Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Hypotéka jako zisková investice
03.03.2015
Nákup bytu se stává atraktivní investici i pro lidi, kteří si to ještě před pár lety nemohli dovolit. Mohou za to levné hypotéky – průměrná úroková sazba v prosinci klesla na rekordně nízkých 2,37 procenta. Navíc ceny bytů se po letech poklesu ustálily a v některých žádaných místech rostou. Dá se tedy očekávat, že se investice bude v čase zhodnocovat.
V loňském čtvrtém čtvrtletí ekonomika vzrostla o 1,5 %
27.02.2015
Byl to rychlejší růst, než se předpokládalo.
HDP se ve srovnání se třetím čtvrtletím zvýšil o 0,4 %, původně statistici odhadovali růst o 0,2 %. Hospodářský růst tahala zahraniční i domácí poptávka. V oblasti služeb rostla v posledním loňském čtvrtletí hlavně doprava, obchod, oblast nemovitostí a veřejná správa. Stavebnictví, zemědělství a služby pro podniky mírně klesaly.
Úspěšný rok hypotečního trhu
20.02.2015
Uplynulý rok byl pro hypoteční trh druhý nejlepší v historii.
Banky loni sjednaly téměř 85,9 tisíce nových smluv v celkové hodnotě 143,4 miliardy korun. Po započtení hypoték pro podnikatelské subjekty a takzvané municipality byl uplynulý rok rekordním co do objemu. Banky poskytly úvěry za celkem 189,6 miliardy korun, zatímco loni to bylo 176,6 miliardy korun.
Zisk Lesů České republiky loni vzrostl o pětinu
20.02.2015
Jedná se o rekordní zvednutí zisku, v následujících letech by měl zisk postupně klesat.
Podle předběžných výsledků tedy loni zisk vzrostl na 4,79 miliardy korun. Loňské tržby z prodeje výrobků a služeb by měly být 12 miliard korun, z toho za dříví utržila firma, které patří zhruba polovina lesů v republice, 11,1 miliardy korun.