Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Návrhy na boj proti suchu, možné zdražení vody
27.07.2017
Materiál, jenž zatím nejdůkladněji shrnuje recepty na boj proti suchu, schválila vláda. Text, který vypracovali experti ministerstva životního prostředí, ukazuje, jak se v příštích letech bránit zejména ubývání vody a ničení zemědělské půdy. To už trápí hlavně jižní Moravu a Polabí.
Některá opatření, která koncepce navrhuje, jsou revoluční. Například řeky by se měly postupně vrátit ke svým přirozeným korytům. Výjimečným ekonomickým nástrojem, v případě fatálního nedostatku vody a nutnosti snížit úsporným užíváním spotřebu pitné vody, je možnost zavedení 'pásmových cen' pro vodné a stočné. Při zohlednění sociálních dopadů by byly uplatňovány diferencované ceny podle různé úrovně spotřeby - čím vyšší, tím vyšší ceny pro vodné a stočné," uvádí schválený materiál. Jde prý o hypotetickou variantu, musely by se mimo jiné instalovat nové typy vodoměrů a upravit legislativa.
Český vývoz by měl letos překonat čtyřbilionovou hranici
20.07.2017
Export tuzemských firem by v letošním roce měl stoupnout o šest procent meziročně na zhruba 4,2 bilionu korun, vyplývá to z odhadu společnosti Deloitte. Pořadí exportních destinací by se měnit výrazně nemělo. Mírně poroste i závislost tuzemské ekonomiky na vývozu do EU, odhadují zástupci podnikatelských svazů.
Pro letošní rok Deloitte počítá s růstem objemu vývozu o šest procent po loňském zvýšení o dvě procenta. "Důvodem zrychlení růstu je obrat ve vývoji cen exportu. Zatímco loni vývozní ceny klesly o 3,1 procenta, letos by se měly mírně zvýšit. Zrychlit by však měl také růst reálného exportu, a to díky akceleraci hospodářského růstu v eurozóně, která je hlavním obchodním partnerem české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom společnosti David Marek. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák věří, že letos bude překonána čtyřbilionová hranice exportu. "Sledujeme velký zájem o podnikatelské mise, každý měsíc vyvezeme desítky našich firem do zahraničí jako doprovod vládních reprezentantů či prezidenta. Exportní výkonnost si držíme, přestože ČNB ukončila intervence a koruna posiluje," uvedl Hanák. Hospodářská komora neočekává změny v pořadí hlavních exportních destinací. "Daří se nejen našim hlavním exportním trhům, ale i trhům mimo EU. Výraznější změnu směrem k třetím trhům ale neočekáváme, takže další drobné navýšení závislosti ČR na EU v letošním roce nevylučujeme," dodala hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.
zdroj: ihned.cz
Koruna se poprvé od ukončení intervencí dostala pod hranici 26 korun
20.07.2017
Česká měna ve čtvrtek poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruna dopoledne posílila na 25,995 korun za euro.
Sílu domácí měny stále určuje podle makléře společnosti Roklen Radka Pavlíčka dobrá kondice české ekonomiky, která je navíc podpořena vidinou vyšších úrokových sazeb. "Dá se předpokládat, že po proražení 26 korun za euro se kurz posune o něco výše s tím, jak budou někteří méně trpěliví investoři vybírat zisky," upozornil Pavlíček. S pomocí intervencí udržovala Česká národní banka od roku 2013 kurz koruny k euru nad 27 Kč/EUR kvůli hrozící deflaci. Na začátku letošního dubna centrální banka intervence ukončila, a od té doby postupně koruna vůči euru i dolaru posiluje. K hranici 26 korun za euro se česká koruna přiblížila už ve středu.
zdroj: ihned.cz
Foxconn buduje v Česku logistickou základnu
17.07.2017
Největší světový výrobce elektroniky a počítačových součástek Foxconn přišel do Česka v roce 2000 s cílem vybudovat tady svou regionální centrálu. Nyní tu firma zakládá i svou logistickou základnu. Foxconn vyčlenil všechny týmy, které se podílejí na řízení dodavatelského řetězce a skladování, do jedné společnosti. Ta bude nabízet logistické služby i mimo koncern.
Původně zajišťovala logistiku Foxconnu v oblasti střední Evropy divize Global Logistic Solutions (GLS). Ta se koncem loňského roku stala součástí společnosti Jusda International, která patří do skupiny Foxconn a zajišťuje pro ni dopravu a skladování převážně ve východní Asii. Tato společnost, která provozuje přes 60 logistických center s plochou kolem dvou milionů metrů čtverečních, je jednou z největších logistických firem v Číně. Letos se pak GLS přejmenovalo na Jusda Europe. "Není to ale jen kosmetická změna. Utvořili jsme plnohodnotnou logistickou firmu," říká šéf Jusda Europe Petr Škoda. Podle něj by měla nově vzniklá společnost časem působit v celém regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky, kde bude poskytovat logistické služby jak Foxconnu a jeho zákazníkům, tak bude hledat úplně nové klienty. To má být do budoucna hlavní směr rozvoje firmy. Změna logistické strategie Foxconnu v Česku souvisí s expanzí celé firmy Jusda International, která loni rozšířila svou síť také do Indie, Jižní Koreje a Japonska.