Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Nový exekuční řád čelí kritice
27.06.2019
Návrh novely exekučního řádu v podobě jakou má v současnosti je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží, prodraží a také zkomplikuje. Komora navíc varuje i před možností vzniku takzvaných „exekutorských baronů“. Podle tohoto systému se dlužníci dělí na dvě skupiny a to na ty, kteří ještě v exekuci nikdy nebyli, a na ty, kteří už ano.
Pokud chce někdo uvalit exekuci na osobu z první skupiny, může si vybrat jakéhokoli exekutora v republice. Když se však daný člověk dostane do exekuce znova, musí ji provádět stejný exekutor jako tu první. Kvůli tomu se však po několika letech začnou exekuční pohledávky kumulovat jen u malého množství exekutorů. Služebně starší exekutoři totiž budou muset vyřizovat další a další exekuce, a tak by časem mohli i v podstatě ovládnout celý „trh“, zatímco jejich mladší kolegové budou muset „čekat“ na nové dlužníky.
Česká pošta nahradí zaměstnance moderními technologiemi
27.06.2019
V procesu restrukturalizace plánuje snížit počet zaměstnanců o několik tisíc. Nahradit je chce moderními technologiemi a automatizací. Pro snižování jejich počtu chce využít dobrovolné odchody. Ročně z České pošty totižto odejde až čtvrtina z třiceti tisíc pracovníků, za které pak musí hledat náhradu.
Nyní chybí víc než 1100 zaměstnanců a to podnik do konce dubna přijal téměř tři tisíce lidí. Pošta přitom nové zaměstnance láká řadou benefitů, jako je zkrácená pracovní doba, pět dnů dovolené navíc, stravenky, poukázky na volnočasové aktivity či možnost ubytování v rekreačních střediscích České pošty. Zavedením technologií by se mohl vyřešit problém nedostatku zaměstnanců a snížit ztráta, která loni činila 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91 milionů korun.
Češi kvůli dovolené sahají i po půjčce
26.06.2019
Průměrná česká domácnost utratí za letní desetidenní dovolenou meziročně o tisíc korun více. Zatímco loni zaplatili Češi 21 788 Kč, letos je to již 23 000, včetně opalovacích krémů, oblečení a léků koupených speciálně kvůli dovolené.
Důvodů je hned několik. Patří mezi ně problémy s Boeingy typu 737 Max, růst mezd pracovníků v turistickém odvětví, propad síly koruny vůči americkému dolaru a jiným měnám či růst cen v dovolenkových destinacích. Na dovolenou loni vyrazilo 7 z 10 Čechů a zhruba 3 % z nich si na ní musí půjčovat. Tento trend cestování na úkor půjček může být způsoben tlakem okolí nebo sociálních sítí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz )
Životní náklady Čechů rostou
25.06.2019
Počet neplatičů půjček, kteří nevycházejí se svými příjmy, se meziročně zvýšil o osm procent. Nejde přitom o nejnižší příjmové skupiny. Ve většině případů tito lidé vykonávají kvalifikovanou práci a dostávají takovou mzdu, že nemají nárok na žádné sociální dávky.
Problémem jsou prý rostoucí životní náklady. Podle ČSÚ průměrná mzda vzrostla reálně o 4,6 %, ale průměrnou měsíční mzdu 32 466 korun hrubého má jen jedna třetina zaměstnanců, respektive polovina vydělává méně než 27 582 korun. Pro téměř pětinu domácností je obtížné vycházet se svými příjmy a skoro čtvrtina domácností není schopna platit neočekávaný výdaj nad 10 000 korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz )