Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Jednorázové tříměsíční oddlužovací akce mohou využít i dlužníci VZP
09.11.2021
Zbavit se dluhů v takzvaném milostivém létě mohou i dlužníci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Když do 28. ledna splatí původní dlužnou částku a uhradí 908 korun exekutorovi, penále se jim odpustí.
Na tiskové konferenci to oznámil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Největší zdravotní pojišťovna sklízela kritiku za to, že by se u ní v tříměsíční oddlužovací akci mělo dál penále vymáhat. Podle Kabátka pojišťovně dluží 231 000 lidí. Původní dlužná částka činí 13 miliard korun a penále dalších 16 miliard. Milostivé léto je jednorázová tříměsíční oddlužovací akce. Má pomoci lidem, kterým úroky, penále a další platby znásobily původní dluh. Pokud od 28. října do 28. ledna splatí jistinu a odměnu exekutorovi, zbytek se jim odpustí. Podle zákona se to týká dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Zadlužení nesmějí být v insolvenci. Milostivé léto upravuje novela exekučního řádu, kterou prosadili v létě poslanci. Správní rada a vedení VZP dřív uváděly, že podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je penále pro zdravotní pojišťovny součást jistiny. O výkladu se vyjednávalo, čekalo se na stanoviska ministerstev zdravotnictví a spravedlnosti.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nízké daně a peníze na silnice
08.11.2021
Vznikající kabinet nechce lidem ani firmám zvyšovat daně. Koalice Spolu a Pirátů se STAN odsouhlasila program rodící se vlády.
HN získaly soubor patnácti dokumentů, v nichž pět stran představuje své vládní sliby v jednotlivých oblastech. Plán na jedné straně slibuje zlepšení veřejných financí a úspory ve státních výdajích, zároveň chce nový kabinet posílit výdaje na opravu silnic nebo na obranu. Úplně v něm chybí ale návrhy, jak řešit dopady koronavirové epidemie.
V
Vláda zvedla zaručené mzdy pro většinu profesí
08.11.2021
O tisícovku měsíčně by měla vzrůst minimální mzda. Rozhodla o tom vláda. Znamená to, že od ledna nesmí nikdo brát méně než 16 200 korun hrubého. S minimální mzdou roste i zaručená, která jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. Ta se zvýší u náročných pozic až o dva tisíce korun.
Minimální mzda je nejnižší přípustná odměna za práci v klasickém režimu 40 hodin týdně. V současnosti ji pobírá zhruba 140 tisíc lidí. Letos je stanovena na 15 200 korun, od ledna to bude 16 200 korun. Nejnižší výdělek se tak zvedne o cca. 7 procent.
Mnohem zajímavější je z pohledu zaměstnanců takzvaná zaručená mzda, která se automaticky zvyšuje s minimální mzdou a garantuje jednotlivým profesím výši nejnižšího možného příjmu. Týká se většiny lidí. Od nového roku se zvýší o tisíc až dva tisíce korun.
V
Odpouštění dluhů v ČR
04.11.2021
Odpouštění dluhů inspirovalo už i soukromé firmy. Zvažují ho banky i pojišťovací obr. Odstartovalo milostivé léto, nejrozsáhlejší oddlužovací akce v dějinách Česka. Lidé s exekucemi se v něm mohou zbavit dluhů u státních institucí. A nyní už i u některých soukromých. K akci se přidala Air bank, částečně i Home Credit a brzy přibudou další banky.
Podle informací Aktuálně.cz se plánuje připojit i Česká kancelář pojistitelů, díky níž by iniciativa nabyla mnohem větších rozměrů. Milostivé léto má lidi v exekucích zbavit veřejných dluhů. Podmínkou je, aby v termínu od 28. října do 28. ledna dlužník zaplatil jistinu, tedy původní dluh a k tomu 908 korun jako odměnu exekutorovi. Ostatní části dluhu, jako třeba úročené penále z prodlení, kterým se říká příslušenství, mu budou odpuštěny. Podle předkladatelů předlohy poslanců Marka Výborného (KDU-ČSL) a Patrika Nachera (ANO) má akce nejenom pomoci snížit enormní počet exekucí v zemi, kterých je nyní zhruba 4,3 milionu, ale také inspirovat. A to se zřejmě povedlo. K akci se přidávají komerční subjekty. "Rozhodli jsme se k akci připojit, i když se nás přímo netýká. Aktivně jsme oslovili přibližně dva tisíce klientů s individuální nabídkou řešení, která spočívá v tom, že jim promineme část dluhu. Konkrétně všechny úroky po zesplatnění, náklady na soudní řízení i exekuci, pokud v období od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 zaplatí alespoň původní část dluhu k okamžiku zesplatnění a k tomu jednorázovou částku 908 korun na ukončení exekuce," uvedla mluvčí Air bank Jana Pokorná.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)