Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Automobilka Tesla propustila minulý týden stovky zaměstnanců
16.10.2017
Výrobce luxusních elektromobilů Tesla minulý týden propustil stovky zaměstnanců, včetně vedoucích pracovníků. Uvedla to agentura Reuters a další média. Firma propouštění potvrdila, neuvedla však, kolika lidí ze zhruba 33 000, které zaměstnává, se to týká. Média s odkazem na bývalé i současné zaměstnance uvádějí, že to může být 400 až 700 lidí.
Automobilka pouze uvedla, že jde o výsledek každoročního výkonnostního hodnocení. "Je to asi 400 lidí, od řadových pracovníků až po vedoucí týmů a manažery," řekl agentuře Reuters bývalý zaměstnanec montážní linky, který nechtěl být jmenován. Poznamenal, že nikdy nedostal negativní hodnocení, a přesto byl propuštěn. List San Jose Mercury News hovořil se současnými i bývalými zaměstnanci, kteří odhadli, že může jít o 400 až 700 lidí. Tesla vyrobila ve třetím čtvrtletí pouze 260 z plánovaných 1500 kusů nového vozu Model 3 určeného pro masový trh. Minulý týden firma oznámila, že svolává 11 000 vozů Modelu X. Při interních testech se totiž ukázalo, že zadní sedadla by mohla v případě nehody přepadnout dopředu.
Průmyslové ceny v Česku zrychlily v září růst na 1,7 procenta
16.10.2017
Průmyslové ceny v září zrychlily meziroční růst na 1,7 procenta ze srpnových 1,4 procenta. Proti loňskému září se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Nejvíce, téměř o 11 procent, zdražili zemědělští výrobci. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil srpnové výsledky zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 procenta, dovozní ceny o 1,1 procenta.
Meziroční růst průmyslových výrobců ovlivnily hlavně ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, které stouply o 4,1 procenta. Rostly také ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, dále koksu a rafinovaných ropných produktů. Naopak zlevnily dopravní prostředky, počítače, elektronika nebo plyn a elektřina. Ceny v zemědělství rostly stejně jako v předchozích měsících meziročně dvouciferným tempem. Jejich růst však zpomalil na 10,8 procenta ze srpnových 12,5 procenta. V živočišné výrobě zdražilo hlavně mléko a vejce. V rostlinné výrobě rostly nejvíce ceny čerstvého ovoce a brambor. Ceny stavebních prací se v září meziročně zvýšily o 1,7 procenta, tedy o desetinu procentního bodu než v srpnu. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly v září vyšší o 1,7 procenta. Vzrostly například ceny za pojištění a penzijní financování.
Spotřebitelské ceny zrychlily růst
12.10.2017
Spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 2,7 procenta, jde o rychlejší tempo než srpnových 2,5 procenta. Tahounem růstu cen zůstávají potraviny. Máslo zdražilo o 55 procent, průměrná cena kostky másla stoupla v září na 57,36 koruny.
Vajíčka byla dražší o 26 procent, mléko skoro o 12 procent, sýry o 14 procent, a máslo dokonce o 55 procent. Dražší byly také pekárenské výrobky o šest procent, ale i maso o pět procent. Vedle potravin působilo na vyšší inflaci také bydlení, kde nájemné zdražilo o 2,7 procenta a tuhá paliva o 5,3 procenta. Vodné bylo meziročně vyšší o 1,2 procenta, stočné o 0,4 procenta a ceny elektřiny o 0,3 procenta. Dražší bylo proti loňsku i stravování (7,6 procenta) a ubytování (1,7 procenta). Růst cen pokračoval také v oddíle doprava vlivem vyšších cen pohonných hmot o tři procenta.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
Nezaměstnaných lidí je nejméně za téměř 20 let
12.10.2017
Nezaměstnanost v září klesla na 3,8 procenta. Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,8 procenta ze srpnových čtyř procent. Uchazečů o práci bylo 284 915, což je nejnižší počet od května 1998.
Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,4 procentního bodu. Počet volných pracovních míst se naopak meziměsíčně i meziročně zvýšil. Některé kraje hlásí rekordní hodnoty za dobu existence českých veřejných služeb zaměstnanosti. V mezinárodním srovnání mělo Česko podle evropského statistického úřadu Eurostat za srpen nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)