Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Nealko víno bojuje o místo na trhu
07.11.2013
Vedle nealko piva se už nějakou dobu na českém trhu objevuje i nealko víno.
Mnozí pravověrní vinaři nad ním ohrnují nos, jiní v něm vidí budoucnost. Prodeje vinařské speciality však stále rostou a kvalitou už mnohé značky atakují i zavedená vinařství.
Zavedení dálničních známek v Německu
07.11.2013
Řidiči osobních aut zřejmě budou brzy k cestám po německých dálnicích potřebovat dálniční známky.
Podle serveru Focus Online se na jejich zavedení shodují konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD, které zrovna zahajují jednání o vzniku vládní koalice. Cizinci by si museli známky kupovat, Němci by je dostali po zaplacení daně z vozidla.
Italským firmám se na Ostravsku daří
07.11.2013
Italským firmám se v Moravskoslezském kraji líbí čím dál víc - láká je nízká cena práce, za kterou jsou místní lidé ochotni pracovat.
Rozšiřují své továrny a pracoviště. V nejbližších měsících by to mělo být přes 150 míst.
Konkurence mezi dodavateli - zlevnění elektřiny
07.11.2013
Češi se mohou těšit na zlevnění cen elektřiny v novodobé historii.
Podle toho, jak moc jí spotřebovávají, ušetří ročně stovky až tisíce korun. Nižší ceny na příští rok již oznámily energetická skupina ČEZ a Pražská energetika (PRE), dva největší dodavatelé elektřiny v zemi.