláda ve středu schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Premiér Petr Fiala to oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) před týdnem uvedl, že opatření by mělo platit v období od 1. června do 30. září. U nafty přitom ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale.
Opatřením vláda reaguje na prudký nárůst cen pohonných hmot v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu.
Ministři se na snížení domluvili už před týdnem, tuto středu rozhodli o legislativní úpravě. Musí ji ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.
V
Jiný kraj, jiná mzda
11.04.2022
Elektrotechnici v Jihočeském kraji si vydělají v průměru 55 tisíc hrubého měsíčně. Jejich kolegové v Karlovarském kraji o skoro 18 tisíc méně. I u dalších profesí objevili statistici Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) mnohatisícové rozdíly jen proto, že pracují v jiném kraji. Data také potvrdila, že platy ve státní sféře jsou výrazně vyšší než mzdy ve sféře soukromé. Z nově zveřejněných údajů ISPV vyplývá, že za poslední čtvrtletí loňského roku byla průměrná měsíční mzda v soukromé sféře 41 940 korun. Vzrostla meziročně o 4,9 procenta. Průměrný plat ve státním sektoru byl 47 480 korun, meziročně si polepšil jen o 0,1 procenta. Státní zaměstnanci tak berou v průměru o 5540 korun více než lidé mimo erár. „Odměňování v platové sféře je dané platovými tabulkami, které podléhají nařízením vlády. V posledních letech jsou motorem růstu v platové sféře odvětví zdravotnictví a školství, které odrážejí poptávku po kvalifikovaných zaměstnancích v těchto odvětvích. Samozřejmě nesmíme zapomenout na mimořádné úsilí zdravotníků a jiných zaměstnanců v průběhu pandemie, které mělo pozitivní vliv na jejich odměny a celkový růst platů,“ míní Pavel Mrázek, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima, která pro ministerstvo práce a sociálních věcí každé čtvrtletí vypracovává mzdové statistiky ISPV.
Nejvíce si za uplynulý rok polepšili zaměstnanci v odvětví „činnosti v oblasti nemovitostí“, mzdy jim vzrostly skoro o 20 procent. O deset procent se mzda zvýšila i lidem pracujícím v „kulturní, zábavní a rekreační činnosti“. Ve státní sféře si pak polepšili nejvíce lidé pracující ve vzdělávání, a to skoro o sedm procent.
Kromě rozdílů v sektorech data ISPV odhalila také velké odlišnosti v odměňování na stejných pozicích v různých regionech. Například podle mediánu hrubé měsíční mzdy (jde o prostřední údaj z řady mezd od nejnižší po nejvyšší) berou strojírenští technici nejméně v Moravskoslezském kraji, 36 847 korun. Ve Středočeském kraji pak vydělávají naopak nejvíce, a to 49 277 korun. Ve stejném kraji mají nejvyšší mzdu také nástrojáři a příbuzné profese, medián jejich hrubé mzdy činil 36 749 korun. Naopak jejich kolegové v sousedním Jihočeském kraji vydělávají nejméně ze všech krajů, jen 30 037 korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ministerstvo financí zvažuje, že by nižší spotřební daň u nafty zůstala natrvalo
11.04.2022
Ministerstvo financí zvažuje ponechat sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi. Na dnešním setkání s novináři to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda ve středu schválila snížení spotřební daně na naftu i benzin o 1,50 koruny na litr, a to pro období od 1. června do 30. září. Příslušnou novelu zákona ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.
Podle čtvrtečního vyjádření dopravců je snížení spotřební daně na minimum požadované EU důležitým krokem k obnovení konkurenceschopnosti českých dopravců vůči zahraničním firmám, jejichž vlády už k tomuto opatření přistoupily dříve. Zároveň uvedli, že chtějí s vládou hovořit o tom, aby snížení bylo trvalé. Dál trvají také na přímé finanční pomoci od státu.
V
Které příjmy daníte a co stačí hlásit?
29.03.2022
Z některých příjmů se neplatí daň. Většinou se tyto "osvobozené" příjmy neuvádí do daňového přiznání, jsou však i situace, kdy se oznámit musí. Například loni dostala řada podnikatelů kompenzační bonusy a dotace na pomoc podnikání v době pandemie. "Mezi daňově osvobozené příjmy patří například dědictví, plnění z pojištění majetku, náhrady majetkové újmy a při splnění zákonných podmínek příjmy z prodeje cenných papírů, nemovitostí nebo dary," uvádí Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.
Daňově osvobozený příjem za rok 2021 vyšší než pět milionů korun je však potřeba oznámit finančnímu úřadu. Limit se posuzuje u každého příjmu jednotlivě. Termín pro oznámení takového příjmu je stejný jako pro podání daňového přiznání. Daňová expertka Ivanco například upozorňuje, že v loňském roce obdrželi někteří lidé finanční plnění z důvodu zasažení svých nemovitostí tornádem, zejména na jižní Moravě a v Ústeckém kraji. Obdržená částka z pojištění majetku mohla přitom být v takových případech i vyšší než zmíněných pět milionů korun, a i tito lidé tak musí podat příslušné oznámení na finanční úřad. "Písemné oznámení tak není v praxi pouze záležitostí bohatých lidí, ale v některých situacích se může dotýkat i lidí s běžnými příjmy," upřesňuje Gabriela Ivanco.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)