Začaly změny ve výplatních termínech důchodů
07.04.2025
Změny vyvrcholí v létě. Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. Stát se rozhodl snížit počet výplatních termínů. Pět termínů v druhé polovině kalendářních měsíců se nově přesouvá do jeho první poloviny.
"Důchodci, kteří nyní dostávají svůj důchod k 24. dni v měsíci, jej od dubna budou dostávat ke 14. dni v měsíci (to znamená 24. 2., 24. 3., 14. 4., 14. 5. atd.). Důchodci, kteří nyní dostávají svůj důchod 22. den v měsíci, jej od dubna budou dostávat již 12. den v měsíci apod. Všichni klienti tak budou nově dostávat svou výplatu v jednom z těchto termínů: 2., 4., 6., 8., 10., 12. a 14. dne v měsíci, tedy nejpozději do 14. dne v měsíci," vysvětlila správa. Úřad podotkl, že již dopředu nepřiděloval výplatní termíny v druhé polovině měsíců. Změna se i tak dotkne 1 165 000 důchodců.
Další změna přijde v druhé etapě od letošního července. To se termíny výplat do zařízení sociálních služeb přesunou z 15. dne v měsíci, což je současná praxe, na 12. den v měsíci. "To znamená, že klienti obdrží dubnovou výplatu 15. 4., květnovou výplatu 15. 5., červnovou výplatu 15. 6., ale červencovou a další výplaty již 12. den v měsíci," dodala ČSSZ.
S
(Zdroj: globe24.cz)
Průměrná mzda v ČR loni vzrostla o 7,1 procenta
07.03.2025
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Za čtvrté čtvrtletí průměrná mzda v Česku stoupla meziročně o 7,2 procenta na 49 229 korun. V meziročním srovnání to bylo o 3322 korun víc. Spotřebitelské ceny se ve stejném období zvýšily o 2,9 procenta, reálně tak průměrná mzda vzrostla o 4,2 procenta. Částka směřující na mzdy byla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vyšší o 7,4 procenta, zaměstnanců přitom přibylo o desetinu procenta. Medián mezd, tedy hodnota, proti které má polovina zaměstnanců mzdu vyšší a polovina nižší, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 4,2 procenta na 41 739 korun. U mužů byl 45 004 korun a u žen 38 643 korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Od dubna se mění termíny výplaty důchodů
17.02.2025
Česká správa sociálního zabezpečení změní od dubna dvěma pětinám důchodců a důchodkyň termín výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Týká se to víc než 1,16 milionu lidí. Peníze budou dostávat o deset dnů dřív, tedy jen v první polovině měsíce. Do seniorských domovů a dalších zařízení pak od července důchody dorazí místo 15. dne v měsíci vždy už 12. den. Úřad to oznámil v tiskové zprávě. U důchodů, které správa posílá do zahraničí, se termíny nemění.
Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od správy sociálního zabezpečení pobíralo na konci loňska téměř 2,85 milionu lidí. Změna termínu se týká téměř 1,2 milionu lidí, upřesnilo oddělení komunikace správy. Podle něj úřad u nových penzí dlouhodobě už data ve druhé polovině měsíce nepřiděluje. V roce 2023 celkem 2,22 milionu výplat důchodů provedla správa na účet, necelých 600 tisíc poštou a 24 tisíc do domovů.
Penze se zatím posílají vždy v sudých dnech, a to do 24. dne v měsíci. Výplatních termínů tak od dubna ubude, zůstane jich sedm. Nově budou už jen v první polovině měsíce.
Správa podotkla, že s Českou národní bankou a Českou poštou je změna dohodnutá. Informace včas dostanou i všichni příjemci. Úřad jim pošle v březnu dopis poštou či do datové schránky, pokud ji mají. Změna splatnosti bude i ve zprávě u platby na účet či na výplatním dokladu.
Do domovů listy dorazí v červnu. Posunem termínu přeplatky nevzniknou, nikomu se tak pobíraná částka nijak upravovat nebude, uvedlo oddělení komunikace.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Minimální mzda vzrostla, zaručená mzda u soukromých firem končí
17.02.2025
Od nového roku se v ČR zrušila tzv. zaručená mzda a změnil se způsob zvyšování minimální mzdy. Zaměstnavatelé však musí brát ohled na zákoník práce, který jim ukládá zohlednit nejen vzdělání, ale i znalosti, dovednosti, povahu práce nebo třeba míru odpovědnosti a riziko škod. Zaměstnanec, který se cítí být diskriminován při poskytování mzdy, platu nebo odměny z dohody, se může obrátit na příslušný oblastní inspektorát práce se stížností, popřípadě se se žalobou obrátit na soud.
„Zatímco dříve se minimální mzda zvyšovala podle rozhodnutí vlády, nově se bude automaticky valorizovat na základě průměrné mzdy v národním hospodářství. Pro zaměstnance pobírající minimální mzdu to znamená předvídatelný a pravidelný růst příjmů. Zaměstnavatelé zase ocení možnost lépe plánovat své mzdové náklady do budoucna,“ říká Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz. „Každý rok se bude minimální mzda zvyšovat podle koeficientu, který určuje její podíl na průměrné mzdě. Pro rok 2025 je koeficient 0,422 a minimální mzda dosáhla 20 800 Kč měsíčně, což je o 1 900 Kč více než minulý rok. V roce 2026 se zvýší podle koeficientu 0,434,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
Zaručená mzda, která dříve pomocí osmi kategorií určovala minimální výši odměny podle náročnosti, odpovědnosti a složitosti práce, již neplatí. Ať už jste prodavač/ka, účetní nebo elektrikář/ka, máte jistotu pouze v tom, že vaše mzda nesmí být nižší než minimální mzda.
„Ve veřejném a státním sektoru však zaručená odměna nezaniká úplně. Dosavadní způsob nahradil nový systém tzv. zaručeného platu, který zjednodušil odměňování. Místo původních osmi skupin jsou nově pouze čtyři skupiny. Zatímco nejnižší úroveň zaručeného platu odpovídá minimální mzdě, nejvyšší dosahuje 1,6násobku této částky,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
S
Pracující důchodci si nově mohou přilepšit o tisíce
07.02.2025
Od letošního ledna mohou starobní důchodci, kteří pracují, využít novou slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta. Sleva se týká zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podmínkou je dosažení důchodového věku a pobírání starobního důchodu v plné výši. Deník Aktuálně.cz přináší druhý díl daňového speciálu.
Zatímco zaměstnanci si o slevu musí požádat u svého zaměstnavatele, OSVČ ji budou moci uplatnit až zpětně v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Změna přináší významnou úlevu pro pracující seniory, ale zároveň ruší dosavadní možnost zvýšení důchodu o 0,4 procenta za každých 360 odpracovaných dnů.
• Sleva pro zaměstnance: Řekněte si o ni včas
Zaměstnanci si mohou slevu na pojistném ve výši 6,5 procenta uplatnit od měsíce, ve kterém splní podmínky. K jejímu získání je potřeba:
předložit zaměstnavateli rozhodnutí o přiznání důchodu,
doložit čestné prohlášení nebo potvrzení plátce důchodu o jeho výplatě v plné výši.
Slevu nelze uplatnit zpětně. Pokud si ji zaměstnanec nevyřídí včas, pojistné může být považováno za přeplatek, který lze zpětně získat podáním žádosti na správu sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel má povinnost do osmi dnů vydat potvrzení o vyměřovacím základu, které je k žádosti o vrácení přeplatku nutné.
• Sleva pro OSVČ: až zpětně při ročním přehledu
Osoby samostatně výdělečně činné mohou slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 procenta uplatnit při podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025. Nárok mají za každý měsíc, ve kterém splnily podmínky (tedy měly důchod v plné výši a vykonávaly výdělečnou činnost). Sleva se počítá z poměrné části ročního vyměřovacího základu podle počtu měsíců, kdy OSVČ splnila podmínky.
• Sleva i pro OSVČ v paušálním režimu
OSVČ v paušálním režimu mají na slevu také nárok, ale podmínky se liší podle toho, zda jejich daň z příjmů odpovídá paušální dani:
Pokud daň z příjmů není rovna paušální dani, OSVČ uplatní slevu stejným způsobem jako běžní podnikatelé - v přehledu o příjmech a výdajích.
Pokud daň z příjmů odpovídá paušální dani, musí OSVČ podat zvláštní žádost na správu sociálního zabezpečení. Žádost lze podat nejdříve v květnu 2026.
OSVČ v paušálním režimu ale nemají možnost snížené měsíční sazby pojistného, protože jejich zálohy jsou pevně stanovené podle zvoleného paušálního pásma.
• Ruší se možnost zvýšení důchodu za odpracované dny
Zatímco pracující důchodci budou mít nově nárok na slevu na sociálním pojištění, od 31. prosince 2024 končí možnost získat zvýšení důchodu o 0,4 procenta výpočtového základu za každých 360 dnů výdělečné činnosti. Podmínka 360 dnů musela být splněna do konce roku 2024. Pokud někdo do tohoto data nestihl odpracovat potřebné dny, na zvýšení důchodu už nemá nárok, ani poměrně.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)