Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Objem nákupů a prodejů firem v pololetí v Česku klesl
14.09.2017
Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,5 miliardy dolarů (zhruba 99 miliard korun), což je meziroční pokles o osm procent. I přesto byla Česká republika v pololetí jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila poradenská firma EY. Investoři tak v Česku v pololetí uskutečnili 113 transakcí, což je meziročně o 42 procent méně.
Největší transakcí prvního pololetí v Česku byl prodej brněnského obchodního centra Olympia německé investiční firmě Deutsche EuroShop zhruba za 405 milionů dolarů. Přes 400 milionů dolarů pak činil nákup energetických aktiv skupiny Centrica českým Energetickým a průmyslovým holdingem. Celkově pět z deseti největších obchodů v Česku patří do sektoru nemovitostí. Flieger upozornil, že čeští investoři stále častěji využívají kapitál na domácí akvizice, které tak tvoří až polovinu počtu transakcí. Téměř třetinu pak tvoří investice směřující do Česka. Zájem o firmy v České republice projevili především investoři z USA a Německa. "Nenaplňují se naopak vysoká očekávání od investorů z Číny. V první desítce největších obchodů nenajdeme ani jedno zastoupení čínské společnosti," uvedl. Podle sektorů byl v pololetí v Česku největší zájem o nemovitosti, které v prvním pololetí roku 2017 představovaly téměř čtvrtinu všech transakcí. Největší pokles pak zaznamenal sektor IT. V regionu střední a jihovýchodní Evropy skončilo za Českou republikou na druhém místě Turecko s objemem transakcí za 3,6 miliardy dolarů následované Polskem s 3,2 miliardy dolarů. Celkově se v regionu uskutečnily transakce zhruba za 20 miliard korun, což byl meziroční růst o 42 procent. Počet transakcí v regionu klesl o 28 procent na 473, objem naopak stoupl o 42 procent zhruba na 20 miliard dolarů. V počtu transakcí se do první trojice vedle Česka a Polska (107 transakcí) zařadilo Maďarsko s 66 transakcemi. Pokles Turecka v případě počtu transakcí je podle Fliegera způsoben především napjatou politickou situací.
zdroj: hnonline.sk
Účtenková loterie startuje za tři týdny
12.09.2017
Ministerstvo financí spouští informační kampaň k Účtenkovce. Zveřejnilo mimo jiné detaily o tom, jak se do hry zaregistrovat.
Loterie účtenek má zvýšit efekt elektronické evidence tržeb. Stát ročně na výhrách rozdělí 65 milionů korun. Hlavní cenou bude každý měsíc milion korun. Už za necelé tři týdny budou moci Češi vyhrávat v loterii za své nákupy. Ministerstvo financí zprovoznilo informační web k účtenkové loterii, která má přispět k vyšší efektivitě elektronické evidence tržeb.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Nová pravidla osobního bankrotu vyčistila trh
12.09.2017
Žádostí o oddlužení výrazně ubylo. V červenci a srpnu bylo podáno jen 40 procent žádostí o osobní bankrot jako ve stejné době před rokem.
Od července totiž platí nová pravidla, podle kterých se snížila odměna pro právníky nebo insolvenční správce za sepsání návrhu na oddlužení. Ministerstvo spravedlnosti změny hájí, pomohly z trhu dostat nepoctivé „oddlužovací agentury“.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Omezení úmyslné těžby dřeva
07.09.2017
Nevylučuje se ani dočasný zákaz těžby. Lesy ČR či Vojenské lesy a statky dostaly od ministerstva zemědělství doporučení, aby přestaly s úmyslnou těžbou dřeva do doby, než se podaří zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo poškozené kůrovcem.
Ministerstvo by mohlo do budoucna dočasně zakázat i veškerou úmyslnou těžbu jehličnanů v ČR. Těžba lesních porostů napadených hmyzími škůdci, která musí být podle lesního zákona prováděna přednostně, dosahuje takového objemu, že množství vytěženého dřeva přesahuje v současné době reálné možnosti tuzemských zpracovatelských kapacit. Část území České republiky navíc v uplynulých týdnech postihla větrná kalamita. Také její přednostní zpracování podstatně zvýší množství suroviny na trhu se dřevem.