Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Česko poroste pomaleji, euro bude za 24,20 Kč
11.02.2019
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta a pro příští rok na tři procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to ve čtvrtek uvedl guvernér Jiří Rusnok.
V předchozí listopadové prognóze centrální banka počítala letos i příští rok s růstem ekonomiky o 3,3 procenta. Banka také zhoršila odhad růstu pro loňský rok, a to na 2,8 procenta z předchozích 3,1 procenta. První odhady vývoje ekonomiky za loňský rok zveřejní Český statistický úřad 15. února. "Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce bude odpovídat jejímu dlouhodobě rovnovážnému vývoji. Růst bude tažen především spotřebou domácností, která bude odrážet rychlou dynamiku růstu jejich příjmů," uvedl Rusnok. K růstu podle něj bude také mimo jiné přispívat rozpočtová politika vlády, a to i zvýšením běžných výdajů.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Situace na trhu práce je ve srovnání s předchozími lety příznivější
11.02.2019
Lednová čísla jsou nejlepší za 12 let. Nezaměstnanost v Česku dál roste, v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245 057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR.
Analytici očekávali o desetinu procentního bodu nižší růst. Loni v lednu činila nezaměstnanost 3,9 procenta. "Situace na pracovním trhu se v uplynulém měsíci vyvíjela standardně. Ve srovnání s předchozími lety je ale příznivější," uvedl úřad. Podle generální ředitelky úřadu práce Kateřiny Sadílkové zaznamenaly útlum sezónní práce, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. Počet nezaměstnaných byl k 31. lednu o 13 523 vyšší než v prosinci a o 44 171 nižší než před rokem. Počet volných míst stoupl v lednu proti prosinci o 7043 na 331 453. Meziroční nárůst byl mnohem výraznější, proti loňskému lednu přibylo volných míst o 100 725.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Experti varují před firemními dluhopisy
08.02.2019
Finanční těžkosti e-shopu s módou Zoot zneklidňují nejen jeho věřitele a dodavatele, ale také investory, kteří si za 230 milionů korun koupili jeho dluhopisy. Možná dostanou své peníze zpět, ale je to první signál širšího problému. Podle odborníků i mnohé další firmy narazí se splácením obligací a investoři přijdou o miliardy korun. Před rizikovými firemními dluhopisy varuje i Česká národní banka.
Kromě Zootu, který požádal o ochranu před věřiteli a oznámil, že splácení dluhopisů bude muset "restrukturalizovat", se už objevují další. Výnos z obligací například přestala vyplácet firma Triload Invest, která chtěla stavět stravovací a relaxační centra a vydala dluhopisy za 12 milionů korun s devítiprocentním úročením. Teď je v insolvenčním řízení. Desetiprocentní úrok dluhopisu nesplácí ani poradenská firma v úpadku iConsulting 4 Companies. Martin Burda, který byl v letech 2009 až 2013 ředitelem Investiční společnosti České spořitelny, říká, že investice do malých firemních dluhopisů v nadcházející době budou "velký průšvih a velké téma". "Nesplácených dluhopisů budou desítky a lidé na tom prodělají spousty peněz," tvrdí Burda, který se v oblasti investování pohybuje už déle než 20 let a v současnosti vede fondy Sirius Investments.
MPSV zajistilo finance pro dětské skupiny na další 3 roky
06.02.2019
Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost (OPZ) v podpoře dětských skupin. Na nejbližší dny je připraveno vyhlášení výzev pro projekty na pokračování provozu dětských skupin až do poloviny roku 2022. A v průběhu roku budou následovat další výzvy.
V době rekordní zaměstnanosti je potřeba rozšiřovat kapacity předškolních zařízení tak, aby se rodiče malých děti mohli vracet do práce dle svých preferencí a zamítnutá žádost do školy nebyla hlavním důvodem jejich neúčasti v pracovním procesu. MPSV aktuálně eviduje téměř 900 dětských skupin, které navštěvuje zhruba 14,5 tisíce dětí. V rámci prvních výzev budou moci získat dotaci jak dětské skupiny pro veřejnost, tak podnikové dětské skupiny, které byly dosud financované v rámci OPZ. Podmínkou je provoz dle zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o děti v dětské skupině. Žádosti bude možné podávat od 4. února 2019 pro mimopražské regiony (výzva č. 101) a od 11. února 2019 pro hl. m. Prahu (výzva č. 103). Pro další existující dětské skupiny, které se v těchto výzvách mezi oprávněnými žadateli nenajdou, jsou určeny výzvy, které budou vyhlašovány v průběhu března. Dále v polovině roku 2019 plánujeme podpořit dalšími výzvami i vznik nových dětských skupin. O všech budeme včas informovat.
Zásadní a pozitivní změnou oproti předchozím výzvám na dětské skupiny je, že o podpoře projektu nebude rozhodovat čas předložení žádosti. Prostředky jsou vyčleněny tak, aby se dostalo na všechny výzvou definované žadatele a aby byly k dispozici dlouhodobě, podle individuální potřeby žadatele a v návaznosti na ukončování stávajících projektů. Žádost o podporu v rámci těchto výzev totiž nelze podat dříve než 4 měsíce před ukončením současného projektu.
Zájemci o další dotaci na dětskou skupinu z OPZ tak nemusí s předložením žádosti spěchat a mohou se zaměřit na úspěšné dokončení běžících projektů. Krátkých lhůt na podání žádosti ani vyčerpání alokace dříve podanými projekty se nemusí nikdo obávat.
Veškeré informace týkající se výzev OP Zaměstnanost jsou uveřejňovány na www.esfcr.cz.
(Zdroj: Tiskové oddělení MPSV)